Spațiile de servicii pe drumurile din România

Started by Ionut, October 20, 2016, 07:17:39 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.


vm75

Am si eu mai multe intrebari.

1. Ieri a fost termenul limita pentru depunerea ofertelor pentru concesionarea spatiilor de servicii de pe A1 si A2 (Murfatlar). Stie cineva care este stadiul procedurii? Pe SEAP nu apare nimic nou, sunt mai multe clarificari (ultimele din 10.09)

2. Nu stiu care este situatia pe A1, dar pe A2 la km 197 au disparut cele doua benzinarii provizorii Petrom. Sa fi expirat contractul initial sau exista alte motive? In licitatia din iulie scrie de A2 Murfatlar km 187, dar eu stiu ca Petrom era la km 197 am verificat si pe Google Maps). Sa fie vorba de alt spatiu de servicii?

3. Oare exista intentia de a lansa ceva si pentru A3? Pe Bucuresti-Ploiesti tocmai se finalizeaza parcarile iar pe sectorul din Transilvania (Ungheni-Nadaselu)vor fi peste 100 km de autostrada fara nicio benzinarie (dupa ce termina si Straco). Avand in vedere cat dureaza licitatiile la noi, iar apoi si construirea efectiva a benzinariilor, poate se gandesc cei din CNAIR sa lanseze ceva si pentru A3.

4. In alta ordine de idei, acum cativa ani auzisem ca exista interes din partea catorva operatori straini de spatii de servicii (din categoria Autogrill, Tank&Rast, Rosenberger) pentru a intra in Romania. Sa vedem daca macar au depus oferte la aceasta licitatie

ddfab

confirm si eu cele spuse de IohannDB. asfalteaza in spatiile de servicii de pe OS3( stratul final) si am sesizat muncitori si la cladirile toaletelor...

Marius

@ vm75:
Quote from: Marius on September 09, 2020, 04:15:58 PM
Termenul de depunere a ofertelor s-a prelungit pana in 01.10.2020 conform informatiilor din SEAP

dargauda

Ruşinea de (pe) autostradă: Au inaugurat ciotul spre Ungaria, dar nu au atribuit întreţinerea WC-urilor din vamă (FOTO)



În buna tradiţie a firmelor de stat, Compania Naţională de Administrare a Infrastructurii Rutiere din România, care la începutul lunii a inaugurat bucata dintre Biharia şi Borş a Autostrăzii Transilvania, a dat o palmă la un rahat.

Căci odată cu deschiderea circulaţiei a încredinţat întreţinerea şoselei către Direcţia Regională de Drumuri şi Poduri Cluj, dar n-a izbutit să angajeze şi o firmă care să asigure curăţenia grupurilor sanitare din noua vamă Borş II.

Fapt care - de aşteptat, la gradul de civilizaţie al trecătorilor - a făcut ca starea toaletelor să se împută rapid şi la propriu, şi la figurat.

Abia săptămâna trecută, după ce a fost sesizat de BIHOREANUL şi după o intervenţie a prefectului Dumitru Ţiplea, şeful DRDP Cluj, Eugen Cecan, a luat "măsuri", pasând salubrizarea WC-urilor către Secţia Drumuri Naţionale din Bihor. Cum ar veni, i-a pus pe cei mai mici la munca cea mai de jos, până când mai-marii CNAIR îşi vor face treaba. Curat-murdar...

https://www.ebihoreanul.ro/stiri/rusinea-de-pe-autostrada-au-inaugurat-ciotul-spre-ungaria-dar-nu-au-atribuit-intretinerea-wc-urilor-din-vama-158945.html

roata

^^
Poate ca ce urmeaza sa spun isi are locul pe thread-ul spatiilor de servicii, dar este legat si de problema de mai sus.
Pentru a rezolva aceasta problema, ori este nevoie de cineva sa fie prezent in permanenta la fata locului, ori un echipaj care sa faca "turul WC-urilor" zilnic pe tronsoanele de autostrada.

