Centuri rutiere în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:48:25 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 27 Guests are viewing this topic.

alecu26

Drumurile noastre POATE;

panzer

DNCB - Rampa de la Chitila azi la pranz:
Nu se vede f bine, dar eliberau terenul. Nu stiu daca tirul cu armatura era pt aceasta lucrare sau doar stationa acolo. Vedem maine daca o descarca.


TibiV

Buldozerul care se vede acolo (partial acoperit de SUV) sigur nu a fost adus pentru decor, si nici cele doua basculante nu cred ca erau doar parcate acolo...
Deci e de bine ! :)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

stangabriel

http://adevarul.ro/locale/targoviste/centura-targovistei-proiect-ingropat-risca-administratia-locala-plateasca-incompetenta-constructori-1_560b6a09f5eaafab2c25f714/index.html

Proiectul de reabilitare al Centurii Municipiului Târgovişte poate îngropa primăria în datorii. Executivul riscă să primească o corecţie financiară de 100%, însemnând 98 de milioane de lei pentru că proiectul nu va fi terminat la timp. Termenul de finalizare a lucrărilor este decembrie 2015, însă, lucrările sunt într-un stadiu extrem de mic, de doar 30%.

StanciuV


TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Telvanni

Tichie de margaritar! Pacat de banii cheltuiti. In camp trebuia invers: giratoriul la nivel si un pasaj simplu pe directia cea mai circulata.
In rest proiectul e foarte frumos!

CristiM

Quote from: Telvanni on October 02, 2015, 11:13:21 AM
Tichie de margaritar! Pacat de banii cheltuiti. In camp trebuia invers: giratoriul la nivel si un pasaj simplu pe directia cea mai circulata.
In rest proiectul e foarte frumos!

Hai, nu mai fi invidios .......
"Românului îi e greu până se apucă de treabă că de lăsat îndată se lasă"   Ion Creanga

TibiV

Îl considerăm model pentru DNCB pasajul Domneşti... :)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

stangabriel

Quote from: Telvanni on October 02, 2015, 11:13:21 AM
Tichie de margaritar! Pacat de banii cheltuiti. In camp trebuia invers: giratoriul la nivel si un pasaj simplu pe directia cea mai circulata.
In rest proiectul e foarte frumos!

Fiind lucrare cu fonduri de la judet, centura tine de Cnadnr si nu trebuia atinsa cu nici un pai. Firma constructoare e  SCT Bucureşti, principalul antreprenor, cu multi subcontractori. Proiectul  a fost depus în cadrul Programului Operaţional Regional 2007 – 2013 şi a primit finanţare europeană, valoarea lucrărilor fiind de peste 17,7 milioane de euro. 16,7 milioane de euro sunt asiguraţi din bani europeni nerambursabili şi prin program guvernamental, Consiliul Judeţean Prahova urmând să suporte diferenţa.

igorashu

Adică același artificiu îl putea face și Primăria București la Mogoșoaia de exemplu? Ce nebunie... rămâne să ne apucăm să construim centuri pe teritoriul orașelor ca să nu mai depindem și să nu ne atingem de drumurile prețioasei CNADNR.

pasadia

Nu e cazul. Un drum poate trece prin HG din administrarea APL-ului in a CNADNR-ului sau invers pentru o perioada scurta de timp si pentru un scop bine definit. Nu se prea intampla lucrul asta pentru ca durata in timp in care se fac actele e mai mare cateodata decat durata in timp a constructiei efective.

cutter

După 4 ani, s-a întîmplat minunea. S-au reluat lucrările la rampa lipsă de la Chitila și se aude că în decembrie ar fi gata:

TibiV

Frumos...
cutter,vezi ca am pus si eu 3 poze pe Bucuresti-Ilfov...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Atila60

Buna ziua tutur.Nu am scris de mult pe acest forum,in legatura cu centura Careiului.Astazi am facut o vizita pe centura .Situatia se prezinta astfel.Dinspre Oradea DN19 cu DJ108M avem asfalt cu strat de uzura,aproape pina la sensul giratoriu .la sensul giratoriu sa lucrat putin .De la DJ108M cu 1F avem asfalt mai mult de jumatate aproape pana la pasaj CF.La pasaj peste CF se lucreaza la umplutura cu pamant avanseaza destul de bine.De la DN1F pana la iesire spre Satu Mare DN19 avem asfalt dea lungul traseului,lipseste stratul de uzura pe un singur sens.Astazi am numarat peste 15 utilaje.Masinile cu asfalt au fot peste10 stateau la descarcare.Scuze ,poate vam plictisit.