Energie hidraulica | hidrocentrale si MHC

Started by stangabriel, January 20, 2015, 12:31:30 PM

Previous topic - Next topic

1 Member and 1 Guest are viewing this topic.

GDPR

#300
Am fost in vara pe valea Galaoaia Mare, pe cursul caruia este planificata consturiea unei captari secundare, parte a AHE Rastolita. Pe tot cursul vaii se exploateaza lemn la greu, probabil ca situatia e similara pe toti afluentii de dreapta ai Muresului. Cred ca din lostrita a ramas doar povestea.

Io

#301
:D
Off topic: nu, Liviu, n-am acvariu, am munti de batut si de inteles, nu pescuiesc si nu ma holbez la pesti. Cel mult ii maninc uneori. De regula cresc direct in farfurie sau in cutii de tabla. Cred ca pestii cresc impreuna cu un motan ca apare instantaneu de prin casa, zau  :lol:
On topic: cu aciditatea aia. Daca se face barajul ala banuiesc ca nu vor muta si turba aia de pe-acolo. Daca este asa atunci sa le atragem atentia celor care vor face turbinele sa nu le manince naibii aciditatea palele. LE - acuma, aciditatea aia a apei de pe la Rastolita mie-mi suna mai mult a duritate, treaba care e nitelus altceva, adica un continut de saruri de calciu si magneziu, in principal carbonati. Si cum in solutie (sau in topitura) sarurile ionice au ele obiceiul de a se separa in ionii componenti rezulta ce rezulta.
Ie-te-a dracu' ecologie cum ii dam cu chimia la ficati.
In theory there is no difference between theory and practice. In practice there is.

alecu26

Oare o fi mai ok sa facem electricitate pe carbuni? Astia de la hidro sa zica mersi ca in domeniul asta se fac tunele, nu ca la CNAIR. Ca daca faceau un debleu...doua prin muntii aia?
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

Liviu M

#303
Io, io comentam numai partea cu aciditatea apei. Nici nu stiu ce-i aia lostrita (OK, ca e peste m-am prins din context si din poza din articol).

Io

#304
^ Pina una alta o hidrocentrala tine cu zecile de ani si ne aduce seara lumina in case. La propriu (chiar daca suna ca dracu). Unii n-ati prins sa-ti luminezi seara o camera cu un neon chior conectat la o baterie auto si bine ca n-ati prins. Dar puteti incerca, garantez ca n-o sa va placa.
Pina la nu stiu ce descoperiri intr-adevar revolutionare aplicabile pe scara larga in toata lumea, nu povesti de adormit copiii, avem nevoie si de cele pe carbuni. Chiar nu avem incotro, nimeni nu are. Inca o data: NIMENI NU ARE INCOTRO deocamdata. Cind si daca vor fi dezvoltate tehnologii care sa furnizeze energie la aceeasi calitate (precizarea e foarte importanta, calitatea energiei, poate n-ar fi rau sa punem pe aceeasi foaie de hirtie ce dau "fosilele" vs ce dau regenerabilele in privinta calitatii a ce avem la prize sau in calorifere) la nivel industrial (metalurgie, trenuri electrice, uzine de orice) ramine de vazut. Deocamdata nu, deocamdata fara carbune sintem in plop. E irelevant ca unora le place sau nu, inchide miine toate termocentralele pe carbuni din Europa si in 3 luni sintem in Evul Mediu.
Si nu, nu mi-a placut carbunele la scoala  :D
In theory there is no difference between theory and practice. In practice there is.

alecu26

Aoleoo....Liviu. Tie nu ti-a mancat Lostrita ficatii la Bac? eu cred ca am si tras bilet la oral cu ea. Fiind proza fantastica am putut abera. Ce a vrut sa zica autorul???
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

Liviu M

Din fericire nu, nu mi i-a mancat inca.
Drept dovada ca n-am auzit de ea pana acum e ca nici numele nu i l-am scris cum trebuie, corectez imediat.  :-[

GDPR

QuoteAnunt public privind decizia etapei de incadrare "Amenajarea hidroenergetica a raului Jiu pe sectorul Livezeni-Bumbesti. Continuare lucrari"

Agentia Nationala pentru Protectia Mediului anunta publicul interesat asupra luarii deciziei etapei de incadrare: proiectul se supune evaluarii impactului asupra mediului, se supune evaluarii adecvate si se supune evaluarii impactului asupra corpurilor de apa, de catre Agentia Nationala pentru Protectia Mediului, in cadrul procedurii de evaluare asupra mediului pentru proiectul "Amenajarea hidroenergetica a raului Jiu pe sectorul Livezeni-Bumbesti. Continuare lucrari" propus a fi amplasat in judetele Gorj si Hunedoara.

