News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Cum ajung din A în B?

Started by dr4qul4, August 11, 2014, 01:57:18 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Marius

#195
Salut rocklee,

in principiu nu ai radare pana in Cluj la ora aia. Eu circul frecvent intre Blaj si Cluj, ce-i drept plec pe la 6-6:30 dimineata din Blaj, dar si daca am plecat dupa 7, n-am intalnit radare. Politie da, insa fara radar.

Totusi atentie la radar:
-iesire Alba Iulia (probabil mergi pe centura, nu-l prinzi)
-Teius inainte de podul peste Valea Geoagiu
-intrare Aiud in virajul la dreapta dupa Lukoil
-iesire Aiud, in zona de restrictii santier A3 nod autostrada
-parcare Miraslau
-inainte de sensul giratoriu de langa Kaufland Turda (ai restrictie 70kmh)
-in Turda pe strada Ion Ratiu (restrictie 40kmh)
-iesire Copaceni (restrictie 70kmh)
-iesire Tureni unde e restrictia de 60kmh
-in parcarea asta (tot 60kmh): https://www.google.ro/maps/@46.669963,23.652736,3a,75y,358.49h,74.69t/data=!3m6!1e1!3m4!1sXoYozIJx08Pomq-PTTTMXw!2e0!7i13312!8i6656?hl=ro
Toate cele de mai sus in sensul Lancram-Cluj. Desi nu cred ca vei intalni vreunul, condu prudent si drum bun.

DN1 e aglomerat 7 zile din 7, asta seara am scos o viteza medie de 54kmh si o durata de 1:53h.

In Cluj e nebunie mare intre 8:15 si 9:30, depinde unde vrei sa ajungi. Sunt drumuri in reparatie/strazi in modernizare.

rocklee

multumesc mult marius ...e pentru prima oarara caind merg cu masina personala la cluj...si aveam nevoie de informatile acestea...

yetiman

#197
O singura corectie la cele spuse de Marius:
Nu stiu de ce multa lume are impresia ca la Miraslau este radar. Foarte des este echipaj de politie, de multe ori cu MCV, dar nu este radar acolo, pentru ca NU ESTE NICI O RESTRICTIE DE VITEZA. Nu este localitate si nici nu este alta restrictie. Chiar si multi TIR-isti traiesc cu impresia asta gresita.
Si eu fac drumul (dus-intors) de mai multe ori pe saptamana, si m-am uitat special daca exista vreun semn de restrictie. Si nu este.
Acolo stau la linia continua, centuri, faruri,  la controale de rutina, uneori camere de rovigneta si control trafic.

Si am si detector de radar, si nu bip-aie pe acolo....  :D

Iar la Kaufland, intr-adevar restrictia este la 70. Dar inainte de asta este o restrictie la 50 pe coborare , asa ca mare atentie ca nu stiu la ce distanta este reglat radar-ul sa detecteze.

Si mai este un loc - la urcare pe Feleac (fie undeva dupa primele viraje, fie in varful dealului).

Iar daca vii pe A3, atentie pe la km 44-50. Au  doua locuri favorite unde pun radarul. (in zona unde este locul de intoarcere pe autostrada si in varful dealului inainte de Gilau)
Si in sens invers pe A3 (Gilau-Turda), cam pe la km 13 (coborarea inainte de Turda) sunt aproape zilnic.
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

Marius

Cu multa placere. Atentie si la gropile pe care le-am semnalat in topicul "Traficul in direct".
Daca pot fi de folos cu alte informatii, oricand, oricine intreaba, cu placere!

Marius

Quote from: yetiman on June 28, 2015, 11:11:16 PM
O singura corectie la cele spuse de Marius:
Nu stiu de ce multa lume are impresia ca la Miraslau este radar. Foarte des este echipaj de politie, de multe ori cu MCV, dar nu este radar acolo, pentru ca NU ESTE NICI O RESTRICTIE DE VITEZA. Nu este localitate si nici nu este alta restrictie. Chiar si multi TIR-isti traiesc cu impresia asta gresita.
Si eu fac drumul (dus-intors) de mai multe ori pe saptamana, si m-am uitat special daca exista vreun semn de restrictie. Si nu este.
Acolo stau la linia continua, centuri, faruri,  la controale de rutina, uneori camere de rovigneta si control trafic.

