Centuri rutiere în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:48:25 AM

Previous topic - Next topic

1 Member and 22 Guests are viewing this topic.

pasadia

Am intrat, pentru a doua oara anul asta, prin Timis Triaj pentru a vedea viaductul peste liniile CF din zona (urat drum!):



















Dupa cum se vede, in capatul sud-estic inca nu au pus pe pozitie grinzile, dar spre vest mai erau inca 2 echipe distincte care lucrau alte operatiuni, mai avansate. Stadiul e cam la fel ca si la pasajul peste DN11 + CF 400, pozat marti.

Mai spre sud, la intersectia cu DJ103A se lucra la realizarea sensului giratoriu:





vedere spre capatul sudic din sensul giratoriu:



La capatul sudic al lotului montau pavate pe insulele ce despart sensurile din nod (nu am insa poze).

TibiV

pasadia, mulţumim !
Arată chiar bine şi, desi viteza de lucru ar putea fi mai mare, important este că se lucrează.
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

stangabriel

Nu era nici o miscare la rampa Chitila, Dn7/centura Bucuresti.

dr4qul4

+1 pasadia.

Mi se pare un ritm bun de lucru. Cred ca vor termina anul acesta.

Rar am mai vazut sa monteze placile de beton inaite sa puna toate grinzile. Probabil nu au putut pune grinzile din cauze independente de ei (LEA?), dar nici nu au stat degeaba asteptand si cautand scuze ca altii.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

horatiu.cosma

Multumim mult de poze. Sper sa ma dau in decembrie pe aceasta centura, dar pana la urma totul depinde de vreme, si la Brasov e putin mai pretentioasa.

cutter

Quote from: stangabriel on September 26, 2015, 02:35:42 PM
Nu era nici o miscare la rampa Chitila, Dn7/centura Bucuresti.

Se aude că luni ar începe lucrările. Deocamdată a fost demontat gardul și o conductă de gaze.

danutzu_1069


MRS



A, AL, B, BG, BiH, CA, CH, CY, CZ, D, DK, DOM, E, EG, EIR, EST, F, FIN, GB, GR, H, HR, KOR, I, ID, JP, LT, LV, MC, MD, MDV, MK,  MNE, MT, NL, PL, PT, QA, RKS, RO, SIN, SK, SLO, SRB, SYR, TH, TR, TZ, UA, UAE, US, V

IATA: AAL, ADB, AMS, ATH, AYT, BBU, BCN, BEG, BGY, BHX, BKK, BLQ, BRI, BRU, BUD, BVA, CDG, CGN, CIA, CRL, DCA, DLM, DOH, DPS, DTM, DUB, DUS, DWC, DXB, EMA, FCO, FLR, FMM, FRA, HAM, HEL, HND, HRG, IAS, ICN, IST, JFK, JMK, JTR, KBV, KGS, KIV, LCA, LGA, LHR, LIS, LTN, LWO, MAD, MLA, MLE, MUC, MXP, NRT, ODS, OPO, ORD, OTP, PFO, PRG, PRN, PSA, PUJ, RIX, SAW, SBZ, SDQ, SIN, SJJ, SKG, SKP, SOF, SPU, STN, STR,  SXB, TGD, TIA, TLL, TRN, TSF, TSR, TXL, VAR, VIE, VLC, VNO, WAW, WRO, YUL, YYZ, ZAG, ZNZ, ZRH, ZTH...

alecu26

La centura Brașov se circula pe mulți kilometri de uzură. (sau posibil binder) urmând ca uzura sa se toarne comun și noua pe ambele sensuri.
Drumurile noastre POATE;

Eurocopter

Lotul Viarom se poate inaugura fara acel pasaj pentru DJ? Mi se pare imposibil sa il finalizeze anul acesta.

alecu26

Da....nu înțeleg de ce nu lucrează la umpluturi.  La pasaj sau mișcat excelent. Practic infrastructurile sunt gata. Posibil sa fie probleme cu exproprierile.
Dar...da...se poate deschide cu giratoriu acolo. Pasajul se poate finaliza sub trafic.
Drumurile noastre POATE;

laszlo.robert

Da sunt de acord cu Alecu dar sigur vor face devieri pe o parte si dupa pe cealalta a sensului giratoriu,in anumite faze de constructie a suprapasajului.

alecu26

Drumurile noastre POATE;

horatiu.cosma


pasadia

Acestea fiind de pe lotul II, Viarom, al centurii Brasov. Alecule, banuiesc ca ieri ai fost pe aici, caci azi vremea e o idee mai buna totusi.