News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

În parcare

Started by bogdymol, April 07, 2012, 02:19:49 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 9 Guests are viewing this topic.

nicolaem

#8265
un stadion ca asta aduce mai multe voturi decat niste drumuri.

vad ca e plin de steaguri tricolore desi la 12mii de locuri nationala nu o sa joace niciodata acolo. PR......
nici echipa de fotbal nu prea au ( sau avut vreodata), dar au lider local.

Orase mari cu echipe de traditie unde chiar ar fi nevoie de un astfel de stadion, nu au lidel local.

Dan027

interesanta evolutia moldovei din ultima perioada, chiar se vede un progres.

perfidus

Calarasi, Giurgiu, Teleorman, Mehedinti sunt sub nivelul Botosanilor si Vasluilor... jale ???
Autostrada Pitesti - Craiova (A12) e ingropata. Se prefigureaza Drumul Expres CrPit (DEx12).; Contract semnat Tr.1 12.2018 - Tirrena Scavi ; Tr.2/L1&L2 finalizat - Spedition UMB ; Semnare contract Tr.3 si Tr.4 16.09.2020  - Spedition UMB ; Licitația pentru ,,Centura de ocolire Craiova Varianta Sud DN 56- DN 55- DN 6" - contract semnat 14.01.2022 - Rizzani de Eccher; "Constructia Variantei de Ocolire Targu Jiu – Finalizare Lucrari" - contract semnat 22.09.2020 - S.E.C.O.L. - stadiu lucrari 60%; "Reabilitare DN 6, Alexandria – Craiova, Lot 2: km 132+435 – km 185+230 – Relicitare" - contract semnat in 08.03.2022 - Ozaltin Inșaat

maga998

Sudul tarii e mult mai sarac decat Moldova, se pare...

dumbravaandrei

Atunci cand vezi lucrurile doar la proTV asa iti creezi impresia.... Sudul a fost tot timpul mult mai sarac decat Moldova (daca scoatem Bucuresti-Ilfov din ecuatie).
Cu toate astea, economia subterana in zona Moldovei este mult mai mare decat economia inregistrata si reglementata. Poate asta ar trebui sa dea de gandit mai mult unor oameni....

Dominik

O idee geniala a unui primar din Viseul de Sus pusa in aplicare

https://www.facebook.com/Dimex2000/videos/1178343972210414/
You're in Steelers Country

pasadia

Stai sa inteleg mai bine, caci nu imi e clar din film: a distrus o vale complet ingropand-o in subteran si construind un drum pe deasupra? Mda, genial...

nicolaem

o porcarie, nici vorba de idee geniala.
pe langa ce zice pasadia, ma mai gandesc (fiind zona montana) ce se va intampla la o ploaie de peste 100l/mp/cateva ore. Odata la cativa zeci de ani.

marinul

asta e respectul pe care il au majoritatea alesilor pentru natura, in plus am vazut prin tara multe cruci aparute in varf de deal, dar sa planteze un copac nu i-am vazut  :(

cavver

Sigur , le era mult mai bine locuitorilor cu un paraias pe langa case. Daca tot esti asa de ecologist de ce nu faci o petitie/demonstratie la primarie pentru eliberarea paraului de pe strada Dupa ziduri din orasul tau ?

Quote from: pasadia on March 30, 2017, 08:06:47 AM
Stai sa inteleg mai bine, caci nu imi e clar din film: a distrus o vale complet ingropand-o in subteran si construind un drum pe deasupra? Mda, genial...

dumbravaandrei

1. Deci omul avea o albie care in 3 sferturi de an era secata si pe care oamenii o foloseau ca drum. De aici putem deduce ca vechea "vale" (defapt albie) nu avea mai mult de 30-40 cm adancime (ca altfel nu mai puteai intra in curti si cu siguranta nu era mai lata de 7-8m.
2. Nenea primar a luat si a sapat albia cam 5 m in care a creat un canal cu sectiune dreptunghiulara de 6x4m pentru a lasa apa in continuare sa curga iar partea superioara a canalului o va folosi ca drum. Din cate vad are si cateva casete de colectare construite.

Ce nu am vazut in filmare.... cum ajunge apa absorbita de sol in acel canal? Ca nu am vazut alte drenaje pe acolo.

Ideea e chiar buna pentru acea localitate, nu vad problemeaduse in plus. chiar de ar avea si 100l/mp credeti ca vechea albie ii facea fata? Sunt mai mari sansele de evacuare in timp util cu actualul canal decat fara el. Ideea e buna !


pasadia

#8276
@cavver

Eliberare din ce anume? Vrei sa ma apuc sa demolez Schei-ul ca sa iti eliberez paraul? Sau faptul ca unii au ales optiunea usoara atunci inseamna ca se justifica si in viitor sa alegem numai ce e mai simplu de facut?

@dumbrava: faci multe presupunei in mesajul tau. Si cu privire la durata de secare a albiei, si cu privire la adancimea ei... Si oricum, pe logica asta rezulta ca Moeciu si toata zona Bran-ului ar fi un exemplu de urbanism functional (caci deh, toate ideile aplicate pe acolo au fost "bune" pentru acele localitati).

AdrianB1

Ideea se preteaza foarte bine in zone in care exista o strada, e ingusta si inundata des. Se intampla in zonele de deal si de munte, la bunica mea o bucata de 500 de metri de strada care merge fix spre albia raului e inundata la 20-30 cm de cateva ori pe an. Acolo s-ar preta o asemenea solutie pentru ca strada aia e foarte ingusta, vreo 4 metri, cu terenurile de pe margini cam la 1 metru mai sus si construite, nu e loc de santuri laterale.

Si mai are sens si pe undele strazi prin sate si comune unde santurile laterale sunt de fapt un pericol de trafic: sunt foarte multe podete de acces care sunt mortale in foarte multe accidente. De asemenea santurile alea limiteaza partea circulabila, s-ar putea face inca o banda pe sens in multe locuri in locul unor santuri largi si frumoase pline de podete care fiecare arata diferit si aleator, iar intre ele si gardurile proprietatilor fragmenteaza orice idee de trotuar pentru pietoni.

Dominik

Quote from: pasadia on March 30, 2017, 08:06:47 AM
Stai sa inteleg mai bine, caci nu imi e clar din film: a distrus o vale complet ingropand-o in subteran si construind un drum pe deasupra? Mda, genial...

Nu a distrus nici o vale, a creat conditii mai bune pt locuitorii urbii respective si a avut grija si de parau, care este subteran, o constructie foarte rara in Romania si foarte benefica....in fine fiecare cu parerea lui
You're in Steelers Country

clau

O idee foarte buna... oamenii se pare ca sunt multimiti iar paraul merge 1 km subteran... nu vad nicio problema