Author Topic: Harta calitatii drumurilor din Romania  (Read 327321 times)

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

vancouver

• Count
  • Legend
  • *
Harta calitatii drumurilor din Romania
« on: August 22, 2013, 08:51:36 PM »
Aici gasiti o harta neoficială a drumurilor din România, în funcție de calitatea lor. Voi actualiza permanent acest prim post din topic cu cea mai nouă versiune a hărții.

Click pe harta de mai jos si se deschide mare:

O harta interactiva facuta de colegul cristi5 si în care singuri puteți face modificări (open) se gaseste la adresa următoare:
http://ev.csc.kth.se/cristi/maps/tiles-naked.html

O altă hartă interactivă, făcută de colectivul de la enjoymaps.ro, se găsește la adresa următoare:
http://enjoymaps.ro/harta-interactiva-calitatii-drumurilor-din-romania/

Hărțile interactive au avantajul că se poate face zoom și se pot vedea drumurile din interiorul orașelor, drumurile județene, comunale etc...
Harta mea statică are avantajul de a oferi o bună privire de ansamblu asupra întregului teritoriu al României, pentru a putea alege un traseu de lung parcurs. Atentie: asa cum scrie și pe hartă, culorile nu țin seama de aglomerație sau de restricțiile de viteză - factori care pot conta la alegerea unui traseu optim. De ex. DN1 Sebeș-Turda este extrem de aglomerat pe timp de zi (timp suplimentar datorat ambuteiajelor posibil până la 2 ore !), pe hartă apare doar calitatea drumului, care este excelentă.

Informatiile din mesajele pe care le lăsați aici vor fi preluate în principiu în toate aceste 3 hărți.
« Last Edit: May 22, 2017, 12:26:43 AM by vancouver »
Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitesti. Prioritate zero virgula zero: A0 centura Bucuresti. Importante: A7 Ploiesti - Bacau; A13 Sibiu - Brasov; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiesti - Brasov; A12 Pitesti - Craiova. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene (mix de fonduri).

hitsasu

• Youngster
  • *
Re: Harta calitatii drumurilor din Romania
« Reply #1 on: August 23, 2013, 07:57:14 PM »
Mi se pare că este nepermis de supraevaluat drumul 66A. Locuiesc în zonă, merg zilnic pe acest drum şi pot spune că este spre "acceptabil". Iar defileul Jiului este în reparaţii, aşa cum reiese din hartă. Mi se pare o idee foarte bună, poate fi consultată harta de cei care au de mers pe anumite drumuri necunoscute.

vancouver

• Count
  • Legend
  • *
« Reply #2 on: August 23, 2013, 09:02:39 PM »
Mi se pare că este nepermis de supraevaluat drumul 66A. Locuiesc în zonă, merg zilnic pe acest drum şi pot spune că este spre "acceptabil". Iar defileul Jiului este în reparaţii, aşa cum reiese din hartă. Mi se pare o idee foarte bună, poate fi consultată harta de cei care au de mers pe anumite drumuri necunoscute.

DN66A - daca ințeleg bine, vrei să modific din verde în galben. La următorul update o să apară modificat.
Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitesti. Prioritate zero virgula zero: A0 centura Bucuresti. Importante: A7 Ploiesti - Bacau; A13 Sibiu - Brasov; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiesti - Brasov; A12 Pitesti - Craiova. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene (mix de fonduri).

SILVIUFG

• Executive
« Reply #3 on: August 23, 2013, 09:45:07 PM »
Cred ca si Centura de Est A Clujului e in santier. Poate stie cineva de prin zona in ce stadiu e si sa ne ofere o evaluare.

nenea_hartia

• Duke
  • Legend
  • *
« Reply #4 on: August 23, 2013, 10:59:27 PM »
@vancouver: mulțumesc pentru ca ai deschis prăvălia și aici! E unul din cele mai utile topicuri :cheers:.
Legat de subiect, aș zice că DN1 Comarnic-Predeal (pe raza județului Prahova - aviz SDN Ploiești! :bash:) merită cel mult un verde. Dacă ar fi să mă iau după crăpături, denivelări, marcaje infecte, parapet ruginit/contorsionat/rupt/demolat/ lipsă, nu i-aș da nici verde.

vancouver

• Count
  • Legend
  • *
« Reply #5 on: August 24, 2013, 01:02:52 AM »
@vancouver: mulțumesc pentru ca ai deschis prăvălia și aici! E unul din cele mai utile topicuri :cheers:.
Legat de subiect, aș zice că DN1 Comarnic-Predeal (pe raza județului Prahova - aviz SDN Ploiești! :bash:) merită cel mult un verde. Dacă ar fi să mă iau după crăpături, denivelări, marcaje infecte, parapet ruginit/contorsionat/rupt/demolat/ lipsă, nu i-aș da nici verde.

