News:

.

Main Menu

În parcare

Started by bogdymol, April 07, 2012, 02:19:49 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

FRS


miahi

#11671
Quote from: Ionut on March 21, 2019, 07:22:18 PM
API pe Facebook

DEZASTRU, AȘA NU SE MAI POATE!!! După ani de zile de promisiuni nerespectate și termene depășite, grecii de la Aktor își demonstrează încă o dată neputința pe lotul 2 al Autostrăzii A10 Sebeș-Turda, după ce CNAIR i-a păsuit de nenumărate ori.

Semi Off-Topic:
@Ionut inteleg frustrarea imensa legata de acest lot si de activitatea CNAIR si Aktor, dar prima parte a paragrafului de mai sus e demna de cancan.ro sau alte publicatii "senzationaliste". Din punctul meu de vedere asemenea tip de comunicare poate aduce prejudicii de imagine si credibilitate Asociatiei pe termen lung... Chiar daca aveti de-a face zilnic cu mitomani profesionisti si idioti cred ca moderatia in luari de pozitie ar trebui sa primeze.

dragos76

Quote from: horatiu.cosma on March 22, 2019, 10:07:39 AM
și pe un thread separat să le dăm lecții de gramatică și ortografie?

Fără supărare, dar și mulți din noi avem nevoie de astfel de lecții. Bun, e un pic mai grav când în calitate oficială/profesională faci greșeli, dar asta nu scuză lipsa de respect față de propria limbă pe care o arăți când nu scrii corect, chiar și când te manifești ca un simplu cetățean.

Dominik

Cuc si Neaga cotinua miciunile
Conferinta de presa - Ora infrastructurii - 23 martie 2019

https://www.facebook.com/MinisterulTransporturilor/videos/511170266077183/
You're in Steelers Country

RobertH

La ce se refera "Punct de sprijin pentru intretinere" ? E CIC-ul ?

Ionut

Nu, este un CIC mai mic. În CIC ai calculatoare, birouri and shit. În punctul de sprijin ai strict utilaje de deszapezire, intervenție etc.

ultrasbz

#11676
Postare Romsilva:

"Revenim cu detalii despre anunțurile privind lucrările de construcție sau reabilitare a drumurilor forestiere administrate de Regia Națională a Pădurilor - Romsilva are sunt publicate transparent, pe platforma online de achiziții publice.

Pentru a putea vizualiza anunțurile de intenție publicate de Regia Națională a Pădurilor – Romsilva, este nevoie să parcurgeți următorii pași:

 Să accesați link-ul http://sicap-prod.e-licitatie.ro/pub/notices/pi-notices
 Să introduceți codul 1590120 în caseta ,,AUTORITATE CONTRACTANTĂ"
 Să selectați ,,FILTREAZĂ"

Toate anunțurile de intenție publicate de Romsilva prin intermediul platformei electronice de achiziții publice sunt ușor de identificat, parcurgând acești pași simpli.

Anunțurile de intenție privind lucrările de construcție sau reabilitare a drumurilor forestiere au fost publicate în perioada 22 februarie – 07 martie a.c.

Regia Națională a Pădurilor – Romsilva va investi în acest an în construcția a peste 300 de kilometri de noi drumuri forestiere și în reabilitatea a aproximativ 2.000 de kilometri de drumuri forestiere existente.

Regia Națională a Pădurilor – Romsilva administrează o rețea de 26.000 de kilometri de drumuri forestiere."

Am verificat si eu pe SICAP, si intr-adevar de la 1 ianuarie 2019, Romsilva a lansat 181 lictatii in legatura cu drumuri forestiere, in valoare estimata totala de 195.350.288,84 RON (aprox. 41 milioane euro).

Hercule

A fost mai demult pe forum un link spre un site unde se gaseau hartile vechi militare ala Romaniei. Mai stie cineva link-ul? Imi trebuie pentru denumiri geografice.

Multumesc anticipat!
Deșteaptă-te române!

TibiV

frunzaverde este taticul lor....

Cred ca are si hartile originale pe care le-au folosit Pontius Pilatus si Apolodor....  ;)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

nenea_hartia

@Hercule: vezi aici, cred că acest link te interesează. Sau acesta, mărești harta cât vrei, dai clic pe ea și apare butonul de descărcare în dreapta.

Există și planșe mai vechi, din anii 1920-1940, dar nu acoperă tot teritoriul și fiecare tiff are ~ 1GB.

Dacă vrei să cobori și mai mult în istorie, vezi aici.

GDPR

@Hercule, daca te intereseaza Planurile Directoare de Tragere interbelice, le gasesti aici

Hercule

Super! Merci tuturor!
Deșteaptă-te române!

gruiarew

@nenea_hartia, mulţumesc frumos. Tosmai am aflar că la 1770 satul de unde îs arăta cu totul altfel :)
'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis

dr4qul4

Unde vezi anul? Eu ma uit la Valahia si vad CF Bucuresti-Pitesti... Asa ca nu poate fi foarte veche.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Deschideri 2024: Intaia Cocoasa + L3, Lotul Coni , T1DX12, A0L3,

carutasul

Nu știu dacă o știați și pe asta, o cercetare a unor profesori de la Cluj:
http://charta1864.gis-it.ro/chartax.html