DJ: Drumuri Județene

Started by Ionut, October 10, 2011, 06:21:12 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

florin74


radutm

Cateva poze facute astazi pe podul de la Albina (drumul jduetean DJ592 Timisoara-Buzias-Lugoj), redeschis recent traficului dupa ce a fost reabilitat:





cont inchis

gerulus

Si o veste mai putin fericită :

Traficul autovehiculelor pe drumul județean DJ 706A, care face legătura între localitățile Visca și Țebea, este restricționat pe perioada sezonului rece. Potrivit oficialilor, circulația mașinilor este posibilă doar în intervalul orar 8:00 – 16:00

http://www.servuspress.ro/trafic-restrictionat-pe-transfagarasanul-hunedorean-intre-visca-si-tebea-se-circula-doar-intre-orele-800-si-1600_103252.html

bgd77

DJ112A - Brasov - Poze facute la intrarea in Codlea:





DJ112A - Brasov - Poze facute intre Codlea si localitatea Halchiu:








Vlad94

Salut,
Am înțeles că pe DJ609B(Coșteiu-Balinț) se lucrează la eliminarea acelei curbe strânse dinaintea localității Păru.Îmi poate cineva confirma aceste zvonuri și dacă e posibil să aducă fotografii cu zona.
Mulțumesc anticipat

AlexIP

Zona fost lățită la 3 benzi, cu una în plus pe urcare, asfalt nou, parapeți și marcaje, de vreo lună-două. Curba e tot așa de strânsă dar ai mai mult carosabil ca să o negociezi. Nu am poze.

Lvs_tm

O sa fac eu cu prima ocazie poze, ca fac drumul des. Drumul arata foarte bine, a fost modernizat de Strabag.

Vlad94

Deci nu au eliminat curba,doar au mai adăugat o banda.Mulțumesc mult pentru răspuns

Lvs_tm

Quote from: Lvs_tm on January 14, 2015, 08:49:58 PM
O sa fac eu cu prima ocazie poze, ca fac drumul des. Drumul arata foarte bine, a fost modernizat de Strabag.

























CataOT

Am vazut in pozele postate de colegul mai sus , de pe drumul reabilitat recent ca banda pentru vehicule lente se ingusteaza . Nu ar fi fost mai corect ca banda lor sa aiba continuitate ? Dupa ce ca urca panta greu , ii mai obligi sa se si opreasca pentru incadrare , astfel pierzand tot demarajul .

radutm

ba da, dar nu-ti inchipui ca traficul este atat de ridicat pe acea portiune. situatia descrisa de tine se va intampla destul de rar
cont inchis

CataOT

Nu stiu particularitatile acelui drum , dar sper ca la modernizarile altor drumuri sa se proiecteza cu cap astfel de extinderi , in functie de caracteristicile fiecarei zone . Stiu cazut unul drum din oltenia ( dj 543 ) modernizat pe fonduri regio transfrontaliere care are 2 benzi inguste si traverseaza o zona cu exploatatii agricole imense , dar in urma modernizarii, TIR-urile nu puteai iesii de pe drum pentru a incarca cerealele de pe camp pentru ca la fiecare iesire se facusera podete din tuburi de beton cu capete de pod inalte . Deci pacat de modernizari .

NGC

#507
Quote from: CataOT on November 22, 2014, 12:22:56 PM
Am gasit in aceasta dimineata un articol interesant pe internet , este vorba despte Dj 175 A sau Transraraul , un drum judetean reabilitat recent pentru acces turistic mai facil in zona .
Inca de la inaugurare s-a anuntat ca drumul va avea limita maxima de 3.5 tone si o inaltime limitata a autovehiculelor care vor avea accesul permis pe acesta . Veti vedea in stirea urmatoarea inventivitatea romanilor , au inaltat limitatoarele de inaltime cu busteni si acum circula pe acolo camioane incarcate cu lemn cu greutate totala de peste 50 de tone . Nu zic ca nu este bine sa circule si ei , sa usureze munca , dar drumul ala se va distruge mult prea repede ...

http://adevarul.ro/locale/suceava/foto-superbul-drum-turistic-transrarau-invadat-tir-uri-busteni-limitatoarele-inaltate-ilegal-camionagii-1_546e0d8f0d133766a813edad/index.html

http://www.cdep.ro/interpel/2014/r5869A.pdf



savagedanyro

Salutare colegi,

Am de facut o calatorie Timisoara - Pancota in weekend si as dori sa evit Aradul.

Stie cineva starea drumului prin Masloc-Lipova-Ghioroc, in special a DJ708B (pe harta lui vancouver nu apare starea lui) ? Se merita sa folosesc aceasta ruta ?


Multumesc
TIMISOARA 2021 !

radutm

Ca sa ajungi la Pancota chiar nu are rost sa te bagi prin Arad si iesi mai castigat si mai relaxat prin Lipova. Cea mai rea portiune este la intrarea in judetul Arad, pret de cativa km, sau era asta vara, nu stiu sa se fi refacut. In schimb, drumul judetean DJ708B a fost refacut nu demult si este o adevarata placere sa conduci pe el.
cont inchis