Draftul deciziei etapei de incadrare poate fi descarcat de aici

Documentul cuprinde cateva informatii noi cu privire la stadiul avizarii proiectului si descrie lucrarile ramase de executat:

Quote Certificatele de urbanism pentru proiectul: ,,AHE a râului Jiu pe sectorul LivezeniBumbești. Lucrări de punere în siguranță ce trebuie executate în regim de urgență - CHE Dumitra, captări și aducțiune Livezeni-Dumitra, CHE Bumbești, Nodul de presiune Bumbești, Baraj Livezeni, MHC Livezeni" sunt expirate iar în ședința CAT de la APM Gorj au fost solicitate obținerea unor noi certificate de urbanism;
 Administrația Națională "Apele Române" decide prin adresa nr. 24559/DDC/03.12.2019 elaborarea unui singur studiu privind evaluarea impactului asupra corpurilor de apă pentru lucrările din AHE a râului Jiu pe sectorul Livezeni-Bumbești

QuoteLucrările propuse în cadrul proiectului "Amenajarea hidroenergetica a râului Jiu pe sectorul Livezeni-Bumbești. Continuare lucrări" constau în:
 Finalizare lucrări pentru obiectivele din cadrul nodului hidrotehnic Baraj Livezeni (finisaj interior și exterior pentru clădirea care va deservi MHC–ul, finalizare amenajare platformă baraj, finalizare lucrări la canalul de deviere cu asigurarea migrării faunei piscicole, racordare linie evacuare energie la SEN, regularizare aval, amenajare cuveta lac);
 Finalizare lucrări pentru obiectivele din cadrul nodului hidrotehnic Dumitra (finisaj interior și exterior clădire CHE; finalizare amenajare platformă; realizare captare Jiu1 prin: betonare prag prize, amenajare desnisipator, realizare cămin vane și echiparea acestuia, realizare lucrări pentru protecție drum acces la captare, executare montaj cabluri și echipamente electrice și automatizări; realizare bloc de intervenție Dumitra cu regim de înălțime de P+1 ce va fi realizată din zidărie portantă ranforsată); finalizare captare Dumitra (amenajare grătar pentru aluviuni și vană); finalizare captare Bratcu (montaj vană);
 Finalizare lucrări pentru obiectivele din cadrul nodului hidrotehnic Bumbești: construcție casă de vane și montarea de echipamente electrice și automatizări, realizarea masiv de sprijin pentru poziționarea conductei forțate, finalizare construcție bazin de liniștire, construcție stație de transformare, amenajare platformă CHE Bumbești Jiu, finalizare interior și exterior pentru clădirea CHE–ului, montare turbine și generatoare, montare echipamente electrice și automatizări, finalizare interior și exterior la blocul de intervenție al CHE-ului P+2).


dr4qul4

Pariu cu Radu_A. 200 lei  (la API). El zice ca UMB pana la sfarsit de 2025 termina: A7 pana la Bacau, Dx6, A0 si DX12 T4. Eu sunt mai pesimist

GDPR

La sfarsitul lunii trecute a fost pus in functiune noul canal de aductiune al CHE Oesti care by-paseaza de acum fostul lac de acumulare Oesti, nu stiu daca in solutie definitiva sau provizorie:



GDPR

Managementul proiectelor la Hidroelectrica pare ca e mai slab decat la CNAIR:


TibiV

Tradare!!!
Sunt convins ca in cazul asta cei de la GEC Nera l-au angajat "la negru" pe "gandacul croitor"!...
;)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

GDPR

Se pare ca Hidroelectrica are doar o Decizie de Etapa de Incadrare ce nu are legatura decat cu o bucatica din proiect. E ciudat, pentru ca lucrarile la tronsonul de galerie in discutie au inceput in 2010, deci dupa implementarea legislatiei privind evaluarea impactului asupra mediului, asa ca ar fi trebuit sa aiba Acord de Mediu pentru lucrare:



In schimb Hidroelectrica sustine ca are "toate" autorizatiile, dar nu vrea sa le arate: