[CT] Arhitectura constanteana 1850-1950

Started by Harry, December 09, 2014, 10:14:06 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Harry

Grand Hotel Rex Mamaia. O fotografie de exceptie. Din ce stiu este singura imagine in care se pot vedea corpurile de iluminat monumentale montate pe plaja. Acestea au fost demolate in perioada comunista.


Harry

O alta imagine rara si extrem de interesanta. Anul este 1942, orasul este Constanta. In prim plan avem lacul Tabacarie. In fundal se vad:

1- CTE - Centrala Termo Electrica (astazi in ruine)
2- Cherhanaua (astazi disparuta)
3- Depozitul de combustibil al unitatii militare (astazi disparut)


kitsune

Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

Harry

Trebuie demolata de urgenta si reconstruita conf planurilor originale, insa pe un amplasament nou, pe noua linie a tarmului dupa extinderea plajei si pus un dig in cap ca pe viitor sa de poata face o marina acolo

kitsune

#64
Da, știu, erau și niște variante puse pe forum. Nici nu le-am mai găsit. Cred că nici ei nu mai dau de ele prin ce sertar le-au ascuns. Între timp structura se degradează. La fel ca multe altele prin oraș. Pasarela nouă e încă ok-ish, cu toate că am văzut că lipsesc toți colacii de salvare (nu sunt toți furați, unele cutii erau goale și încuiate). În rest... betoane pe plajă cat cuprinde. Și un Cazino transformat în kitch. Nici măcar panourile cu pozele de demult nu mai sunt, au rămas doar etichetele.
(GPS)

Imagine publicată sub licența [URL=https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/]Creative Commons Atribuire-Distribuire în Condiții identice 4.0



(GPS)

Imagine publicată sub licența Creative Commons Atribuire-Distribuire în Condiții identice 4.0

Trăiască manelismul și tencuiala decorativă! Și bineînțeles antenele favorizante de semnal pentru postat selfie de la mare(a înghesuială).

Powered by API/PUM imgur uploader
Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

Harry

Ultima varianta e la fel de cretina: acoperit pasarela cu nisip pe perioada lucrarilor si apoi dat la o parte nisipul si acoperit cu plasa de santier....

kitsune

Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence