Spațiile de servicii pe drumurile din România

Started by Ionut, October 20, 2016, 07:17:39 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

horatiu.cosma

Da, sunt incredibili cei din CNAIR că de un an nu reușesc să le deschidă.

florin74

Nu cred ca se justifica inca unul intre Ludus si Turda. Adica nu vad ce firma ar baga minim 3 mil euro intr-un spatiu de servicii bagat intre cele 2. Din punct de vedere trafic, vanzari, etc

TibiV

Quote from: horatiu.cosma on March 24, 2023, 11:35:26 PMLicitatia lansata in 2021 avea 12 loturi, din care cele 4 semnate ieri. Restul 8 (anulate) erau pentru concesionarea spatiilor A3 Biharia, A3 Gilău și Turda (sunt la nivel de balast, deci asfaltare si concesionare), A3 București - Ploiești 2 loturi (fiecare cu un spațiu mare si 2 mici), A4 Constanța, A10 Aiud, centura Craiova.


Mai frate, este cumplit...
Pe A3 Bucuresti-Ploiesti, in afara spatiului de la km17, in rest...NIMIC!
Desi celelalte par (in mare parte) a fi terminate...

De la Ionut Ivasca: AUTOSTRADA A3 20.03.2023

Horatiu, cate sunt in total?...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Cristi N

Unele spatii par a fi finalizate sau mai au nevoie doar de lucrari minore. Ar fi fost oportun sa fie rezolvate de DRDP prin forte proprii.

mirceaeliade

#754
Nu inteleg cum de nu e in stare CNAIR sa faca ceva cu spatiile de servicii pana la Ploiesti.  Sunt 5 pe fiecare parte. A anuntata o largire, si teoretic in vreo 2 ani se va deschide nodul cu A7. Nu vad cum de nu ar vrea MOL sau OMV sa acapareze spatiul, mai ales ca probabil tot va dura minimi 1 an sa faca lucrarile.

Cum se vad din satelit spatiile de pe A3 terminate de ani de zile dar nepuse in functie, de la S la N:




Duta C

In week am oprit pe A1 la noul spatiu Rompetrol de la Orastie si am mincat la restaurant.Mi-a lasat o impresie foarte buna. Curatenie,personal amabil,mincare buna,preturi zic eu rezonabile,adica am dat 130 lei pe o ciorba si 4 feluri 2.Dupa ani si ani de asteptare. Au si KFC pt cine doreste ! Recomand. Fara foto pt ca nu mau lasat sa fac! :)

JohannDB

NU MAI ZIC NIMIC de spațiile de servicii de la noi, MAI ALES cele noi la autostrăzi............. Nu tu bandă dedicată "transport agabaritic" (că tot vrem în "spațiul cu apă caldă") și DUȘ OBLIGATORIU la "buda" din parcare.... Așa ca un pic de "spoială" de civilizație la "achiesatorii" de spațiu.... Schengen.....

dumbravaandrei

Pe DX12 ce mama masii mai trebuie ca lumea sa poata folosi parcarile? Inteleg ca poate la WC nu au apa, dar sa lase oamenii sa foloseasca parcarea...

oneLess

Eu am înțeles că e nevoie de o licitație pentru pază și o altă licitație pentru curățenie, pe scurt. Probabil sunt șanse mici să găsească firme policalificate, adică și pază și curățenie. Nu au lansat niciuna din aceste licitații. În schimb pe SEAP există licitație pentru pază 4 CIC-uri, care nici nu sunt construite toate. Pentru 4 ani. Din cele la final, 8 parcări/spații de servicii pe sens pe DEx12, 4 sunt parcări cu toalete și 4 spații de servicii. Probabil în viitor va mai fi o a treia licitație pentru concesionarea spațiilor de servicii. De ce nu o fac pe asta și să-și asume ăia prin contract și paza și curățenia la spațiul lor plus o parcare adiacentă ?
Quote from: oneLess on May 27, 2024, 09:57:34 AMScăparăm și weekend-ul ăsta de vreo filmare pe DEx12 T4 !  2x :-[
...

mirceaeliade

Situatia cu parcarile/spatiile de servicii ar trbui ridicata la microfon cand exista ocazia sa auda si Grinda.  Suspectez ca absolut nimeni din MT si CNAIR nu se gandeste la subiectul parcari pe drumurile noi, si ele treneaza la nesfarsit. Vezi situatia Bucuresti-Ploiesti.

dillyman


Ionut

KFC, mișto.
Ar trebui toate spațiile din preajma orașelor să aibă restaurante.

E mai greu să miști zilnic 20 de oameni în câmp. Dar lângă oraș e ușor.

mircea


dillyman

langa Recaș tot Rompetrol se va deschide.. deci posibil sa fie si acolo KFC  :D

Ionut

N-ar strica și niște magazine cu produse românești. Peste tot prin țară avem ce pune pe masă, de la brânzeturi la vin, fructe și legume.

Și niște mici restaurante care pregătesc pe loc de la cârnați de Pleșcoi până la covrigi de Bz. :)

Bă dar e chiar asa de greu? Sau giga mega investiție???

E okay și KFC, dar voi alege covrigii și cârnații de acasă de 99 din 100 de ori.