Spațiile de servicii pe drumurile din România

Started by Ionut, October 20, 2016, 07:17:39 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

yetiman

^^^ Subscriu.  :)

Si ca sa dau un exemplu non-romanesc:

Intersectia dintre M4 si M35 din Ungaria. Desi acolo va fi un nod intre 2 autostrazi (intr-un viitor nu foarte indepartat, probabil), deocamdata s-a facut doar un racord simplu.

E exact situatia de la Deva (Soimus). Cand se va ajunge la executia nodului, vor trebui demolate anumite sectiuni. (ca e finantata de UE sau nu, nu are importanta).
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

yetiman

@timisoreanul - vezi ca subiectul asta se discuta pe topicul de Spatii de servicii.

:D Sunt 2 raspunsuri pentru tine:
1. de ce....? pentru ca CNAIR = incompetenta. E off topic aici, dar ce sa mai vorbim de A3-CJ, care nici macar nu are parcari facute...desi spatiul a fost "rezervat"
2. totusi, ceva, ceva se misca: https://forum.peundemerg.ro/index.php?topic=508.msg290621#msg290621
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

dr4qul4

Ma uit la spatiul de servicii de la Cut (cel de pe sensul spre Bucuresti) si mi se pare incredibil ca nu e accesibil si de pe DN. Probabil sunt prea multe benzinarii pe DN...
Oare cum o fi pentru soferii din Cut, care vad benzinariile (momentan temporare) peste gard, dar trebuie sa ocoleasc zeci de km pentru o alimentare (la o benzinarie de lant)? Cred ca e plin de oameni cu canistre in spatiiul ala.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

horyatm

#348
Mare surpriză mare pe A1 la nodul Orțișoara. Benzinăria Lukoil e aproape gata. Până vor fi cele din spațiile de servicii, asta mi se pare o opțiune foarte bună! Direct de pe autostradă.

(GPS)


(GPS)



Powered by API/PUM imgur uploader

prd.marius

Nu stiu daca le pot numi chiar "spatii de servicii", dar pe Valea Oltului am vazut ca se asfalteaza.
Insa mini parcarile de pe margine, cele cateva, au ramas neasfaltate. La noi tot timpul trebuie sa ramana ceva.. treaba neterminata.
Cand iesi sau intri in ele, trebuie sa cobori acel damb facut dupa asfaltare. Din punctul meu de vedere este destul de periculos, pentru ca atunci cand intri in parcare trebuie sa incetinesti foarte tare daca nu vrei sa-ti rupi masina, iar cand pleci nu poti pleca tare, incat sa nu incurci traficul.

rota

Depunere oferte pentru atribuirea contractelor de concesiune având ca obiect: Concesiune de servicii în scopul utilării/dotării, operării și întretinerii spațiilor pentru servicii aflate pe autostrăzile din România deschise traficului rutier

În data de 20.07.2020, C.N.A.I.R. S.A. în calitate de autoritate contractantă, a transmis în SEAP, Anunțul de concesionare pentru procedura de achiziție publică licitatie deschisă, organizată pentru atribuirea contractelor de concesiune având ca obiect: Concesiune de servicii în scopul utilării/dotării, operării și întretinerii spațiilor pentru servicii aflate pe autostrăzile din România deschise traficului rutier, situate pe rutele Nădlac - Sibiu (A1) și Pitești - București (A1) și Cernavodă - Constanța (A2):

LOT 1: Spații de Servicii stanga si dreapta km 558+380, Autostrada A1 Nadlac – Arad;

LOT 2: Spații de Servicii stânga si dreapta km 530+536, Autostrada A1 Arad-Timișoara;

LOT 3: Spații de Servicii stânga si dreapta km 500+596, Autostrada A1 Timișoara – Lugoj;

LOT 4: Spații de Servicii stânga si dreapta km 481+646, Autostrada A1 Timișoara – Lugoj;

LOT 5: Spații de Servicii stânga si dreapta km 446+890, Autostrada A1 Lugoj – Deva;

LOT 6: Spații de Servicii stânga si dreapta km 428+310, Autostrada A1 Lugoj – Deva;

LOT 7: Spații de Servicii stânga si dreapta km 389+710, Autostrada A1 Lugoj – Deva;

LOT 8: Spații de Servicii stânga si dreapta km 340+500, Autostrada A1, VO Deva – Orăștie la standard de autostrada;

LOT 9: Spații de Servicii km 316+560 dreapta și km 316+360 stânga, Autostrada A1 Orăștie – Sibiu;

LOT 10: Spații de Servicii km 297+900 stânga și km 297+000 dreapta, Autostrada A1 Orăștie – Sibiu;

LOT 11: Spații de Servicii stânga si dreapta km 260+160, Autostrada A1 Orăștie – Sibiu;

LOT 12: Spații de Servicii stânga si dreapta km 110+100, Autostrada A1, Tronson București – Pitesti;

LOT 13: Spații de Servicii km 186+090 stânga si km 186+580 dreapta Autostrada A2 Medgidia – Constanta

Valoarea estimată a contractelor de concesiune: 15.986.368.372 LEI fara TVA.

Valoarea estimată a fiecarui lot în parte: 1.229.720.644 lei fara TVA. Sursa
Bucovina sustine autostrada A7
Pariu 500 lei: UMB termina tot Buzău - Focșani, 4 loturi, 82 km pana in 5 iulie 2025!

Marius

#351
Anuntul pe SEAP aici

TibiV

Trebuie sa ii felicitam inca o data pe baietii din CxxxR pentru "profesionalismul" lor...  :lol:

Quote from: rota on July 21, 2020, 04:06:07 PM
Valoarea estimată a contractelor de concesiune: 15.986.368.372 LEI fara TVA.

Valoarea estimată a fiecarui lot în parte: 1.229.720.644 lei fara TVA. <a

Undeva este o greseala imensa...
De DOUA ordine de marime. Cineva a uitat sa puna virgula!
Un lot NU poate fi 1,2 MILIARDE lei!
La fel cum 11 parcari NU pot fi 15,986 MILIARDE lei. Ca doar nu iei in concesiune o parcare si apoi construiesti autostrada care sa ajunga in parcarea ta...  :D

Da, am vazut ca asa scrie si in SEAP.
Dar asta nu inseamna ca valorile sunt corecte / realiste...
(Nu uitati ca in general atunci cand se liciteaza un lot de autostrada, de regula valorile au in coada "X lei, 73 de bani)

PS
Poate s-au modificat cifrele arabe si ordinele de marime de pe vremea cand le-am invatat eu...  :-[
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

pelan87

E posibil ca sumele sa fie asa mari pentru ca e vorba de un contract pe 20 de ani pentru "Concesiune de servicii în scopul utilării/dotării, operării și întretinerii spațiilor pentru servicii". Si cine stie cum au estimat ei costurile operarii si intretinerii... Cred ca se ia in calcul si o inflatie de X% pe an, care in anul 20 iti poate dubla lejer suma din primul an.

Dar, vorbim de CNAIR, asa ca probabil @TibiV are dreptate ca au uitat o virgula pe undeva. Sau poate cineva a inmultit suma per spatiu cu 13, apoi a mai venit cineva si a mai inmultit o data cu 13, ca sa fie sigur ca iese treaba buna  :lol:

dargauda

in parcarile de autostrada (de scurta durata) de ce nu exista spati comerciale,benzinari,ca in resul europei civilizate,eu nu am vazut pana acum in nicio parcare  :o

elphax

de ce ar fi ? cine sa propuna licitatii ( sau care o fi procesul pt benzinarii)

unele sunt doar parcari, ferice de soferii de tir care fac pauze acolo

RaduLuc

#356
In mod normal spatiile din parcari se pot concesiona, in functie de tipul parcarii pot avea diferite functiuni, de exemplu parcarea de pe Lugoj Deva lot 3 este modelul cel mai mare tip S3 si poate avea:

a) spatiu rezervat benzinarie
b) spatiu rezervat bar+spațiu comercial
c) spatiu rezervat autoservice 2 posturi
d) spatiu rezervat restaurant
e) spatiu rezervat cladire sociala (magazine, punct sanitar, informatii, etc.)
f) spatiu rezervat hotel sau motel

dar spatiile trebuie concesionate si licitatiile la noi dureaza mult...... benzinarii insa exista de mult timp, dar doar atat...... :(

Marius

@ dargauda: In parcarile de scurta durata nu exista spatii comerciale nici in occident, doar WC public. Prin Ungaria se mai vand cutite si Iphoane, dar nu pot fi considerate spatii comerciale  :lol:

@RaduLuc & elphax, depunerea ofertelor pentru concesionarea spatiilor de servicii a fost lansata de catre CNAIR in SEAP in 20.07.2020. Detalii 3-4 postari in urma:

Anunt:
http://forum.peundemerg.ro/index.php?topic=508.msg296450#msg296450

Link SEAP:
http://forum.peundemerg.ro/index.php?topic=508.msg297408#msg297408

ddfab

^ cum pustie fratilor? voi nu ati vazut coada de masini care asteptau in coloana, sa iese la nodul Dobra?!....


:lol:
pe de alta parte... va place ce proiect minunat avem pentru parcari? o masa mare de beton si o toaleta... nu tu fir de amenajare, nu tu fir de pom sa faca ceva umbra...

Skynick

Felul in care arata parcarile reflecta foarte fidel stadiul culturii noastre de autostrada. Sunt ultimele pe lista si la buget probabil.
Nu avem nicio placere sa facem ceva frumos, sa invitam la o oprire, desi peisaje din jur sunt ofertante. Anticipez ca in 20 de ani ne vine mintea la cap si o sa se refaca toate parcarile. Sa traim pana atunci.