Autostrada A7 Ploiești-Milișăuți

Started by Ionut, December 18, 2011, 09:02:16 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

RobertH


pelan87

Apropo de AM, ieri au fost publicate pe site-ul ANPM variantele revizute ale SEA si RIM pentru Ploiesti - Buzau. Deci mai avem de asteptat pana iese AM.

razvan96

Da, vreo 10 zile +/-. S-a luat decizia de emitere a acordului deja.

QuoteCompania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere S.A., anunţă publicul interesat asupra luării deciziei de emitere a acordului de mediu de către Agenția Națională pentru Protecția Mediului pentru proiectul ,,Autostrada Ploiești - Buzău",  propus a fi amplasat în județul Prahova și județul Buzău.

Sursa

horatiu.cosma

Da, săptămâna viitoare se emite.

TeoH9



JUVENTUS_1

The order of my priorities according to my own interest: 1.A7; 2.A13; 3.DX Bacau - Piatra Neamt; 4.A8; 5.Other.

hefaistos

Am citit si eu "ba da, ba nu"

Da , facem piste pe traseul drumului tehnologic.
Nu, nu facem, pentru ca (asa e normal) pistele de biciclete vor fi departe de drumurile de mare viteza.

Ghici care va fi viitorul, articolul a acoperit ambele optiuni.
Pariu 500 lei: Pana la 31 decembrie 2024, se va deschide A7 intre Buzau Nord si Focsani Nord. data de initiere a pariului 2 octombrie 2023
Pariu 200 euro, daca pana la 31 decembrie 2029 nu se deschide sectiunea cu tuneluri de pe A1 de la Holdea.

adiarc

de f.f mult timp am propus asta,pe vremea cand se construia centura SB si eram pe Skyscraper....pe modelul ungar al DN...m-as bucura daca se va concretiza si mi se pare o idee f buna si chiar eco...folosim infrastructura deja existenta...nu mai deranjam suplimentar ...acum intradevar poate unii vor vrea aer ceva mai curat decat in preajma unei autostrazi
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

horatiu.cosma

S-a strecurat o eroare în articol. Nu vor fi piste de biciclete de-a lungul A7, ci perdele forestiere. Într-adevăr în PNRR sunt propuse o serie de culoare velo (până în 3000 de km), dar nu de-a lungul autostrăzilor (poluare, zgomot, priveliște nu foarte prietenoasă), ci pe niște trasee mai atrăgătoare.


TibiV

Quote from: adiarc on March 19, 2021, 10:08:54 PM
...mi se pare o idee f buna si chiar eco...folosim infrastructura deja existenta...nu mai deranjam suplimentar ...acum intradevar poate unii vor vrea aer ceva mai curat decat in preajma unei autostrazi

Adi, te contrazici singur...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

GeorgeS

SEA si RIM revizuite pentru Ploiesti-Buzau au mai fost publicate o data pe Feb 5, 2021 (vezi pagina 383 cu link-uri). Probabil ca s-au mai revizuit inca o data. A mai luat aproape o luna jumatate. Nu as fi reamintit asta, mai ales ca Horatiu spune ca AM va iesi saptamana ce incepe, doar ca s-a promis inceperea licitatiei in mai si timpul zboara. Probabil ca in tot acest timp, au lucrat in paralel la lucrarile cadastrale pentru tronsonul I Ploiesti-Buzau (licitatia din sep 2020), ca pana in mai mai raman vreo 40-70 zile si stim cat de repede se misca hartiile prin Ro...
Sunt extrem de curios daca vor putea sa respecte termenul promis. Ar fi o uriasa bila alba sa vedem ca unii isi mai si respecta promisiunile. Nici un dubiu... pana la proba contarara (Toma Necredinciosu aici  O:-) O:-) O:-) )

Ulterior publicarii licitatiei, vorba lui Cristi5, ar fi extrem de utila comparatia clarificarilor cerute pentru acest proiect cu cele mai vechi.

PS: De ce nu face API un loc in care sa fie arhivate toata documentatia care apare pe proiecte? Ar salva mult timp...

DanielG



Cam asta se intampla de o saptamana de cand au reinceput lucrarile.

KnX

A apărut un articol în Monitorul de Suceava, în care dl. deputat Ioan Balan îl interpelează public pe dl. Prim-Ministru Câțu în ceea ce privește Autostrada A7.
Nemulțumirea dumnealui pleacă de la faptul că s-ar fi decis ca de la Pașcani la Siret să se construiască doar un drum expres, iar mai mult decât atât chiar și finanțarea proiectului pe acest tronson este incertă și nu ar fi inclusă în PNRR.
Știe cineva ceva mai multe amănunte sau noutăți?

https://www.monitorulsv.ro/Local/2021-03-26/Deputatul-Ioan-Balan-s-a-adresat-premierului-Romaniei-pe-tema-prelungirii-Autostrazii-Moldovei-pana-la-Siret