News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

[B] Parcarile din Bucuresti

Started by Ionut, October 17, 2011, 06:17:45 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

Ionut

^ Aveam impresia ca a trecut propunerea asta a lui Catalin. Inseamna ca sunt eu defazat.

Cristi N

La jumatatea lui Decembrie proiectul lui Catalin abia primise avizul de la Comisia de Transporturi, mai are cateva etape de parcurs pana sa fie adoptat. Link

voicul

În sfârșit: Polițiștii i-au amendat pe parcangii din București!

Polițiștii Capitalei au efectuat, vineri, o razie în centrul Bucureștiului și au depistat 31 de persoane care cereau ilegal taxă pentru locurile de parcare. În urma acțiunii, au fost aplicate amenzi în valoare totală de peste 5.000 lei.


https://www.money.ro/in-sfarsit-politistii-i-au-amendat-pe-parcangii-din-bucuresti/

Valentin

Să sperăm că devine o treabă obișnuită, nu o raritate să se acționeze împotriva acestor probleme.

Lyvyoo

Pai cum il afecteaza legal o amenda pe un homeless?

oc7avian

Asta e ca anunțurile că au igienizat X autobuze. Există inclusiv patrule terestre. E clar că în mod normal nu-și fac treaba corect de un astfel de eveniment a devenit știre.

Bine, pentru mine e clar la câte apeluri la poliție am avut anul ăsta... Orice, dar să nu facă proces verbal că le consumă timp.

albert.arifovici

De parcarea subterana de la Piata Dorobanților se mai știe ceva?

ERK Cristian

Astazi la ora 20, sunt 11 betoniere care stau la coada. Se pare ca au inceput sa toarne planseul la nivelul -1 la parcarea Decebal.
Daca ma ajuta cineva cu modalitatea de a urca o poza, i-as fi recunoscator.

voicul

Intrii pe link http://proinfrastructura.ro/poze.html si choose "pozele"

Dai click buton copy si paste aici

rota

#609
@ERK Cristian,  sambata erau vreo 15 betoniere si vreo 10 camioane:



LE: Nu-mi venea sa cred si am oprit masina. M-am uitat dupa sigla firmei, ma gandeam ca scrie UMB :))

Bucovina sustine autostrada A7
Pariu 500 lei: UMB termina tot Buzău - Focșani, 4 loturi, 82 km pana in 5 iulie 2025!


voicul

Linia lui 5 nu a fost niciodata loc de parcare.

In ultimele zile au curatat toata calea de rulare, inclusiv cu ridicarea de masini.

Deci atentie, nu parcati.


voicul

Prin lipsa si neprezentare masinilor in parcare, "soarta" a fortat mana Metrorex ca sa incepa sa gandeasca cu capu!

Parcare gratuită pentru șoferii care au abonamente de metrou, la terminalul Străulești

Șoferii care au abonamente lunare sau anuale la metrou vor beneficia de parcare gratuită la Terminalul Multimodal Străuleşti, începând din 1 martie, potrivit unui comunicat Metrorex.

În cadrul acestui program-pilot, deţinătorii de abonamente Metrorex primesc parcare gratuită în Terminalul Multimodal Străuleşti pentru un interval zilnic de până la 13 ore, între orele 06:00-21:00.

În cazul depăşirii intervalului orar sau a duratei maxime de 13 ore a staţionării gratuite, şoferii vor achita integral preţul de parcare corespunzător staţionării, menţionează Metrorex. Pentru restul utilizatorilor parcării, tariful va rămâne în continuare la 0,5 lei/oră.

Scopul derulării proiectului-pilot este de a identifica modalităţi concrete de creştere a gradului de utilizare a parcării Park&Ride de la Terminalul Multimodal Străuleşti, prin introducerea unor noi variante de tarifare, menţionează Metrorex.

De asemenea, pentru o analiză exactă a oportunităţii proiectului, Metrorex va realiza un sondaj de opinie în legătură cu beneficiile şi gradul de satisfacţie al călătorilor cu metroul privind modalitatea de exploatare a parcării de tip Park&Ride.

Terminalul Multimodal Străuleşti oferă călătorilor acces la transportul cu metroul, la transportul local public de suprafaţă (STB), parcare de tip Park&Ride şi săli de aşteptare. Terminalul Multimodal Străuleşti are acces direct în staţia de metrou Străuleşti şi este prevăzut cu scară rulantă, lift şi trotuar mobil.

https://www.digi24.ro/stiri/economie/transporturi/parcare-gratuita-pentru-soferii-care-au-abonamente-de-metrou-la-terminalul-straulesti-1267684

skybox

#614
Desi Compania s-a miscat destul de bine cu santierul parcarii de pe Decebal, organizarea de santier este execrabila. Portiuni intregi din zona de parcare sunt neingradite si prezinta un risc ridicat de cadere in gol pentru orice copil/pieton/sofer neatent. Am incercat sa fac sesizari la Locala S3 si ISC dar nu am vazut nici o schimbare din pacate...