News:

Video 18.06 Autostrada A0 A1-DN6, DN4-A2, A2-DN3 și DN3-DN2.

Main Menu

Cum ajung din A în B?

Started by dr4qul4, August 11, 2014, 01:57:18 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

marius_ar

^ Multumesc, o sa merg prin Orastie.

AkaManah

Buna
In weekend vreau sa merg de la Alba Iulia la Slatina. Pana la Ramnicu Valcea este E81 dar, de acolo vad ca trebuie sa o iau pe DN64. E in regula drumul? Trebuie sa imi fac griji pentru ceva?

SILVIUFG

Judecand dupa ultima harta a calitatii drumurilor postata de Vancouver nu ai de ce sa-ti faci griji. Drumul e cu verde. Nu stiu cat e de aglomerat.....

dr4qul4

drumul este ok. Din pacate foarte putine locuri unde poti depasi. Este de verde, dar putin spre galben (mi se pare ca nu e la fel de lat ca restul DN-urilor si mai apar si carute pe el, pamant si chiar si gropi mici pe margine)
Este destul de aglomerat, nu ca Valea Oltului dar mai mereu am prins coloana si trece prin foarte multe sate.
Ai grija la radare!

Si la intrarea in Slatina unde se lucra la pod si la strazi.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Deschideri 2024: Intaia Cocoasa + L3, Lotul Coni , T1DX12, A0L3,

drrond7

#169
In plus fata de ceea ce ti-a spus colegul @dr4qul4, in weekend e mai liber asa ca poti merge mai linistit. Atentie in comune si sate unde in special duminica dimineata e mai aglomerat (targuri, slujbe de duminica, etc.), iar oamenii obisnuiesc sa mearga pe marginea drumului, pe jos sau cu bicicleta.
La Dragasani iti recomand sa folosesti centura ocolitoare (asfalt bun, indicatoare corespunzatoare, eviti orasul), asta daca nu intentionezi sa vizitezi Muzeul Vinului.
Sigur vor fi radare intre Rm.Vacea si Slatina, asa ca mare atentie! Zone predilecte: Raureni - la iesirea din Rm.Valcea (unde sunt 4 benzi), Ionesti, Marcea, Prundeni, Gradinari, Ganeasa.
Inainte de Slatina, ca sa eviti podul, poti merge pe traseul asta (insa recunosc ca nu am mai fost demult asa ca nu stiu cum mai e starea lui):
harta

Drum bun!
Carpe Diem!

florin74

Drumul este bun. Singura problema este densitatea de comune pe km, in rest nu este un trafic intens, de depasit se poate depasi, radar de obicei cei din Dragasani mai stau in comuna dinainte de Dragasani (Prundeni), cei din Valcea mai stau in Babeni dar in ultima vreme nu i-am mai vazut la fata, in Olt nu i-am prins niciodata, mai stau in Salcia uneori sau in Dranovatu, inainte de intersectia de la Ganeasa (e pus indicator de localitate pe 3 km, si sunt 5 case si 2 dughene, in rest porumb).

AkaManah


erw78ar

Dimineata la ora4 plec din Arad la Praid!ce traseu sa aleg?

horatiu.cosma

Arad-Deva-Sibiu-Medias-Sighisoara-Balauseri-Praid

Dripci

Salutare !

Vreau sa ajung maine pana la cabana Piatra Arsa plecand din Bucuresti. Am citit ca in jurul datei de 13 mai, au fost montate bariere la intrarea in traseul numit "Transbucegi", DJ713.
A fost cineva mai de curand acolo ? Inca exista bariere ? Sunt puse de forma ?
Daca vreau sa ajung la cabana Piatra Arsa, mai exista vreun alt drum accesibil dinspre Moroeni si sa fie deschis publicului ?

Multumesc !

nirolf

Acum vreo 2 săptămâni au fost niște prieteni și au putut urca fără probleme până aproape de Piatra Arsă.

ZeWeasel

Quote from: rradu19 on May 04, 2015, 12:07:26 PM
Are cineva idee cum se prezinta in momentul de fata drumul Baile Herculane - Petrosani (DN67D + DN66A) ? Intentionez sa-l parcurg ca si drum turistic, fara mare graba  :)


Probabil raspunsul e tardiv, dar poate e util pentru altii ... am parcurs recent ruta din Baile Herculane pana in Cerna Sat si n-as recomanda DN66A decat cu o masina inchiriata sau ceva SUV. Eu am facut cam 1h30m la dus (duminica dimineata la 6:30) si un pic peste o ora la intoarcere (tot duminica in jurul orei 14). Prin comparatie, DN67D - chiar daca e marcat cu rosu pe harta calitatii drumurilor - e chiar practicabil, poti merge constant cu 40-60 km/h pe zi, fiind totusi vorba de un drum ingust si virajat; traficul e suficient de lejer incat sa poti ocoli zonele cu gropi intrand pe contrasens la nevoie. In plus, cel putin pe portiunea din Mehedinti se vede ca au fost acoperite recent gropile.

Cand vine vorba de drumuri forestiere, DN66A nu e unul din cele mai bune pe care le-am vazut. Pur si simplu n-ai cum sa ocolesti toate gropile, si mare parte din ele sunt niste veritabile cratere ... chiar si la viteze gen 10-15 km/h risti sa lovesti scutul motorului (pentru norocosii posesori de asa ceva).




pasadia

Da, pe carare. Din Sinaia pe langa Palatul Peles si Poiana Stanii sau din Busteni, pe langa cascada Urlatoarea si ramasitele funicularului.

Nu te supara pe mine, dar inainte de a fi pasionat de infrastructura sunt muntoman. Din ala adevarat, care se uita urat la cei veniti cu masina sus pe platoul Bucegilor. Ca atare ti-as sugera sa-ti cauti alta destinatie daca masina este singurul tau mijloc de deplasare.

dr4qul4

hai sa nu fim rai cu el. ar putea folosi si telecabina pana sus.

nu e vina lui ca au facut drum, il putem folosi din cand in cand (desi este facut pt aprovizionarea zonei nu pt sute de masini de turisti. Eu as pune taxa pe el....

Daca tot ajungeti pe acolo aveti grija... la ploile din ultimele zile, sunt sanse bune de zapada/gheata la peste 2000 m. si nu ma refer la 2 degete.
NU va duceti fara cauciucuri de iarna!
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Deschideri 2024: Intaia Cocoasa + L3, Lotul Coni , T1DX12, A0L3,

ashbird

#179
Apelez si eu la colegii din capitala sau la cei care o frecventeaza.


Luna viitoare in 14 Iunie trebuie sa particip la un eveniment in Bucuresti langa Casa Poporului. Vreau si eu un sfat:

Unde sa parchez masina de dimineata ora 8 pana seara la ora 23?

Sa fie in siguranta si in apropriere.

Va multumesc.
Fie sa renasca numai cel ce har/Are de-a renaste, curatit prin jar,
Din cenusa-i proprie si din propriu-i scrum,/Astazi ca si maine, pururi sï acum!