Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 5 Guests are viewing this topic.

GIV

sa fie intr-un ceas bun de data asta.


interesant ca ambele loturi intre suplacu si biharia au "doar" 6 luni de proiectare. sunt curios ce pune la cale nea beni avand in vedere ca a mai facut un pt la un moment dat. poate de data asta nu mai incearca scamatorii si o sa faca unul pe bune

ijwtsh

Sau putem visa si sa vina cu PT-ul gata pregatit si sa-i vedem la treaba din ianuarie/februarie...

horatiu.cosma

#33857
O să fie o competiție interesantă Selina - Erbașu, mai ales că înțeleg că sunt niște rivalități locale la mijloc  :D . Pentru Selina cred că va fi important să intre la anul în șantier serios, mai ales că își cam termină celelalte proiecte la care lucrează și au sute de salarii de plătit, la care se adaugă taxele introduse de la 1 noiembrie de guvern care mai adaugă câteva milioane extra anual (pentru păstrarea netului). Deci ar trebui să nu mai apară blocaje cu proiectare întârziată.

Încă o chestiune interesantă. În cadrul procesului pentru rezilierea cu Trameco pe Chiribiș - Biharia, CNAIR a depus o expertiză cu situația din teren și se pare că în zonele sensibile unde Trameco a cerut bani în plus, expertiza CNAIR zice că terenul e mai prost decât ce zicea în 2020-2021 Trameco.

GIV

prin teren prost se intelege ca nu are capacitate portanta / panza freatica sus?

AlexC

Chețani - C Turzii
Filmat astăzi.
O seara faină!

GIV


danutzu_1069

#33861
În sezonul ăsta, la stadiul ăsta... nu poți spune cu precizie când este gata...
Poate sa fie gata și la anu' in primăvara...

Știu ca se inghite greu asta.... dar asa este situația...
Dacă dă un viscol și ceva ingheț... se pune lacătul până la primăvara...
Așa că .... nu vă riscați cu pariuri / pronosticuri...



(ce bine ca nu mai este buton de dislike....  :lol:  )

marinul

Salutare, va invit sa vizionati istoria constructiei lotului Nusfalau-Suplacu de Barcau
Necesita putin timp, are 38 de min desi targetul era de 30 :D
Am prins toate fazele constructiei de la decopertare, descarcare arheologica pana la asternerea stratului de uzura.
Vizionare placuta!


survola

^^^ Cred că nu vine totuși un astfel de viscol încât să nu termine anul acesta :)

GIV

Quote from: rbors3 on November 09, 2023, 09:35:58 AMlotul Suplacu de Barcau -Chiribis este unul extrem de greu cu grinzi de 160 tone.
160 tone o grinda? cred ca nu... :o  :o  ???

GAC

da, pentru ca sunt grinzile tip U ale bechtel, se pun cate 3 pe sens. Aceste grinzi U fac cat 2 grinzi I, de aici 160 T/buc.

hefaistos

U sau dublu T?
De curiozitate tehnica.
Pariu 500 lei: Pana la 31 decembrie 2024, se va deschide A7 intre Buzau Nord si Focsani Nord. data de initiere a pariului 2 octombrie 2023
Pariu suplimentar 200 lei: Se deschide traficul pe Lot 4 - Centura Focsani înainte de 15 iunie 2024.

reed

U, apropo,de la Ankara la Gerede tot Bechtel cu Enka au lucrat din 88 până în 99 , au tipul ăsta de grinzi și pentru pasajele pentru autostrada.Arata deja foarte rău în unele locuri,mă gândesc că sunt imposibil de înlocuit decât dacă ar fi  cele simple.Solutia oricum e mișto.

Cetatean

Legat de discutia cu grinzile. Deci,au participat la licitatie,au castigat si acum nu mai gasesc firma "aceea" de la care au avut oferta sa le faca grinzile? Nu sunt niste standarde? Avem  poate 10 producatori de grinzi in tara si din cate stiu in functie de proiect isi pot adapta tiparele.
 

interesantul

Bechtel au avut la Săvădisla propia fabrică de grinzi, care (nu mai stiu) urma sau au mutat-o la baza de la Chiribiș.
Am pierdut prin Romania 30 de ani...