News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Turismul in Romania

Started by Ionut, September 24, 2011, 03:41:10 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

panda_no 5

Cei de la Tv e posibil sa exagereze.
Daca totusi e cum ziceti, ca au la dispozitie harti, etc, e in ordine.
Orice ban intrat in economie poate fi considerat o mina de aur.
Vasele care acosteaza e posibil sa se si aprovizioneze din port cu cele necesare.Si asta aduce bani.
Turistii pot plati suplimentar excursii deci sunt generatori de venituri.
Sa vina cat mai multi pt ca e spre binele tuturor!
Chiar daca sunt din Bucuresti, nu exista ca din cele 4-5 ture pe litoral pe vara, cel putin o data sa nu vin si in zona Pietei, a Cazinoului, a Portului.De fiecare data vin cu speranta sa gasesc imbunatatiri.
Se lucreaza peste tot si sper sa iasa bine.
Pacat ca in zona sunt si multe cladiri "abandonate" , si ocupate abuziv cred de o  anumite etnie .
Asta ar fi o problema greu de rezolvat, sa nu mai ai astfel de cladiri paraginite.Exista si in centrul Bucurestiului si al altor orase din tara.

Mamaia e cea mai dezvoltata statiune de pe litoral, insa inca lasa de dorit.
Nu o sa inteleg niciodata de ce nu sunt mai multe flori, iarba de multe ori e total neingrijita, cosurile de gunoi prost gandite si nu indeajuns de des golite, gunoiul zace la marginea plajelor in pubele neincapatoare.
Din pubele vine un miros greu mai ales ca e cald, se mai scurg si zemuri, etc.Si asta la marginea trotuarelor pe care circula turistii.
Despre turisti, ........ pe unii dintre ei imi vine sa ii bag cu capul in pubelele de gunoi de nesimtiti ce sunt!!!!!

Harry

uite ghidul de care spuneam. momentan e doar in romana si engleza urmeaza in acest an in germana si italiana. se gaseste peste tot: gara maritima, muzee, agentii de turism, turistii de pe croaziera le primesc gratuit alaturi de harta orasului si asta se intampla de mai bine de un an




Harry

Referitor la cladiri in prezent doar in 10-15 % din imbolie mai locuiesc ilegal. 95% din cladiri sunt retrocedate, iar proprietarii cladirilor sunt obligati sa le sigileze cu BCA si ciment pana le dau o utilitate.

panda_no 5

Multumesc pentru informatie.Ar trebui sa le trimiti poza celor de la Pro TV !!!!!!
Problema cladirilor abandonate ( retrocedate) ti-am zis ca e universal valabila.
Un exemplu graitor tot din turismul din Romania.
Intamplarea face ca soacra mea sa locuiasca in Pucioasa, o statiune care pe timpul lui Ceasusescu facea turism in niste vile cochete dispuse intr-un parc al orasului in marea lor majoritate.
Erau toate functionale.
Binenteles ca au fost retrocedate  catre fostii proprietari.Cum au ajuns acum? Ruina.Cum asta? Fiind total lasate de izbeliste s-a intrat in ele ilegal, s-a furat cam tot ce se putea fura, etc. Reactia proprietarilor :ZERO!
Sunt 2-3 vile pe care Primaria le-a inconjurat cu gard pentru ca prezinta pericol de prabusire, in halul asta au ajuns.
Pacat ca Primariile nu dispun de o lege care sa permita chiar si confiscarea rapida a proprietatilor ajunse intr-un asemenea hal.

Si in Centrul Vechi pe stradute te poti trezi cu seminte in cap sau laturi aruncate de "concetatenii" aciuiati prin cladiri.
Cu toate ca procentul acestor cladiri s-a micsorat considerabil mai exista inca indeajuns de multe incat sa iti sara in ochi.

Harry

In privinta cladirilor vechi lucrurile incep sa se miste in directia pozitiva. Cei de la directia de cultura sunt oameni foarte stricti. In Ct acum cam toti care reabiliteaza/restaureaza demoleaza interiorul cladirii, fatada veche o restaureaza si o prind de cladirea noua, mai adauga 1-2 etaje si per total iese o lucrare ok.

dr4qul4

La fel si In Bucuresti. Iar etajele adaugate sunt retrase (de obicei inclinate) astfel incat din strada nu se observa decat fatada originala
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

Harry

#156
Cateva imagini cu masinile de epoca (32 in total) de la expozitia dedicata Zilei Regelui. Cu ocazia asta restaurantele din Piata Ovidiu, locul unde s-a tinut expozitia, au avut meniu special dedicat familiei regale.

































Surpriza serii a venit de la unul din colectionarii constanteni, care a prezentat una din primele masini ale Regelui Mihai. Aceasta urmeaza sa intre la restaurat.




Harry

Quote from: panda_no 5 on May 10, 2014, 07:37:21 AM
Multumesc pentru informatie.Ar trebui sa le trimiti poza celor de la Pro TV !!!!!!

Azi prietenul meu care se ocupa de ghiduri s-a dus si le-a dat personal unul si celor de la Pro TV.

panda_no 5

Bravo voua!
Ar trebui ca alta data sa nu mai exagereze!

Harry

Principalele obiective turistice din yona peinsulara dispun de mai bine de 1 an de astfel de placute.




Harry

#160
În această dimineaţă la Constanţa a acostat pasagerul MS Amadea. Nava are o lungime de 192 m, o lăţime de 25.4 de m, iar la bord se află peste 600 de pasageri.




Harry

Sambata ce vine are loc noaptea muzeelor in toata tara. Cum nu pot sta locului :))) m-am apucat sa fac eveniment pe facebook. Inainte de asta i-am luat de o aripa pe cei de la muzee si pe patronii de restaurante si cafenele din piata ovidiu si i-am pus la o masa si am stabilit ca in noaptea respectiva localurile sa fie deschise si de ce nu unele sa aibe un meniu special. astept un feedback si de la RATC pentru niste curse speciale.

In noaptea de 17-18 mai constantenii dar si turistii vor putea vizita:

*Muzeul de Arta Constanta:
-orele de vizita 17:00-24:00
-se va putea vizita intreg muzeul
-in atrium va avea loc un recital susutinut de elevii facultatii de arte din cadrul Universitatii "Ovidius" (Maria Cernat, Mădălin Băldău, Ionuţ Sandu şi asist. univ. dr. Radu Făgărăşan, acompaniati la pian de lect. univ. dr. Nejla Ali)


*Muzeul de Istorie Nationala si Arheologie
-orele de vizita 20:00-24:00
-se va putea vizita intreg muzeul, mai putin edificiul cu Mozaic care este inchis din cauza unor probleme la structura de rezistenta

*Planteriul
-orele de vizita 21:00-05:00
-pe langa vizitarea planetariului va putea fi admirata si o expozitie de desene tematice realizate de elevii din scolile constantene

Asteptam raspunsuri de la Muzeul Marinei si Muzeul de Arta Populara.

De asemnea in noaptea de 17 spre 18 mai in Piata Ovidiu localurile vor fi deschise pana la ultimul client.

Va reamintim lista cafenelelor si restaurantelor din Piata:

-Mozaic
-Pizzico
-La Historia de Argentina
-Goose
-Buddha Bar
-Arabica
-Zig Zag Pub


Harry

sa speram ca vremea va tine cu noi




Harry

A doua etapă de Grand Prix a circuitului Superkombat, de data aceasta o ediţie VIP, va avea loc pe 24 mai la centrul de evenimente de la fostul Bingo Europa din Mamaia, Constanţa, gala la care vor lupta sportivi din 9 ţări urmând să fie transmisă în direct la nivel global în 83 de ţări de pe 4 continente.




Harry

Ca tot vorbeam de clipuri de promovare. Cei de la hotel Vega au facut unul prin 2010 - eu personal consider ca bate tot ce s-a icnercat sa se faca in ultimii doi ani in directia asta.

https://www.youtube.com/v/TuJob5-0DQg