News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Mentenanța drumurilor

Started by Ionut, January 02, 2016, 09:10:01 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

JohannDB

#1140
  Să ne întoarcem prin centru țării, pe la Brașov. Joia trecută 13.10.2022, pe la orele 16 și ceva, treceam pe "Centura Brașov" - pe-o vreme căcăcioasă, cu ploaie, cu..., într-un cuvânt, "urâtă vreme" ! Și ce să vezi, ca și când ar fi fost soare, uscat și frumos, pe VO 1K Brașov se....asfalta, adică se astupau cu asfalt frezările făcute cu câteva zile înainte. Apa băltea frumos în contururile frezate, și acea "păcură/soluție" pentru amorsare și lipire la/de vechiul strat, plutea pe-o peliculă de apă.... Nu am mai avut nimic de zis, gândindu-mă că iarna ce va să pice peste noi, de va fi mai a naibii și va avea doar câteva zile cu -5, -10 grade, să vezi ce frumos se va umfla, măcina și coji tot tot ce s-a turnat "pe apă"......
























Powered by API/PUM imgur uploader

Și cum mă gândeam la o eventuală turnare la temperatură joasă, ca în cazul lucrărilor din Karlsruhe din Germania cu finisorul Super 1899-3i cu încălzitor la șnek și conexe, nu cred că cei de la Viarom să-l fi utilizat aici.... Dar până una alta, normele actuale de la noi mai spun câte ceva...


SECȚIUNEA 3
Așternerea mixturilor asfaltice
Art.83. Așternerea mixturilor asfaltice se va executa la temperaturi ale stratului suport și
temperatura exterioară de minimum 10oC, pe o suprafață uscată.
Art.84. În cazul mixturilor asfaltice cu bitum modificat cu polimeri, așternerea mixturilor asfaltice
se va executa la temperaturi ale stratului suport și temperatura exterioară de minimum 15oC, pe o
suprafață uscată.
Art.85. Lucrările se întrerup pe vânt puternic sau ploaie și se reiau numai după uscarea stratului
suport.

Art.86. (1) Așternerea mixturilor asfaltice se efectuează numai mecanizat, cu repartizatoare –
finisoare prevăzute cu sistem de nivelare încălzit care asigură o precompactare, cu excepția
lucrărilor în spații înguste în care repartizatoarele - finisoarele nu pot efectua această operație.
Mixtura asfaltică trebuie așternută continuu, în grosime constantă, pe fiecare strat și pe toată
lungimea unei benzi programată a se executa în ziua respectivă

Am citat din ::::
REGLEMENTAREA TEHNICĂ ,,NORMATIV PRIVIND MIXTURILE ASFALTICE EXECUTATE LA CALD.
CONDIȚII TEHNICE DE PROIECTARE, PREPARARE ȘI PUNERE ÎN OPERĂ A MIXTURILOR ASFALTICE".
Indicativ AND 605 - 2016

gruiarew

Dacă sare... "e de vină ăia cu dubele și tirurile că le încarcă peste limită".
'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis

pasadia

Plus ca aceeasi firma va presta si anul viitor lucrarile de "intretinere". :)

ddfab

pe DN1, intra Alba si Teius, continua cu reabilitarea.
ieri, au ajuns cu asfaltul , pe sensul Teius Alba, in zona curbei de la Oiejdea. pe celalat sens, au trecut de sensul giratoriu de la Santimbru. se misca destul de bine.
asfaltarea este destul de buna, in rare locuri se simt unele adancituri, dar sunt date de vechea structura a drumului, nu de asfaltare defectuasa, ca pe A10 in zona spatiilor de servicii de la Oarda, de pe lotul 1.

in apropierea curbei Oiejdea...



inaintare spre Santimbru



in apropierea sensului giratoriu Santimbru. dirijarea circulatiei de catre politisti



la sens...