Corecta observatia lui yetiman, in 98% din cazuri nu e radar acolo dar stau la panda la linia continua + controale RAR.
Inainte de Miraslau e o linie dreapta de aproximativ 1 km, insa exista o intersectie cu un drum secundar, iar acolo e depasirea interzisa.
Totusi, eu am vazut radar acolo si de aceea am informat. Restrictia e la 100kmh  :)

yetiman

Si politistii sunt oameni.  :)
Si mai stau si ei la o cafea, inainte de a monta radarul la intrare in Aiud.  :)
(Sau nu au alta masina si merg cu cea cu radar.... :D)
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu


danutzu_1069

@rocklee
Daca ai net pe telefon atunci poti instala aplicatia WAZE.
Asta iti spune si daca e aglmear drumul si pe unde sunt radare sau probleme de tot felul.

Daca nu ai net pe telefon.... aplici metoda clasica.

hixus

A= intrarea in tara pe la Nadlac, B= Blaj

La sfarsitul lunii ar trebui conform ultimelor stiri sa se poata intra prin PTF pe A1 in tara. Super fain!
Daca vreau insa sa ajung la Blaj (deci din Arad spre Deva) care ar fi cea mai buna varianta?

Adica unde sa ies pe A1?
(presupun ca mersul pina la Timisoara-Lugoj si urcat spre coclauri (deocamdata) spre Ilia nu-si are sensul.

1. Urcat ciotul (asa il numiti voi pe forum) A11 de la intersectia cu A1, pina la DN7 iar apoi cum? (folosit centura de nord, ultimii ani a fost sau catastrofa sau inchisa)
2. Iesit la aeroport si trecut Aradul prin sud pina se ajunge iar undeva in estul aradului pe DN7?

Mersi!

Archi

Eu as alege varianta 1 cu traversare prin oras. Este destul de simplu: Mergi drept in fata, iar cand vezi biserica asta faci stanga si mergi doar inainte.

Asta in cazul in care nu mergi spre Timisoara si faci cu ocazia asta si poze la lucrari :p

yetiman

Acum depinde si de preferinte.
Conform Google maps, de la Nadlac la Blaj, pe DN7 avem 312km, 4h 17' iar pe A1+A6 (Lugoj) ar fi 352 km, 4h 28'.
Dar timpii sunt doar estimari. Daca traversarea Aradului si DN7 sunt aglomerate, timpul ar putea fi mult mai lung. La fel e valabil si pe "coclauri"  :), dar mai putin probabil.
(nu apar in gmaps portiunile noi de autostrada, asa ca timpul mergand doar pe A1+DN+A6+DN+A1 ar putea fi sensibil egal cu cel pe A1+A11+DN7+A1).
E greu de dat o recomandare. Depinde si de ziua din saptamana (daca exista trafic greu sau nu).
Eu prefer pe autostrada, dar altii sigur prefera pe DN7.
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

hixus

Mersi de raspunsuri.

Cu varianta pe autostrada nu mi-e foarte clar cata e de la Timisoara pina la Ilia, cate bucati date in folosinta si cat de usoar ajungi la ele. (Navigationul meu nu le stie, nefiind updatat de 2 ani).

Variantele de DN7: e deci mai usor de strabatut Aradul de la vest (A11/DN7) la est, fata de varianta: iesire la aeroport de pe A1 si ajuns la est?

yetiman

Timisoara - Ilia:
La iesire de pe A1 intri pe DN Timisoara - Lugoj. Chiar inainte de Lugoj se intra pe centura si de pe ea pe A6 (Lugoj->A1) si direct pe A1 (deocamdata nu exista alta posibilitate).
Unde se termina bucata de A1 (parca Faget e localitatea) se intra direct pe DN Lugoj-Ilia.

E simplu din punctul asta de vedere. Eu l-am parcurs de mai multe ori, dar trebuie sa recunosc ca am oprit si in Timisoara, asa ca n-am avut de ales care varianta sa o folosesc.
Tot ce pot sa-ti spun - nu folosi centura de nord Arad. E un trafic de camioane infernal, mai multe treceri la nivel cu calea ferata si dureaza o eternitate sa ajungi la iesirea spre Deva.  >:( Pasajele sunt incepute si abandonate.
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

Lvs_tm

#208
^

Pe Timisoara - Lugoj se face stanga in Costeiu, imediat dupa benzinaria Lukoil, se merge pe drumul judetean pana in Paru, de unde se intra pe A6, apoi pe A1 pana la Dumbrava. E varianta mai scurta decat pe centura Lugoj.

yetiman

#209
^
Solutia ta e mai scurta, intr-adevar, dar trebuie sa cunosti putin zona. Varianta care am dat-o eu (pe asta am si folosit-o caci cea cu DJ n-o stiam nici eu) e mai lunga putin, dar e mai usoara pentru ca are si semnalizari pentru A6, A1, etc.
Data viitoare cand mai am drum pe acolo o sa o incerc si eu.  :) Multumesc de pont.
(asta daca nu cumva se va deschide A1 Timisoara-Lugoj  :D )
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu