DJ: Drumuri Județene

Started by Ionut, October 10, 2011, 06:21:12 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

dr4qul4

Daca ai vreodata timp, merita sa te duci de la Salatrucu in sus. Drumul acela mai merge minim 30 de km, dar daca te prinde ploaia e cam nasol.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

adiarc

lucrarea de consolidare la Dj din loc.Mica , Ms , este aproape de finalizare...calea de rulare este finalizata....mai este nevoie de marcaje , semne de circulatie si santuri de scurgere ( la acestea din urma , se lucra )

"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

gerulus

#482
Saptamina trecuta am citit un articol local unde se pomenea de terminarea asfaltărilor pe DJ 706 Ilia-Țebea 
Sâmbâta 15.11.2014 am dat o fuga prin zona.
Intradevăr este asfaltat tot drumul. Portiunea proaspăt reabilitată incepe din Visca traversează M-ții Zarandului și coboară in Țebea.
S-a refăcut terasamentul, poduri, podețe, ziduri de sprijin, rigole de scurgere și mai puțin parapeți de protecție, marcaje și semne de circulație.
Poate pe viitor !
Peisajul e foarte frumos, merită vizitat, mai ales acum cind e in plin șantier DN76 Deva-Brad, se poate folosi aceasta ca rută alternativă.








S-avem drumuri bune !

gerulus

Saptamina trecuta am citit un articol local unde se pomenea de terminarea asfaltărilor pe DJ 706 Ilia-Țebea 
Sâmbâta 15.11.2014 am dat o fuga prin zona.
Intradevăr este asfaltat tot drumul. Portiunea proaspăt reabilitată incepe din Visca traversează M-ții Zarandului și coboară in Țebea.
S-a refăcut terasamentul, poduri, podețe, ziduri de sprijin, rigole de scurgere și mai puțin parapeți de protecție, marcaje și semne de circulație.
Poate pe viitor !
Peisajul e foarte frumos, merită vizitat, mai ales acum cind e in plin șantier DN76 Deva-Brad, se poate folosi aceasta ca rută alternativă.








S-avem drumuri bune !

user201

Nu știu dacă a mai postat cineva, dar s-au terminat lucrările de asfaltare în Agnita și acum nu mai trebuie ocolită pe acea ocolitoare ciudată. Câteva imagini:




adiarc

o veste excelenta...multumim...si aceea ocolitoare ar putea fii facuta ca lumea cu minim de fonduri - de catre Primaria Agnita ( de ce nu pe 2014-2020 ) si atunci ar fii mult , mult mai aerisit acest drum.....nu ca in prezent ar fii un trafic f intens
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

nenea_hartia

@gerulus: splendide poze, mulțumesc!
@user201:mulțumesc pentru știre!

CataOT

Am gasit in aceasta dimineata un articol interesant pe internet , este vorba despte Dj 175 A sau Transraraul , un drum judetean reabilitat recent pentru acces turistic mai facil in zona .
Inca de la inaugurare s-a anuntat ca drumul va avea limita maxima de 3.5 tone si o inaltime limitata a autovehiculelor care vor avea accesul permis pe acesta . Veti vedea in stirea urmatoarea inventivitatea romanilor , au inaltat limitatoarele de inaltime cu busteni si acum circula pe acolo camioane incarcate cu lemn cu greutate totala de peste 50 de tone . Nu zic ca nu este bine sa circule si ei , sa usureze munca , dar drumul ala se va distruge mult prea repede ...

http://adevarul.ro/locale/suceava/foto-superbul-drum-turistic-transrarau-invadat-tir-uri-busteni-limitatoarele-inaltate-ilegal-camionagii-1_546e0d8f0d133766a813edad/index.html

MNU

Intra la aceeasi categorie cu cei care dau la o parte barierele si intra pe A3 pe unde ii taie capul. Avem o politie impotenta.

istvan78

Presa locala (TM) raporteaza ca pe DJ592 intre Timisoara si Buzias s-a redeschis podul peste Timis de la Albina, dupa relabilitarea, destul de temeinica aparent,  de pe parcursul verii.
Gata cu cozile la semaforul pentru podul provizoriu.

udar

Ieri am trecut pe acolo la 14 si se pregateau sa i dea drumul eu am trecut tot pe cel provizoriu.....

adiarc

"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

doryan93

Trans-Semenic, drumul judetean DJ 582 Valiug - Slatina Timis care strabate muntele Semenic, a fost recent reabilitat, iar traficul auto a fost deschis oficial. Drumul modernizat are o lungime de circa 40 de kilometri si se alatura altor drumuri montane realziate sau modernizate in ultimii ani precum Transalpina, Transbucegiul sau drumul de la Campulung Molodvenesc pana la Pietrele Doamnei si Rarau.






Sursa


ashbird

o zona frumoasa si cu potential bun turistic ..
Fie sa renasca numai cel ce har/Are de-a renaste, curatit prin jar,
Din cenusa-i proprie si din propriu-i scrum,/Astazi ca si maine, pururi sï acum!