News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 30 Guests are viewing this topic.

alecu26

#8985
Quote from: alecu26 on March 10, 2016, 07:37:09 PM
eram ferm convins. Alea cu proiectele, neintelegerile intre firme erau vrajeli. Când vrei sa lucrezi, lucrezi. Mai ales ca acolo pe 99% din proiect nu au probleme de acces, expropieri, utilitati, chiar si materialele de constructii sunt deja aprovizionate, etc.

Acolo le da cu minus nasol si nu stiu ce sa faca.




I told you so.

Eu chiar nu-i inteleg...ce au de gand sa faca cu cei 10-15 oameni angajati acolo de aproape 1 an? (si nu vorbim de muncitori necalificati ci de oameni platiti cu minim 3000-4000 Euro).

Zici ca se revine la metodele anilor 90, când firmele italiene micute mai ales licitatu si profitau de incapacitatea manageriala si administrativa CNADNR (aviz, plati, proiect, etc) si faceau numai claimuri vreo 2 ani de zile pana se rezilia contractul pe cale amiabila, dar aia plecau cu o gramada de bani fara sa fi executat nimic.
Drumurile noastre POATE;

marinul


Quote from: bridge on March 22, 2016, 08:40:38 PM
Quote from: horatiu.cosma on March 22, 2016, 03:43:02 PM
^
Dada, sa vorbiti pentru sambata pe Suplacu-Bors  :lol:
Corsan Corviam n-o sa va deranjeze cu echipamentele,au sistat lucrarile(??!) :bash:.Eventual cu accesul in santier,nu stiu daca este suficient acordul Consinit,desi inca nu au ce ascunde decat acel stadiu fizic de 0.000%.

ca sa le sistezi trebuie sa le incepi :) ei nu au inceput nimic :(

clau

Eu nu mai cred ca astia mai incep lucrul... Eu tot am scris ca nu sunt firme serioase... Tot speram si speram dar...

tonică

la pasajul de la nod Nadaselu sunt deja in picioare pilele si nu se vad de pamant? Sau pun direct pe pamant grinzile?.. :D

bridge

#8989
^^^^Nu inteleg ,ce mai asteapta  sau ce mai spera CNADNR-ul?Noua luni in care nu ai demonstrat nici cea mai mica intentie de respectare a contractului nu este mai mult decat suficient?

NGC

#8990
Quote from: bridge on March 23, 2016, 08:58:52 PM
^^^^Nu inteleg ,ce mai asteapta  sau ce mai spera CNADNR-ul?Noua luni in care nu ai demonstrat nici cea mai mica intentie de respectare a contractului nu este mai mult decat suficient?

Nici CNADNR nu sunt nevinovati. ;)
CORSAN CORVIAM asteapta avansul la care au dreptul si care ar trebui sa vina saptamanile acestea.
Pe de alta parte, CNADNR trebuia sa primeasca zilele acestea proiectul pentru lotul 1.

clau

#8991
O companie serioasa poate face proiectare si fara avans... Tot atata avans pt orice... Pai asa imi fac firma si licitez si apoi lucrez pe banii Cnadnr si platesc subcontractori si gata... Daca raman cu profit lucrez daca nu atunci fac claim-uri sau ma fac ca ploua... Avans sa dea cand incep lucrarile... Maltauro acum isi cauta oameni apoi o sa caute utilaje si subcontractori pt ca efectiv nu au nimic aici dar castiga 16.8 km de autostrada... Sigur o sa ceara avans si astia si o sa faca la fel ca Pizarotti ...

TibiV

Esti nedrept....
Pizarotti macar a turnat niste grinzi...  ;)
Si a mai "raschetat" pamantul pe vreo 2000 de metri...
Ah, era sa uit... Au facut si un podet betonat...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

NGC

#8993
Quote from: NGC20 on March 24, 2016, 12:25:43 AM
Quote from: cutter on March 24, 2016, 12:15:58 AM
ps Am văzut în convocatorul de la APM Mureș ce ai citat mai sus. Mă întreb dacă au citat greșit acordul care se revizuiește. O să mă interesez.

Pai asta incercam sa iti spun. Acordul 5 din 15.10.2014 este chiar cel pentru Targu Mures - Ogra.
Deci ar insemna sa fi gresit in 2 locuri.

@cutter: CNADNR a solicitat revizuirea pentru Ogra - Campia Turzii in 22.07.2015, iar pentru Targu Mures - Ogra acum in 2016. Trebuie sa verificam ce naiba au facut.

laszlo.robert

Oare loturile expropriate din Hot de guvern recent emisa coincide cu cu ce-a ce avea deja acord de mediu sau exista diferente fizice reale ,deoarece a fost o harababura cu exproprierile, si atunci se impune o revizuire deacord de mediu ?

clau

Scuze TibiV ... Asa e... Pizarotti a facut multe grinzi... E cea mai mare fabrica de grinzi dupa Prebet Aiud din Alba... Super realizare si am uitat de marele podet... Lasand gluma nemultumirea e pentru nod Sebes si ailalti 3 km la celalalt capat... Dar poate siCnadnr are o vina...

cutter

NGC20: s-a lamurit. Este intr-adevar o mica revizuire la Tg. Mures-Ogra. E pentru organizarea de santier. Cu atat mai mult, dupa emiterea AC si a ordinului de incepere nu ar mai trebui sa existe blocaje.

ciprebbe

Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

horatiu.cosma

Perfect. Ne poate anunta cineva de la Lemacons SRL - Vega 93 SRL - ARCADA SRL si Strabag-Straco care e stadiul la ei?

clau

Daca pana in 15 Aprilie trebuie Cnadnr sa depuna documentatia pt AC inseamna ca in Mai ar trebui sa apara AC si apoi ordinul de incepere... Dar cum stam cu arheologia acolo? Si o sa dureze ceva pana isi fac organizarea de santier... Eu zic ca in vara 2017 pot sa termine daca lucrurile merg bine...