mai departe, spre Alba Iulia



spre Santimbru fabrici


sa speram ca au parte de vreme buna, sa nu faca ceva prostii, gen asfaltari pe ploaie, cum au vazut colegii de mai sus, la Brasov... :)

ddfab

 CNAIR-ul nu se dezminte cu mentenanta... de mult timp, pe A10, la podul de la Radesti, peste Mures, nu mai functioneaza iluminatul.
La fel, in nodul Alba Nord, pe sectorul din nod al DN-ului, intre cele 2 giratorii, iluminatul este nefunctional de ceva timp...

foto din nodul Alba Nord. autostrada iluminata, DN-ul , nu...




sa vedem cati ani le trebuie pana afla si ei ca nu este functionala iluminarea si apoi cat timp le trebuie ca sa remedieze ... >:(

alin2pas

Să fie vorba de ,,reducerea consumului de energie electrică"?  O:-)

Redox

@ddfab, știi cumva dacă în urma reabilitării se va renunța la giratoriul de la Sântimbru?

ddfab

^Am oprit langa politistul care dirija circulatia si l-am intrebat. A zis, ca cel mai probabil va fi giratoriu, dar nu  a fost sigur 100%.

ddfab

^A reaparut din nou giratoriul. Mi se pare foarte prost amplasat. L-au deplasat mult spre Santimbru, astfel incat, camioanele care circula pe directia Alba-Teius, sunt obligate sa vireze destul de mult si musca cu rotile din dreapta de marginea drumului, la iesirea din giratoriu. Daca nu-si dau seama de amplasarea proasta si sa remedieze, riscam sa avem degradarea drumului inainte de a fi gata... >:(

Redox

Mulțumesc de feedback.
Așteptările mele erau cu totul altele:
- fie să se revină la intersecția în "T" așa cum s-a întâmplat în cazul altor intersecții o dată cu deschiderea unui lot de autostradă parale. În fond singurul rol al sensului giratoriu a fost acela de a da șansa să ieși/intri pe DJ107B prin viraj la stânga în siguranță, lucru aproape imposibil în traficul infernal de pe DN1 înainte de deschiderea loturilor 1-2 A10.
- dacă se optează pentru păstrarea lui, să fie refăcută intersecția și să fie construit un sens giratoriu permanent.
Soluția aleasă pentru păstrarea "bidoanelor" de plastic după reabilitare mă dezamăgește, cu atât mai mult faptul că nici măcar nu a fost plasat cum trebuie.

ddfab

revin cu niste fotografii de la giratoriul Santimbru, pomenit mai sus.
se observa ca este amplasat mai spre localitate( dreapta imaginii). probabil au vrut sa faca virajul spre localitate si dinspre localitate mai usor pentru camioane... dar apar alte probleme...in alt loc.









aici se observa cum urmele de la camioane, musca din partea dreapta, de langa asfalt. aici suspectez ca vor apare foarte curand rupturi...daca nu se modifica nimic.







in rest, reabilitarea DN 1 continua, au ajuns cu asfaltarea aproape de Teius, iar cu frezarea se apropie de Aiud. doar sa mai aiba vreme buna pentru asfaltare... asfaltul se simte foarte bine, e bine finisat, placut la rulare.
drumuri bune sa aveti.

stangabriel


Powered by API/PUM imgur uploader

Pilon pod peste raul Prahova, Dn 1, sens spre Bucuresti.

dumbravaandrei

Nu ma prind daca e podul de la Valea Mare (Sinaia) sau de la Miroslavesti.... dar dupa balustrada pare sa fie de la Miroslavesti

reed

Știm o firma din Neamț care pune polistiren pe poduri,poate ne ajuta si aici :lol: 

Stefan01

#1154
Au început lucrarile de reabilitare a DN1 în Alba Iulia, zona cuprinsa între podul peste râul Mures si podul peste CF200A. Zona Partos, mai exact. Au frezat la aproximativ 30 cm adâncime din banda 1, pe sensul Sebes - Cluj-Napoca.

Voi posta poze putin mai târziu.:)