News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

[B] Magistrala M5 Drumul Taberei-Pantelimon

Started by Ionut, September 22, 2011, 02:29:08 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

Sorinus

La Casin am vazut ca doar un peron e 'modernizat' deocamdata. Ce mai asteapta, trebuiau sa fie gata de mult.

Ionut

Informația de mai sus este pusă în contextul M5. Tu spui de modificarea stațiilor care ține de PMB/STB (pentru acomodarea noilor tramvaie), nu de proiectul M5. Deci e offtopic ce spui. :)

stangabriel

#2807
La Academie, fostul traseu rutier Razoare - Panduri a fost demolat si acoperit cu pamant vegetal deja. Organizarea de santier se micsoreaza si se curata betonul.

Nu pot sa nu observ ca in tot parcul a fost pus strat vegetal peste pamantul compactat de la utilaje.

Xenos

Nu sunt sigur ca actuala organizare a intersectiei e mai buna decat cea provizorie...pe sensul dinspre Dr Taberei respectiv Timisoara te ingustezi la foarte putine benzi imediat dupa intersectie, inainte sa se separe sensurile spre stanga (Leu, Basarab) si dreapta (Panduri, Eroilor) si vad ca timpul de parcurs din Dr Taberei a crescut semnificativ.

zeckesan

La Academia Militară se lucra astăzi (sâmbătă) pe la 13, se reface trotuarul și se asfaltează spre accesul la metrou dinspre est.







Am trecut și pe la Eroilor dar fără poze, tot abandonat arată parcul acolo, cresc bălăriile în voie.

Claudiu T.

#2810
Si pentru istorie sa lasam scris mesajul postat de primarul sectorului 6 C.Ciucu pe 3 Noiembrie 2022:
Intersecția Drumul Taberei cu Brașov
În sfârșit,  după 12 ani am revenit la normalitate. Noi vom amenaja în stilul din Buclă în primăvară tot bulevardul Brașov și vom ajunge și până la Răzoare.
În sfârșit, a revenit civilizația și la noi acasă.


Alaturi de mesajul postat pe pagina primariei de sector:Gata, am revenit la normalitate!
✌️Intersecția #DrumulTaberei cu strada Brașov este eliberată complet, amenajată și trasată de constructori la standarde europene. Singura, probabil, din Capitală care arată așa.
În primăvară, venim și cu spații verzi de calitate.
💬"În sfârșit, după 12 ani, am revenit la normalitate. Noi vom amenaja în stilul din Buclă, în primăvară, tot bulevardul Brașov și vom ajunge și până la Răzoare. În sfârșit, a revenit civilizația și la noi #acasă", a transmis primarul #CiprianCiucu.
______
Și nu doar în Drumul Taberei lucrurile s-au schimbat.
În #Crângași, #Giulești și #Militari am venit cu amenajări de calitate. Terenuri neîngrijite, pline de buruieni, unele îngrădite cu garduri ruginite au fost deschise și transformate complet. Pentru a vă bucura de spațiul #verde.
🙋🏻�♂️🙋🏼�♀️🙋Colegii de la ADPDU Sector 6 au proiecte punctuale în toate cartierele. Vrem ca 6️⃣, care a fost cel mai neglijat sector din #București, să-și recapete frumusețea de odinioară.
Este important să ne simțim bine în #comunitate, aici unde petrecem cel mai mult timp.

Noi facem, voi păstrați! Împreună suntem echipa #Sector6!🙂
Facem treabă!
PS În seara aceasta vă arătăm doar imagini frumoase. Ne-am săturat de urâtul care a fost înainte














Powered by API/PUM imgur uploader
Romani 15.1 Datori suntem noi cei tari să purtăm slăbiciunile celor neputincioşi şi să nu căutăm plăcerea noastră

paullie

A coborât cineva din statia lui 41 direct in metrou? Din ce am vazut in viteza acum 2 zile inca nu este persmis accesul, mai sunt multe gresii si faiante de pus la cele 2 guri de acces. Sau ma insel?

Fred

Am trecut azi prin intersectia de mai sus si am vazut ca liniile alea de ghidaj pentru viraj la stanga (care exista si in alte intersectii de pe traseul M5) produc ceva confuzii in trafic: eu am facut stanga de pe banda cea mai din stanga (dedicata), iar masina din dreapta mea - banda cu sageata inainte - a facut tot stanga pe exteriorul meu. Problema e ca fara benzile de ghidaj eu pot face stanga si ma pot incadra pe oricare din cele 3 benzi, inclusiv pe prima daca vreau sa opresc imediat dupa intersectie (unde e parcare pentru parc), in schimb ghidajul ma duce pe banda a 3-a. Cand am incercat sa ma incadrez pe a 2-a, ca sa nu il bag pe cel care facea stanga neregulamentar, m-a claxonat lung si furios de parca am facut ceva interzis.

Care e valoarea legala a liniilor de ghidaj si pentru ce le-au facut? Mie mi se pare ca mai mult incurca decat ajuta, din toate sensurile se poate face stanga doar de pe o singura banda, asa ca nu au sens.

ghrt

Şi eu am evitat un accident la Vatra Luminoasă când încă se mai vedeau marcajele, erau oblice ca să lase loc pentru o pungă de obligatoriu stânga, imbecilul care trecuse cu seninătate peste linia marcata tot pe mine mă înjura şi după ce i-am atras atenţia. Ăsta e nivelul, şoferache cu carnet de Argeş.
Cont (aproape) inactiv.

Claudiu T.

#2814
^^
Nu se poate cobori la metrou din statia de tramvai momentan. E blocat accesul cu ceva plasa/gard sus in statia de tramvai.
Romani 15.1 Datori suntem noi cei tari să purtăm slăbiciunile celor neputincioşi şi să nu căutăm plăcerea noastră

stelu

Chestia e ca de cand au terminat intersectia nu am vazut sa se mai lucreze la cele 4 intrari nefinalizate.
Cel putin la suprafata.

stangabriel

Au demolat organizarea de santier la Academiei, au ramas doar aprox 100 mp. In rest pamant vegetal.


   Powered by API/PUM imgur uploader


PlayStation

Am fost in seara aceasta la academia militara
Mai au de lucru doar la accesul B, la care, din cate pare, mai au de pus doar placile metalice, deci, probabil termina pana in februarie
Acea mica organizare de santier cred ca va disparea inainte, pentru ca mai e foarte putin de lucru
(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)



Powered by API/PUM imgur uploader

Xenos

Sunt din ce în ce mai nedumerit de ce nu se dă drumul la extensia stației Eroilor 1 din spatele peronului către Dristor 2 sau Militari.
Peronul respectiv este foarte aglomerat, mai ales de la PIF M 5 (de aceea am pus în acest topic).
Vă spun sincer că totul e gata din martie 2022, am văzut cu ochii mei, și totuși nu se folosește toată acea porțiune, cu scări, scări rulante etc. O risipă de resurse.

EugenRo

^Poate stie cineva ce avize le lipsesc; stau luminile alea aprinse degeaba de un an de zile si nu am vazut sa mai lucreze cineva la ceva..  :bash: