Autostrada A7 Ploiești-Milișăuți

Started by Ionut, December 18, 2011, 09:02:16 AM

Previous topic - Next topic

2 Members and 9 Guests are viewing this topic.

survola

^^ Pașcani - Suceava autostradă, Suceava - Siret drum expres. Gata, dați drumul la proiectare.

tom_sawyer


dumbravaandrei

Eu zic ca va fi complet A....
Din multe motive...

hvm

^
Si eu tot catre autostrada inclin. E legatura marea baltica cu marea neagra si cam tot ce vine din nord spre romania, bulgaria, turcia si grecia. Am asa o impresie vaga ca o sa fie autostrada. Pana la Suceava sunt aproape sigur ca o sa fie autostrada, vedem si pe restul.
Pariuri: A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe - aici

Sagitarius

Si ,nu inteleg , nu e bine ca va fi autostrada?

hvm

^
Ba da. dar nu inteleg de ce se plang unii ca nu se da mai repede deznodamantul. Iar daca sa spunem ca nu ar fi autostrada si e drum express nu o sa plang prea tare atat timp cat se face....
Pariuri: A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe - aici

AlexxC

@hvm un drum expres are din punctul meu de vedere o problema majora de siguranta: viteza limitata la 100 kmph  la fel ca orice alt drum national.
Unii vor respecta limita si altii vor vrea sa mearga mai tare apeland la depasiri prin dreapta,sicanari in trafic,nerespectarea distantei fata de vehiculul din fata....etc. Toate acestea duc la nervi,oboseala,pierderea rabdarii si ulterior evenimente rutiere nedorite.
Avand in vedere toate elementele de siguranta existente(separator median,garduri de protectie,etc) si viteza de proiectare de 120kmph,  este necesara o modificare legislativa pentru cresterea vitezei pana la acest prag...altfel va fi haos ca pe DN2 cu 1,5 benzi pe sens.

hvm

^
dar este infinit mai bun decat DN2 care e super-arhi-extra-mega-ultra-aglomerat. Si nu stiu ce vis frumos ai avut dar pe SV-Siret eu n-am vazut 1,5 pe sens, si nici pe Roman-SV. Asa ca daca Jaspers vine si spune noi consideram ca traficul suporta doar DX de la SV sau sau chiar si Pascani pana la Siret, eu sper sa nu se trezeasca nimeni sa spuna, hai mai bine sa asteptam pana o fi trafic de autostrada..
Pariuri: A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe - aici

ovicor

Pe mine ma ingrijoreaza la DX latimea benzilor, nu VMA. Daca va deveni regula ca parapetul sa fie mai departat de marginea benzii, mersul in paralel cu un camion (sau, mai grav, a doua camioane) va fi mai putin riscant.

RaduG

În normativul de proiectare al drumurilor expres 546/2013, la secțiunea a 2-a, litera C. ,,Drum expres cu dezvoltare în autostradă", art. 20, se prevede ca elementele geometrice, secțiunile și lucrările de artă se vor proiecta conform normativului 162 (cel privind proiectarea autostrăzilor).
Mai pe românește, dacă beneficiarul prevede, ca într-un orizont de timp, acel drum se poate transforma în autostradă, benzile nu vor avea 3,50 ci 3,75, raza de curbură nu va fi 650m ci 1000m, viteza de proiectare nu va fi 120 ci 140, podurile nu vor fi simple ci duble și așa mai departe.

TS30

Quote
✔️ A7
Sunt gata studiul geotehnic și cel de fezabilitate pentru tronsonul Ploiești-Buzău din Autostrada Moldovei. După aprobarea lor azi de către CNAIR, în această săptămână va fi obținut și acordul de mediu pentru acest segment.
Calendarul pe care l-am anunțat rămâne valabil: în mai, începem licitația pentru EXECUȚIA tronsonului, lung de 63 de km, care cuprinde 6 noduri rutiere, 42 de poduri și viaducte, 4 parcări securizare și 159 de hectare de perdele forestiere.
Acesta este un proiect din "noua generație" pregătită de CNAIR, unde toată partea de proiectare este pusă la punct înainte de lansarea licitației pentru execuție. Astfel, vom avea exproprierile făcute la zi, toate avizele, studiile geotehnice și acordurile necesare - astfel încât să putem începe lucrările în teren de îndată ce semnăm contractul de execuție.

@sursa Facebook Catalin Drula

BIGRED1984

E perfect ca s-a terminat proiectarea dar nu vi se par exagerate 6 noduri ? Nu e totusi cine stie ce densitate a populatiei in zona.

vladb

^ In cate loturi vor fi impartiti cei 63 de km?

voicul

Nu se face si un update la harta ?
Macar pana la BZ ar trebui sa fie traserul vizibil - zic eu.

3 noduri la BZ - oras mare, 1 unul in capat cu A3, unul pe drumul spre Urzicenzi/alta iesire spre Ploiesti si altul la Mizil.
Mi se pare chiar OK.

danpandrea

^^Ploiești - Buzău va fi împărțit în 3 loturi: A3 - DJ100C (Mizil), DJ100C - DJ203G (limita nu e chiar la drum, ci mai înspre pădurea Spătaru), DJ203G - DN2B.