News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

[B] Magistrala M5 Drumul Taberei-Pantelimon

Started by Ionut, September 22, 2011, 02:29:08 PM

Previous topic - Next topic

4 Members and 3 Guests are viewing this topic.

GIV

prin octombrie ar trebui sa fie gata contractul de proiectare pentru secțiunea Eroilor - Universitate - Piața Iancului din ce info am gasit pe net..

Xenos

https://www.economica.net/metroul-de-drumul-taberei-primul-tren-alstom-va-fi-livrat-in-august-2023-metrorex_665543.html

Primul tren din cele 13 din contractul cu Alstom va fi livrat în august 2023, a declarat marți directorul general al Metrorex, Mariana Miclăuș. Trenurile Metropolis, ce urmează să fie introduse pe Magistrala 5, sunt asemănătoare celor din Dubai, New York, Londra sau Sidney.
Valoarea contractului pentru cele 13 trenuri depăşeşte 100 de milioane de euro, dar înţelegerea poate fi extinsă cu opţiunea de livrare a încă 17 trenuri, pe baza unei comenzi din partea beneficiarului, iar valoarea totală a proiectului poate urca la 240 de milioane de euro.

Acele 17 trenuri ar acoperi nevoile de punere în funcțiune a M 6.1 și modernizare M 4...

oc7avian

Abia la anul în trafic, deci nu sperați să se revină la normal prea curând. Pentru că avem probele.

Fun fact: sunt produse în Brazilia

Valentin

#2838
Din pacate, la sedinta de presa de la semnarea contractului M6 lot 1.2 (Tokyo - A.OTP) nu a intrebat nimeni ce se va intampla cu M4 (in ideea in care pe M6 cred ca sunt maxim 4 sau 5 locuri de garare, deci unde stochezi 12 trenuri?), in schimb s-a intrebat de licitatiile viitoare pentru M6, iar una dintre acestea e pentru 12 trenuri pentru M6.
Nu cred ca s-ar putea sa se ia cele 17 trenuri destinate M5. (care se pot accesa la maxim 84 luni de la semnarea contractului, deci au mai ramas ~5 ani, suficient zic eu cat sa se poata efectua comanda la timp pentru M5 - Eroilor - Iancului, plus la ~5ani se adauga si timpul tehnologic de constructie a acestora, deci dpmdv a fost o idee buna, poate fac pe M6 la fel in ideea modernizarii sistemului de siguranta al M4).

TibiV

Trenurile de pe M6 vor fi in depoul Straulesti.
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Drax


MrConnaisseur

#2841
Astazi 04.06, o echipa de la Geostud executa foraje geotehnice în parcul din rondul Izvorul Rece.

Dido

S-a avizat PUZ pentru Magistrala 5 Eroilor - Pantelimon. Avizul a fost dat de CTE al MT, urmeaza Primaria.

QuoteAm avizat astăzi în Consiliul Tehnico-Economic al Ministerului Transporturilor și Infrastructurii documentația pentru Planul Urbanistic Zonal al 𝗠𝗮𝗴𝗶𝘀𝘁𝗿𝗮𝗹𝗲𝗶 𝟱 de metrou (Drumul Taberei - Pantelimon), 𝘀𝗲𝗰𝘁𝗶𝘂𝗻𝗲𝗮 𝗘𝗿𝗼𝗶𝗹𝗼𝗿 - 𝗣𝗶𝗮𝘁𝗮 𝗜𝗮𝗻𝗰𝘂𝗹𝘂𝗶, necesară în procesul de extindere a acesteia, ca o continuare a primei secțiuni pe care am deblocat-o și finalizat-o în 2020.
Suntem în etapa de realizare a proiectului tehnic și a detaliilor de execuție, pe care vrem să le finalizăm anul acesta, iar în primele luni ale anului viitor vrem să înceapă licitația, la finalizarea căreia se va intra direct în faza de execuție, fiind prima documentație tehnica "la cheie" realizată pentru construcția unei magistrale de metrou. Urmează ca Primăria Capitalei să aprobe rapid acest PUZ, pentru a se putea finaliza documentatia tehnica.
Traseul viitoarei linii de metrou va urmări, în principal, trama stradală existentă: Piața Operei - Bd. Mihail Kogălniceanu - Bd. Regina Elisabeta - Piața Universității - Bd. Carol I - Piața C.A. Rosetti - Bd. Pache Protopopescu - Piața Iancului - Șoseaua Iancului.

Postarea originala pe pagina lui Irinel Scriosteanu (pentru cei cu Facebook)


Ionut

Deci PLS avem la Iancului? Interesant. Deci intră la Iancului și scot la Opera. Hm.

dr4qul4

Pai unde fac organizarea de santier? Pana la Victor Manu nu e loc de nimic.
Poate doar la Zefirul, dar parca e prea departe si oricum va insemna blocarea totala a circulatiei.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

BogdanPetrini

Eu țineam minte că PLS va fi la Operă exact în amplasamentul fostului PSS de la Etapa 1, iar la Victor Manu va fi PSS.

TibiV

@BogdanPetrini ,

corect, asta este varianta propusa (si logica).
Nu cred ca s-au rasgandit...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Valentin

De ce ar fi logica varianta veche?
Sa facem un exercitiu de imaginatie bazat pe metoda de executie.

TibiV

Stii cat loc ocupa un PLS fata de un PSS?

Quote from: BogdanPetrini on June 14, 2023, 08:00:28 PMEu țineam minte că PLS va fi la Operă exact în amplasamentul fostului PSS de la Etapa 1, iar la Victor Manu va fi PSS.

In Parcul Operei poti face un PLS (aproape) oricat de mare.
La Iancului abia ai loc de un PSS...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)