Se rezolvă la următorul update.

laurashgeo

• Officer
« Reply #6 on: August 24, 2013, 11:03:59 AM »
Drumul 12C Gheorgheni Bicaz este foarte prost! Am trecut acu cateva saptamani si prin cheile bicazului sunt portiuni de macadam!! Este incredibil cum un drum care traverseaza o zona atat de frumoasa poate fi lasat intr-o astfel de stare.
PS: Interesant ca atat @vancuver cat si @frunzaverde care se ocupa de harta starii drumurilor pe ssc nu locuiesc in Romania.
Ii felicit pe acesta cale pe amandoi pentru initiative!

phb2

• Senior
« Reply #7 on: August 24, 2013, 11:19:56 AM »
cc : DN 12C . Entièrement d'accord ; les gorges sont majestueuses et spectaculaires ; leur traversée est inoubliable, mais l'état de la route est déplorable.

vancouver

• Count
  • Legend
  • *
« Reply #8 on: August 24, 2013, 02:46:58 PM »
@laurashgeo

Multumesc pentru aprecieri.

Legat de DN12C, trecusem segmentul Gheorghieni - Lacul Rosu cu rosu, dar au existat voci (pe ssc) care mi-au spus ca "in nici un caz nu e de rosu", ca e bunicel drumul. De aceea am modificat in galben. De asemenea pe 21.08 @MNU a scris pe ssc: " Pe DN12C, intre Gheorghieni si Lacul Rosu se asfalta. Nu era vorba de o peticire pentru ca erau asfaltati cca 1-2 km fara intrerupere." (aici: http://www.skyscrapercity.com/showpost.php?p=106373317&postcount=1783). Deci nu stiu ce sa zic. Voi lasa deocamdata galben cu argumentul "sa nu speriem turistii". ;)
« Last Edit: August 24, 2013, 03:55:42 PM by Ionut »

dorinpoe

• Youngster
  • *
« Reply #9 on: August 24, 2013, 10:04:32 PM »
DN 76 intre Brad si Oradea este destul de prost, mai ales ca reabilitarea a fost sistata, putand fi marcat cu rosu. Exista doar portiuni de 500-2000m in zona orasului Stei unde nu exista gropi sau denivelari.

laurashgeo

• Officer
« Reply #10 on: August 25, 2013, 01:32:36 AM »
Eu am trecut pe DN12 pe 06.08 si imi amintesc ca am vaut ceva indicatoare cu drum in lucru, insa desi era zi lucratoare nu am vazut nici un muncitor si nici un utilaj pe traseu. Daca @MNU a fost dupa mine si a vazut asfalt proaspat este o veste excelenta, insa la cum arata drumul chiar daca ar avea fonduri disponibile pana vara viitoare cred ca nu ar termina reabulitarea si astfel ai putea la urmatorul update indicativul de drum in reabilitare.

iuli

• Duke
  • Legend
  • *
    • My blog
« Reply #11 on: August 26, 2013, 08:11:37 AM »
Eu aș pune ca Timișoara - Jimbolia DN59A ca excelent iar Jimbolia - Sânicolau Mare DN59C la acceptabil deși are unele cratere de îți rupi mașina, norocul e că sunt doar vreo 2-3 zone așa.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

ciprebbe

• Duke
  • Legend
  • *
« Reply #12 on: August 26, 2013, 11:49:44 AM »
Cred ca si Centura de Est A Clujului e in santier. Poate stie cineva de prin zona in ce stadiu e si sa ne ofere o evaluare.

La care segment te referi aici?  Zona cu alunecarile de pe "centura de diamant"?
In rest pe zona de Est nu stiu sa se lucreze.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

SILVIUFG

• Executive
« Reply #13 on: August 26, 2013, 01:39:48 PM »
Exact. Stiu ca aveai si niste poze de acolo. Si se lucra. Nu stiu in ce stadiu se afla restul centurii (de la Valcele pana la iesirea spre Dej). Eu am fost exact acum un an pe acolo si erau portiuni destul de mari cu pamant. Dar probabil s-au rezolvat. Oricum voi trece joi seara pe centura Clujului. Daca e terminata abia astept sa o vad. Sper sa merite albastrul de pe harta :)

ciprebbe

• Duke
  • Legend
  • *
« Reply #14 on: August 26, 2013, 03:09:36 PM »
S-a asfaltat zona spre Turda, sunt ramasi in urma la capatul dinspre viaduct.
Joi o sa mai gasesti pamant.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik