Energie hidraulica | hidrocentrale si MHC

Started by stangabriel, January 20, 2015, 12:31:30 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

GDPR

Stai ca nu e Acordul de Mediu ci doar Decizia etapei de incadrare, asa ca mai dureaza procedura de reautorizare.

Harry

Cum se poate afla daca cele 2 minihidrocentrale de la Agigea mai functioneaza.

tom_sawyer

Ministrul Economiei: Vom scoate din strategia energetică hidrocentrala cu Bulgaria și Tarnița-Lăpuștești/ Sunt proiecte care creează probleme

În ceea ce privește Complexul Hidrotehnic Turnu-Măgurele-Nicopole, ministrul spune că Bulgaria nu ar acorda niciodată acordul de mediu. "Și atunci blocăm întreaga strategie", a precizat ministrul.

hotnews.ro

GDPR

Quote from: adrian rosca on August 30, 2018, 08:10:21 PM
Statul român îşi bate joc de propriile investiţii: Hidroelectrica ar putea abandona cinci hidrocentrale neterminate în care a băgat 200 mil. euro

930,7 milioane de lei, adică peste 200 de milioane de euro. Sunt bani care au fost investiţi deja de-a lungul anilor în lucrări hidrotehnice, de către Hidroelectrica, cel mai mare şi mai profitabil producător de energie electrică din România, care vor trebui abandonate dacă Guvernul va aproba un proiect de act normativ elaborat de Ministerul Apelor şi Pădurilor.

Proiectul de act normativ, lansat în dezbatere publică acum câteva zile se referă la ,,noi lucrări şi activităţi pe ape sau care au legătură cu apele" şi prevede că nu mai sunt permise lucrări hidrotehnice la altitudini cuprinse între 800 şi 1.500 de metri pentru ca ţara noastră să se conformeze în acest sens unei directive europene.

Pe agenda sedintei de Guvern de azi a fost inclus un act normativ asemanator cu proiectul de HG propus acum doi ani, dar cu o diferenta notabila: interzicerea lucrarilor pe cursurile de apa va opera de la altitudinea de 1,500m in sus: https://sgg.gov.ro/new/wp-content/uploads/2020/02/HG-6.pdf

GDPR

Quote from: adrian rosca on September 26, 2019, 03:39:41 PM
Quote from: adrian rosca on August 07, 2019, 12:37:05 AM
Pe SEAP a fost publicat anuntul de participare pentru: REPARAȚIA GALERIEI DE ADUCȚIUNE A CHE IZVOARELE, ÎN URMA ACCIDENTULUI DIN DATA DE 07.06.2017

Licitatia a fost anulata, intrucat nu au existat ofertanti inscrisi.

Licitatia a fost reluata incepand de azi.

GDPR

La MHC Calugarita se desfasoara lucrari de modernizare:

Calinic mai pune două etaje la microhidrocentrala popilor

Între timp, Arhiepiscopia a decis să facă investiții în microhidrocentrală și s-o supraetajeze. Iar de pe panoul de informare aflăm că lucrările de construcție au început în 19 august 2019 și au termen de finalizare 19 august 2022. Constructorul desemnat este o firmă din Curtea de Argeș – SC Drăgoi Construct, iar proiectant general – SC A&N Arh. Design SRL. Cum tot am trecut pe lângă microhidrocentrală și am fotografiat-o, am dorit să facem și un material de presă. Așa că i-am adresat câteva întrebări arhimandritului Caliopie Ichim, cel desemnat responsabil de către ÎPS Calinic pentru supravegherea și ducerea la bun sfârșit a investiției.

Caliopie: "Sperăm să fie destul apă, încât să acopere necesarul nostru de electricitate"

# Este funcțională în prezent?
– Microhidrocentrala nu e încă funcțională.
# Va acoperi ea necesarul de electricitate al Arhiepiscopiei?
– Noi sperăm să fie destulă apă încât să acopere necesarul nostru.
# Ce înseamnă extindere/supraetajare, așa cum am citit pe panoul tehnic amplasat pe podul de peste râul Călugărița?
– Extindere înseamnă că s-au mai pus două etaje peste cele două existente. E un spațiu absolut necesar pentru buna funcționare a microhidrocentralei. Adică pentru tot personalul angajat, dar și pentru depozitarea materialelor necesare întreținerii.
# Câți angajați veți avea?
– Trei, probabil patru, având în vedere că unul va trebui să suplinească pe perioada concediilor.
# Ce am văzut eu, ca și clădire/construcție, e doar pentru funcționarea MHC-ului sau implică și alte funcționalități, spații de cazare sau de producție lumânări, de exemplu?
– Nu. Microhidrocentrala noastră nu va avea utilitate publică.
# Constructorul e în grafic cu lucrările? Aveți întârzieri?
– Din partea constructorului, nu. Întârzieri au fost însă la autorizare și mă mă refer la birocrație și rea-voință.



