News:

Video 18.06 Autostrada A0 A1-DN6.

Main Menu

Cum ajung din A în B?

Started by dr4qul4, August 11, 2014, 01:57:18 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

pasadia

Strict intre Brasov si Piatra Neamt, cel mai simplu e prin Ardeoani. Ocolesti astfel Bacaul (nu ca ai pierde mult timp cat vii dinspre Onesti), Targu Secuiesc oricum il parcurgi pe centura si astfel nu prea ai unde sa pierzi timp. Doar sa fie vremea cat de cat ok cand traversezi Oituzul (de obicei e ceata, zapada nu prea se aduna pe acolo). Asfaltul e bun chiar si pe DJ-urile dintre Ardeoani si Roznov.
Ocolul prin Cheile Bicazului nu merita decat daca vrei sa le vizitezi (dar fiind din Piatra Neamt ma gandesc ca le-ai vazut in destule ocazii).

Dan74

Completare la ce a scris @pasadia, in vara am mers pe traseul Brasov-Targu Secuiesc-Oituz-Targu Ocna (pe DJ116)-Moinesti-Ardeoani-Roznov(pe DJ156A).
Drumul e bun cu urmatoarele observatii:
- pe DJ 116 sunt cateva curbe stranse si pante ceva mai mari atat la urcare cat si la coborare;
- pe DJ 156A doar in partea dinspre Ardeoani e ceva mai prost drumul.

dr4qul4

el merge Piatra-Ploiesti (nu Brasov!).... asa ca trebuie sa o ia prin Bacau. Acea centura (DJ119B) e praf si pulbere. Nici prin oras nu e mult mai bine....trebuie atentie la canale care nu sunt la nivel...

Acum am observat ca Google-ul iti da ca varianta Odorhei-ul.... Daca nu ai treaba, nu ai ce cauta pe acolo (poate totusi vrei sa mergi la Praid). Strict pt Cheile Bicazului tb sa mergi pe Miercurea Ciuc.

Daca insa nu te intereseaza sa vizitezi nimic, atunci Ploiesti-Buzau-Bacau-Piatra
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Deschideri 2024: Intaia Cocoasa + L3, Lotul Coni , T1DX12, A0L3,

Alex Negrus

#483
Da, varianta cu Brasov ar fi pentru peisaj, plimbare. Deci as avea cateva batai de cap pe drumul prin munti, nu? Si am observat la Bacau ca ar fi 2 drumuri prin care pot ocoli orasul. Nu vreau sa pierd timpul prin Bacau, de asta ma gandeam sa il ocolesc.

Multumesc de indicatii!

pasadia

Daca spaima ta e Bacaul, atunci Gmaps vad ca iti ofera o solutie eleganta: DJ119B - inainte de Hemeius faci dreapta, intri in DN-ul dinspre Moinesti la Margineni si apoi ocolesti Bacaul pe la vest, pe strada Arcadie Septilici (pe care chiar se circula ok). Dr4qul4 vorbea de acea centura de la est probabil, adica de str. Izvoare, cea care numai drum decent nu e. 
Pe versiunea clasica, prin oras, Google adauga in plus doar 2-3 minute. Cam putine as zice, dar depinde si de ora la care il traversezi.

Ai mai avea la dispozitie versiunea prin Roznov - Ardeoani - Livezi - Onesti - Adjud. Google spune ca dureaza cu 10 minute in plus. Nu ai avea probleme de trafic, nici macar in Onesti pe care il traversezi drept, insa asfaltul e considerabil mai prost si ar trebui sa ocolesti toate carutele / gastele / vacile intalnite. Si sincer sa fiu, satele Moldovei cam iti pun in cale astfel de obstacole. ;)

In nici un caz nu ti-as recomanda ocolul prin Odorhei. Google e de-a dreptul stupid cand face o asemenea propunere.

dr4qul4

Sambata am trecut pe centura de est a Bacaului---dar m-am intors. Nu are rost.

Insa, acum cateva luni am fost la Piatra Neamt si am luat-o exact pe unde te baga google-ul..... Capatul dinspre Bacau (DN2-DN2G) e praf. Am prins ploie si noroi cat cuprinde. trecerea CF de la aeroport e sub orice critica. 

La intoarcere am luat-o prin oras, si in zona Arena Mall am dat de alt santier.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Deschideri 2024: Intaia Cocoasa + L3, Lotul Coni , T1DX12, A0L3,

Allex

Pentru traversarea Bacaului pe directia Piatra Neamt - Adjud(Bucuresti) cea mai buna ruta este cea descrisa de colegul @pasadia , cu singura mentiune ca strada Arcadie Septilici e varza (cred ca pe acolo a luat-o colegul @dr4qul4), s-a sapat pentru schimbarea unor conducte (cred ca de gaz, nu sunt sigur) si s-a acoperit cu balast/pietris. Ca alternativa poti folosi ruta asta (Strada Abatorului->Gh. Donici->St. Gusa). Drumul este bun pe toata varianta, partea cea mai rea fiind bucata de pe strada Narciselor (de la trecerea la nivel cu CF pana la semafor).

Quote from: dr4qul4 on January 04, 2016, 03:38:31 PM
La intoarcere am luat-o prin oras, si in zona Arena Mall am dat de alt santier.

Aici lucrarile sunt aproape finalizate, s-a reciclat toata Strada Stefan cel Mare, a fost turnat si stratul de uzura, singura lipsa fiind marcajele rutiere.

P.S. prin Izvoare nu recomand pe nici un fel de directie.
"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

Alex Negrus

#487
La Gh. Donici ma mai gandeam si eu. E ok pe-acolo?
Gh. Donici-Constantei-Garofitei-Bicaz. Si ajung in intersectia la aeroport, fac stanga si gata cu Bacaul. Ce ziceti?
Din Constantei in strada Bicaz, scuze.

Allex

#488
^ si asa e bine, poate mai bine, daca nu e ora de varf si nu e pusa bariera la politie. Singurul inconvenient este ca dupa trecerea CF industriala ai un rond cu prioritate de dreapta, sa nu il confunzi cu un giratoriu. Ca sa intri pe Bicaz trebuie sa mergi paralel cu liniile de cale ferata imediad dupa rond, inainte de bariera, prin spatele chioscului. Sa ai grija pe Bicaz, de la bariera pana la blocuri este limitare 30km/h si am vazut des radar acolo. Si tot pe Bicaz, inainte sa ajungi la sensul unic (dupa primul bloc de pe dreapta) ai "cedeaza trecerea", nu stiu cat de bine se mai vede semnul.
Drumul e ok in mare, doar in zona cu limitare 30km/h sunt ceva denivelari si vreo doua gropi.

Sper ca nu te-am zapacit prea tare cu explicatiile. :)

Restul oraselor in drumul tau spre Ploiesti sunt mult mai usor de trecut

Drumuri bune!
"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

Alex Negrus

#489
M-am uitat la varianta propusa de tine si parca imi pare mai ok, acum ca mi-ai zis de limitarea de 30 si celelalte chestii. Mi se pare ca pe traseul zis de tine e 50 limitare, nu?

Multumesc mult, Alex! Dau o bere cand voi trece prin Bacau si stau mai mult, ca acum sunt pe fuga spre Ploiesti!

adiarc

#490
salut

as vrea sa stau ,in curand vreo 2 nopti la Baile Felix si apoi sa dau o fuga sa vad mai in detaliu Budapesta si Viena......plecare din Sibiu

itinerariu , recomandari de traseu ,obiective de neratat?( am mai fost de cateva ori in cele 2 orase ,dar mai mult in fuga,in tranzit )

Mersi.

PS - in afara de Oradea,mai este alt oras/orasel pt care merita sa ma abat,in zona ?
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

icristian

Daca ai timp sa mergi la Castelul Corvinilor. Nu ocolesti foarte mult.

horatiu.cosma

Daca ajungi la Oradea, nu rata pasajele de pe centura. Plus ca daca ai timp, poti intra si prin oras. Centrul arata grozav, ar mai fi de vazut dealul Ciuperca, asa zis-ul drum expres, parcurile, Cris-ul. In Viena mi-a placut croaziera pe Dunare, parcurile din jurul schonbrun, plimbarea cu caleasca pe ring strase, snitelul vienez cat farfuria :). Depinde ce iti place :).

adiarc

Mersi

Si in Budapesta ?Musai de vazut ?

"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

dr4qul4

#494
In Viena nu tb sa ratezi Stephanplatz (catedrala), Primaria (Rauthausplatz) si gradina zoologica (pinguinii mai ales :))). Si Prater-ul. Macar muzeul de ceara (daca nu ai fost niciodata la altul).

Si bineinteles, daca mergi dupa 15 ianuarie, Pandorf si SCS  :lol:

In Romania, poti sa te opresti la Pestera Ursilor de la Chiscau (tot asa, daca nu ai fost)


PS. La Budapesta n-am fost. Din cauza numelui incep toti si-mi vb in limba lor si nu-mi pot da seama daca ma injura (dupa ce le spun "nem tudom").  :D 
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Deschideri 2024: Intaia Cocoasa + L3, Lotul Coni , T1DX12, A0L3,