News:

Video 21.06 Autostrada A1 Pitești-Curtea de Argeș.

Main Menu

Mentenanța drumurilor

Started by Ionut, January 02, 2016, 09:10:01 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Ionut

Destul de mult trafic local. Sau mă fură pozele?

ddfab

^nu te fura... dimineata, cam intre 7 si 8, spre Alba este aproape coloana, la fel si pe la 14-16, in sens invers... multi care fac naveta.
in afara acestor ore, este mult mai lejer, dar nu lipseste.

Ionut

Interesant. Deci poate nu ar strica un update și pe partea de siguranță. Niște stâlpișori reflectorizanți, marcaj rezonator pe margine, protecție cu parapet în curbe, indicatoare clare.

Eh, visez.

TibiV

Oricum, fata de ceea ce a fost in ultimii 10-15 ani, acum este de vis!

Poate anul viitor vom opri (eu cu sotia) sa vizitam obiectivele turistice pe care le-am tot ratat pana acum - pentru ca nu am vrut sa pierdem 10-15 locuri in coloana (aproape) stationara...  8)

De fapt, autostrada reda oraselor de pe traseu (traseul DN1, in cazul asta...) sansa de a fi iar niste localitati vizitabile, nu doar niste "puncte obligate" de trecere - si sursa multor iesiri nervoase...

Anul viitor poate vom iesi de pe A10 la Alba, si vom vizita ce este de vazut in Teius si Aiud - "chestiile" pe care doar le admiram prin geam, dar unde nu indrazneam sa oprim, pentru ca niciodata nu stii se "val" vine din spate...

Poate ca si aici, pe forum, uitam se mentionam cat de importanta este constructia autostrazilor nu doar pentru "scurtarea" traseelor de lung parcurs, ci si redarea localitatilor celor care le apartin de drept... Celor care au dreptul sa primeasca musafiri/turisti relaxati, care nu sunt stresati de "ma asteapta 40 de km in 3 ore de DN1", ci care ar vrea pur si simplu sa mai vada si altceva... Locuri pe care pana acum au fost nevoiti sa le ignore....

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Stefan01

Imagini realizate în 12.12.2022 cu lucrările de reabilitare a DN1 în Alba Iulia, pe sensul Sebeș - Cluj-Napoca, zona cuprinsă între podul peste râul Mureș și podul peste CF200A. Zona Partoș, mai exact.














Stefan01



Au pozat o conductă subterană de gaz.


Lucrări la conducta de gaz.





Stefan01


Stefan01

Imagini realizate în 13.12.20122, respectiv 14.12.2022 cu lucrările de reabilitare a DN1 în Alba Iulia, pe sensul Sebeș - Cluj-Napoca, zona cuprinsă între podul peste râul Mureș și podul peste CF200A. Zona Partoș, mai exact.











Stefan01

Au avansat cu pozarea conductei de gaz și tuburile de protecție ale cablurilor electrice, inclusiv cele pentru iluminatul public. :)








Stefan01

#1179
Continuare












Stefan01

Continuare cu pozele realizate în 14.12.2022














Stefan01









Atât pentru moment. O seară liniștită vă doresc ! :)

reed

Joi am trecut pe DN28 intre Tg Frumos is Iasi spalau cu turbojetul separatoarele cu butoiașe care le instalasera in toamnã.+1

ddfab

in urma cu ceva timp , mentionam faptul ca in nodul Alba Nord, intre A10 si DN1, pe portiunea de DN dintre cele 2 giratii ale nodului, nu mai functiona iluminatul...ei bine, minune... l-au repus in functiune... dar le-a luat ceva timp...

Cuneo

S-au remediat șleaurilor cauzate de supraîncărcarea basculantelor cu piatră pe DJ691, limită județ Timiș - DJ682(Neudorf). Porțiunea de drum este în garanție și după cum se vede șleaurile se formează doar pe sensul de mers Lipova - Timișoara, din cauza supratonajului.