Jurnalul de Arges

GDPR

#322
Pe site-ul Hidroelectrica a fost postat proiectul de Hotarare AGEA privind Aprobarea abandonarii lucrarilor realizate pentru obiectivul de investitii "Amenajarea Hidroenergetica a raului Jiu pe sectorul Valea Sadului-Vadeni" cu toate costurile si implicatiile rezultate din documentatia de abandon care se va elabora in acest sens conform prevederilor legale in vigoare, in vederea inchiderii obiectivului de investitii: https://cdn.hidroelectrica.ro/cdn/aga/2020/convocator_12.03.2020.pdf

GDPR

Quote from: adrian rosca on February 04, 2020, 04:29:40 PM
Pe agenda sedintei de Guvern de azi a fost inclus un act normativ asemanator cu proiectul de HG propus acum doi ani, dar cu o diferenta notabila: interzicerea lucrarilor pe cursurile de apa va opera de la altitudinea de 1,500m in sus: https://sgg.gov.ro/new/wp-content/uploads/2020/02/HG-6.pdf

Hotararea de Guvern a fost publicata in Monitorul Oficial nr. 100 din 11.02.2020.

GDPR

Pe SEAP a fost publicat anuntul de participare pentru Actualizarea la nivelul anului 2020 a Rapoartelor de evaluare a despagubirilor pentru imobilele proprietate privata care constituie coridorul de expropriere a lucrarii de utilitate publica de interes national "AHE a raului Olt defileu pe sectorul Cornetu-Avrig"

GDPR

Pe site-ul Hidroelectrica a fost publicat proiectul de BVC pe 2020. Pe parte de investitii lucrurile stau in felul urmator (evident ca lucrurile se pot schimba pe parcurs din motive de covid). Observati si executia slaba pe anul 2019:


















GDPR

Hidroelectrica, unul din cei mai mari producători de energie din ţară, a anunţat marţi că a finalizat procesul de retehnologizare a hidroagregatului (HA) nr. 6 de la hidrocentrala Dimitrie Leonida (Stejaru), care are acum o putere de 55,05 MW, iar costul total de realizare a lucrărilor la cheie pentru întreaga centrală este de circa 75 milioane de euro.

"Având la acest moment o putere instalată de 60,14 MVA şi o putere maximă disponibilă la cupla turbinei de 55 048,8 kW (55,05 MW), grup generator complet retehnologizat este primul predat pentru operarea comercială din cele şase hidroagregate de la Stejaru. HA6 intră, odată cu finalizarea lucrărilor, într-un nou ciclu de viată, beneficiind totodată, de o creştere a puterii de la 50 la 55 MW. Probele efectuate certifică faptul că agregatul funcţionează la parametrii proiectaţi, însă probe de performanţă vor continua pe parcursul întreg anului 2020, în paralel cu exploatarea comercială", arată compania într-un comunicat.

News.ro

GDPR

Hidroelectrica a anulat, din nou, licitația pentru retehnologizarea uneia dintre cele mai mari hidrocentrale din țară, cea de la Vidraru. Este a treia încercare eșuată de a demara modernizarea centralei de pe râul Argeș.

Potrivit site-ului SEAP – SICAP (anunțul CAN1032279), procedura competitivă de negociere pentru rfetehnologizarea AHE Vidraru a fost anulată pentru că "au fost depuse numai oferte inacceptabile și/sau neconforme".

Focus-energetic.ro

GDPR


GDPR

Quote from: adrian rosca on September 26, 2019, 03:39:41 PM
Quote from: adrian rosca on August 07, 2019, 12:37:05 AM
Pe SEAP a fost publicat anuntul de participare pentru: REPARAȚIA GALERIEI DE ADUCȚIUNE A CHE IZVOARELE, ÎN URMA ACCIDENTULUI DIN DATA DE 07.06.2017

Licitatia a fost anulata, intrucat nu au existat ofertanti inscrisi.

Licitatia a fost anulata a doua oara in data de 15.04.2020, intrucat "au fost depuse numai oferte inacceptabile si/sau neconforme."