News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Poduri, pasaje și viaducte

Started by davyl, October 13, 2011, 04:39:05 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

Granata06

@JohannDB

Nu inteleg ce treaba are una cu alta. Noi vorbeam strict de producator.
Si ca sa trec la subiectul tau, grinzile de care vorbesti tu sunt metalice si nu de beton, pentru ca cele de beton care se transporta pe tronsoane se monolitizeaza pe santier, nu doar se sudeaza. Din ce vad eu pe forum, UMB foloseste grinzi din beton precomprimate cu armatura preintinsa, deci dintr-o bucata (monolite).

CristiM

#1801
Salutare tuturor,

La exact o saptamana dupa pozele de la pasajul Ploiesti Vest-Strejnic, am mai dat otura sa vad ce s-a mai intamplat.

Au mai fost completate 3 tronsoane cu grinzi pe pilele de pe partea Strejnicului ,iar cand am ajuns eu se lucra la montarea predalelor (parca asa se numesc, nu?!) pe grinzile care erau urcate pe pile.

Pe partea dinspre Ploiesti (Cartier Vest) erau gata si pilele de langa calea ferata (fosta bariera) fiind deja decofrate.










Cele 3 macarale care se vad in spate montau predalele pe grinzi







...si bonus Softrans-ul in actiune, tocmai intra in gara Ploiesti-Vest   :D
"Românului îi e greu până se apucă de treabă că de lăsat îndată se lasă"   Ion Creanga

TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

CristiM

#1803
Merci, sunt cu telefonul facute (Nokia Lumia) ... sa stiti ca nu-i fac reclama! ... dar ma ajuta cand am nevoie,e OK!
"Românului îi e greu până se apucă de treabă că de lăsat îndată se lasă"   Ion Creanga

ion59


rocklee


alecu26

O treaba bine începută e pe jumătate terminată. 
Drumurile noastre POATE;

CristiM

#1807
Giratoriul suspendat Ploiesti (sursa)


http://vimeo.com/moogaloop.swf?clip_id=170602316


Arata tare bine ! !
"Românului îi e greu până se apucă de treabă că de lăsat îndată se lasă"   Ion Creanga

ticker

E doar un CGI. As vrea sa vad o filmare cu drona, ca traficul una e pe hartie si alta in realitate.

De ex pe urcarea in giratoriu multi soferi vor trebui sa opreasca pentru ca nu vor vedea in giratoriu de parapeti.

hixus

#1809
Se intampla si la case mai mari...
Ieri seara s-a prabusit un pod de autostrada aflat in constructie, pe autostrada A7 in Germania. Deocamdata nu se stie de ce...

Detalii:
http://www.spiegel.de/panorama/gesellschaft/a7-autobahnbruecke-bei-werneck-eingestuerzt-es-stehen-alle-fachleute-hier-und-sind-sprachlos-a-1097890.html

si o galerie de imagini aici:
http://www.spiegel.de/fotostrecke/autobahnbruecke-in-bayern-eingestuerzt-toter-und-verletzte-fotostrecke-138360.html


TibiV

Wow...
Bine ca nu a cazut podul de pe firul aflat in trafic...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

aditd

Consolidare viaduct Caciulata-Brezoi:

Poate totusi 1 banda sa termine conform planului pana la 1 iulie.

Haz de necaz:
E lung! Trebuie 2x pe video ca sa nu se adoarma.
Sau: probabil au fost luati prin suprindere de lungime cand au ajuns la fata locului si nu se pot incadra in timp.

boer_escu

^^ Constructorul este Max Bögl. Stiu ca n-are legatura, dar tot ei au construit pista aeroportului din Sibiu care a luat-o la vale. Singura concluzie este ca iata cum si o firma din Germania poate da rateuri...  Pacat de victime!

TibiV

NGC mi-a sugerat sa mut aici...
Dar intre timp s-a mai scris/citit, asa ca doar voi copia si aici...

https://www.facebook.com/catalin.drula?fref=ts

QuoteConsiliul Național de Soluționare a Contestațiilor a respins prin decizia nr. 1010/2016 ca nefondate toate contestațiile privind atribuirea contractului pentru pasajul de la Domnești de pe Centura București. Este vorba de (deja) faimosul proiect în cazul căruia am fost acuzat de prea multă transparență pentru că am informat cetățenii că s-a terminat licitația. Decizia CNSC arată, fără echivoc, că atribuirea contractului s-a făcut în mod legal.

A venit acum momentul ca domnii din "grupul de reformă" (inclusiv faimosul semnatar al contractului Bechtel) din CNADNR să răspundă în justiție pentru calomniile la adresa mea.

Cît despre pasajul Domnești, să sperăm că companiile implicate în contestații vor dovedi responsabilitate față de cetățeni și societate. Dacă decizia CNSC nu este atacată la Curtea de Apel (ceea ce ar mai prelungi cu cîteva luni această procedură), contractul de proiectare și execuție poate fi semnat. Este desigur dreptul dumnealor de a utiliza această cale de atac, dar orice drept trebuie utilizat în mod responsabil.

La Mai Mare !
:cheers:
Mama proștilor este mereu gravidă... :)