Legat de prima varianta, am mai intalnit in strainatate intrari in WC-uri care se platesc (cu o suma rezonabila) la o persoana "detasata" acolo si care se ocupa de curatare si intretinere - cum credeti ca ar fi primita o astfel de solutie la noi pe autostrazi?
Sa nu fie trecut cu vederea faptul ca mai ales aceste spatii aflate la granita pot forma prima impresie a unui strain la intrarea in tara.

gruiarew

Dacă ceri bani o să facă pe pereții din spatele cașcarabetei.
'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis

ciprebbe

Acelasi DRDP CJ  poate sa mentina pe A10 spatiile de servicii la un nivel ridicat de curatenie si civilizatie. Ceva nu a mers pe A3 la granita, sa vedem la Astaldi cum va fi.
Nu stiu la Strabag cum se prezinta dupa aproape 2 ani, a fost cineva langa Recea in spatii sa ne zica?
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

mircea

Am fost eu, chiar recent. E ok. În plus, e singura parcare în care am văzut plantati pomi.

Aiud.dan

#384
Pe linga responsabilitatea DRDP Cluj, este si nesimtirea celor care folosesc aceste spatii de servici si fac mizerie ....Nu cred ca la ei acasa folosesc in halul ata wceurile....Sau mai sint care acasa nu au asa ceva...Mai vezi si gramada de mucuri de tigari cum isi golesc scrumiera din masina pe jos prin parcare....

TibiV

#385
"Clopotul lui Gauss".

90% dintre "clienti" sunt decenti...
5% sunt ultra-decenti, sterg si ce au murdarit cei de dinaintea lor.

Restul de 5% sunt MAREA PROBLEMA.
Bizoni-cocalari. Sunt aia care dau cu degetul plin de "turkish delice" pe faianta din WC...

Am postat in 2018 niste poze cu parcarea de la Decea pe A10... Superb, lucea totul...
Imposibil sa gasesc postarea!...
Ionut, poti face ceva cu nenorocirea de functie "Search"?!?!
Este CATASTROFALA!...

PS

Cu adanci multumiri colegului yetiman, care a fost mai inteligent decat mine si a gasit postarile (mele :-[ ) despre parcarea de la Decea Dumbrava (ma scuzati, dar sunt dupa 14,5 ore de tura de noapte - nici pe nevasta-mea nu mai stiu exact cum o cheama...  :( )
https://forum.peundemerg.ro/index.php?topic=508.msg256064#msg256064

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Harry

Mi-a soptit o pasarica, nu stiu cat e de real sau nu... Cica Burger King cauta sa ia un spaitu pe A4 sau A2 in jud CT

mirceaeliade

CNAIR a prelungit din nou termenul de depunere a ofertelor la mega-licitația privind concesiunilea de spații de servicii pe autostrăzile A1 și A2. Astfel, noua dată - limită este 20 octombrie 2020.

CNAIR a lansat pe 23 iulie 2020 licitația privind concesiunea unor spații de servicii pe autostrăzile A1 (București - Pitești și Sibiu - Nădlac) și A2 (București - Constanța), care a fost împărțită în 13 loturi. Cu o valoare totală estimată de aproape 16 miliarde de lei, **concesiunile ar urma să se deruleze pe o perioadă de 20 de ani**.

https://www.economica.net/licitatie-spatii-de-servicii-autostrazi-concesiune_191213.html

JohannDB

#388
A1 KM 289.... PARCĂRILE DE AICI...  Am trecut noaptea spre Nădlac; erau luminate numai în fața intrării grupului sanitar.... restul întuneric, pe ambele sensuri.... Ziua, la întoarcere, câteva imagini cu "instituția" de pe sensul spre Sibiu, 18.10.2020.
      Oare ce le mai....trebuie ?? E adevărat: cu 10 km mai spre Sebeș ai parcarea cu stația Mol de la km 298/99, una pe deal (spre Sibiu) și una în râpă (spre Sebeș)...


















Powered by API/PUM imgur uploader

gruiarew

'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis