News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

În parcare

Started by bogdymol, April 07, 2012, 02:19:49 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 5 Guests are viewing this topic.

gruiarew

@dr4qul4 eu frec de aseară link-ul ăsta:

https://mapire.eu/en/map/europe-18century-firstsurvey/?layers=osm%2C163%2C165&bbox=1983344.5300168279%2C5545386.2258013245%2C3147021.8486303515%2C5973433.584198311

Îs mai multe link-uri în josul paginii.

@nenea_hartia mulțumesc frumos încă o dată, mi-ai dat de lucru zilele astea :)
'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis

Dominik

You're in Steelers Country

carutasul

am văzut o poantă oarecum de profil, mi s-a părut prea bună ca să n-o dau mai departe: "dacă făceați autostrăzi, acum aveai permis, Claudiu Manda" :)

pasadia

Mi-a placut "potriveala" asta.

alin2pas

Din eroare sau din întâmplare, acesta e cel mai bine amplasat banner de reclamă pentru campania electorală, iar imaginea se traduce astfel: Nu este suficient un metru de autostradă. Vrem autostrăzi! România merită mai mult! Se aude, PSD?

jalemare

Victoraș Mitomănel face mare conferință mare, aici la capitală, avand în spate sloganurile: ProEuropa, ProDezvoltare, ProInfrastructură.
Ce tupeu pe nemernicii ăștia, ar fi în stare să spună că tot ce se întamplă aici a fost ideea și munca lor...

TibiV

Pai si... n-a fos munca lor?!?!  :o
O vedem (munca lor) cu ochiul liber, in teren, in sutele de km de autostrada in lucru...
O:-)

(Daca Mitomănel nu are in spate si cortul pe care l-a instalat pe CoBra, nu cred ca merita atentie...  :lol: )
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

mastereve

Avem o capacitate fenomenala (noi romanii) de a ne impusca in picior cu orice ocazie... A hotarat CNSC sa fie mai catolici ca Papa si sa mai intarzie un proiect despre a carui importanta nu mai are sens sa discutam. Sper ca CNAIR sa isi mentina decizia referitor la Astaldi.

horatiu.cosma

^^^
Mastereve, să înțeleg că nu îți prea place statul de drept și respectarea justiției și înțeleg că îndemni la nerespectarea deciziilor din justiție? Scrie direct la CNAIR/MT/partidul de guvernământ pentru un post, nu folosi forumul pentru asta  :D.

mastereve

Funny... nu indemn la nerespectarea "statului de drept" ci la accelerarea birocratiei care impiedica tara asta sa aiba o infrastructura decenta.

Dan_s

^
Iata cum o minciuna repetata de foarte multe ori devine pentru o buna parte a populatiei "adevar".  :bash:
Nu contestatarii sunt vinovati de interzierea atribuirii licitatiilor ci autoritatiile care intocmesc prost sau cu dedicatie caietele de sarcini.

mastereve

#11696
^
Dedicatia fiind pentru Astaldi? Exista vreo dovada in sensul acesta sau pur si simplu speculam? :)

Eu cred ca toti cei care intra pe acest forum au un interes comun, dezvoltarea infrastructurii. Nu vad oportun sa incepem sa ne stigmatizam doar pentru ca nu avem aceleasi opinii trase la xerox.

cristi5

Quote from: horatiu.cosma on April 09, 2019, 10:37:44 AM
să înțeleg că nu îți prea place statul de drept

Ar trebui sa fie facute atribuirile de catre statul paralel :lol:

Acuma pe bune, in loc sa ne miram de contestatii si atribuirea anevoioasa (care da e anevoioasa dar macar stim cam cat dureaza) mai bine ne-am intreba ce au asteptat cu lansarea licitatiei? Cu rezolvarea AM? Ca revizuirea SF inainte? Cu ezitarile PiSi-CoBra? Cu putin efort putea fi totul pregatit acum 12 ani la intrarea in EU...

horatiu.cosma

Și cum ai rezolva această "birocrație", mastereve? Desființăm contestațiile? Retorica guvernanților cu "contestațiile care blochează proiectele" e doar pentru cei mai naivi în domeniu. Cine a urmărit subiectul construcțiilor în ultimii ani știe foarte bine că proiectele sunt blocate cu anii pentru că CNAIR a lansat LD pe un proiect, știind că acordul de mediu prevede alte soluții, sau că nu a fost în stare în 2016 să ia PT-ul pentru tunele de la Salini și de 3 ani suntem în plop, sau că a aprobat o grămadă de SF-uri făcute din birou și și-a dat seama la execuție că unde în SF nu apare nimic, de fapt în teren sunt cimitire, gropi de gunoi, mlaștini etc; sau că a deschis ofertele la licitații fără să fie rezolvate contestațiile și a trebuit ulterior să anuleze ofertele; sau că nu e în stare să facă un metru de 2+1 alternativ pe DN 2, nici astăzi nu își dă seama câte vieți ar putea salva; evaluează (fără contestații) o grămadă de licitații cu anii; le-a luat 2 ani să scoată în sfârșit la licitație ceva foraje geo pe PiSi 2 și 3 (și alea insuficiente). Le-a luat 2 ani să scoată la licitație revizuire SF A8 Tg.Mureș-Tg.Neamț (pe o sumă insuficientă). Imediat se fac 3 ani de când e lansată licitația pentru Alternativa Techirghiol și nu e semnat contractul, la fel A3 la Tg. Mureș (contestațiile câștigate de contestatar au demonstrat că au făcut o treabă execrabilă). Și câte și mai câte, exproprieri nerealizate cu anii, HG-uri de indicatori întârziați cu anii. Dar nu, astea sunt ok, de fapt marea problemă e că au voie constructorii cei răi să conteste. Foarte interesant că peste tot în Europa civilizată se poate contesta, doar că noi suntem singurii rămași în urmă cu proiectele. Dar nah, trebuie ceva neuroni activi ca să faci legăturile astea și să vezi adevăratele cauze.

mastereve

^
Iti inteleg punctul de vedere, dar te rog pe viitor sa te abati de la remarci jignitoare.