News:

Video 18.06 Autostrada A0 A1-DN6, DN4-A2, A2-DN3 și DN3-DN2.

Main Menu

Cum ajung din A în B?

Started by dr4qul4, August 11, 2014, 01:57:18 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Dripci

Pe Splaiul Independentei, langa Podul Izvor exista un Petrom cu o parcare alaturi.

https://www.google.ro/maps/@44.4330516,26.0936313,234m/data=!3m1!1e3?hl=ro

Nu am avut niciodata probleme acolo. Este luminata, la bulevard, Petrom aproape, Detasamentul de Pompieri Mihai Voda aproape.

Ori in parcarea subterana de la Piata Universitatii, dar nu e asa aproape.

https://www.google.ro/maps/@44.4349323,26.1014112,232m/data=!3m1!1e3?hl=ro

__dir

Cel mai comod pentru mine (gratuit) intre acele ore este parcarea de la Oficiul Postal 5, in spatele Academiei cu intrare de pe Calea Rahovei sau Blvd. Libertatii

https://www.google.ro/maps/@44.4224078,26.089332,19z

icristian

Parcarile mentionate sunt cu plata, la cea de la petrom, cred ca pretul e acceptabil, la cea de la universitate, nu are sens, e si scump e si departe. Dupa parerea mea poti sa o lasi si de-a lungul bulevardului langa parc, ai voie sa parchezi pe acolo. Intradevar nu ai aceeasi siguranta ca in parcarea platita, dar depinde de tine, e posibil sa fie un risc acceptabil.

igorashu

Aș zice că aici.
Ai 10-15 minute de mers pe jos până la Palatul Parlamentului. Indicații găsești .

dr4qul4

Duminica, la ora 8? nu vei avea nici o problema in a gasi un loc de parcare gratis.
nu-ti recomand nici universitate (in nici un caz, 4,5 lei ora) nici unirii. Mai degraba o poti lasa in parcarea primariei de langa cismigiu (duminica parca era free), de pe schitul magureanu.

dar tinand cont de ora la care ajungi, probabil ai treaba la Mariott, si gasesti destule locuri in zona, fara plata, la bulevard.

Nu ai probleme cu siguranta, doar sa nu blochezi pe cineva, sau sa parchezi pe locurile de resedinta (pt ca stai pana la 23 si te vor bloca)
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Deschideri 2024: Intaia Cocoasa + L3, Lotul Coni , T1DX12, A0L3,

danutzu_1069

@ashbird
"langa Casa Poporului" este destul de vag avand in vedere zona acoperita.
Duminica gasesti destule locuri de parcare in zona fara sa fie nevoie sa platesti.

razvan_43

Va salut,

In august am si eu de mers de la Deva la Targu Neamt.
Ca variante as avea-o pe cea de pe ruta Deva-Cluj-Bistrita si apoi prin pasul Tihuta ca mai apoi sa cobor la Tg.Neamt.Sau a doua prin Tg. Mures-Reghin-Toplita -Tg. Neamt.
Prima ruta e mai lunga ce-i drept dar drumurile sunt mai bune.Cea de a doua e mai scurta dar din cate am inteles intre Toplita-Poiana Largului-Tg. Neamt sunt portiuni cu drum mai rau, chiar daca poate,peisajele sunt mai frumoase.

Ce ziceti,pe care ati merge?Multumesc!

neobluenet

Drumul de la Toplita la Tg. Neamt nu stiu cum este, insa pot sa iti spun ca cel prin pasul Tihuta este bun, iar viteza medie este mai mare decat ai crede pentru ca intre Dej si Bistrita mai toate satele au limita de 70 la ora, iar apoi pana ajungi la munte sunt limite de 60 (deci poti merge cu 70). Zona de multe este libera, nu prea am prins niciodata trafic. Ca sa iti faci o idee, la mers legal, din Cluj-Napoca pana la Botosani fac intre 6 ore si 6 ore si jumatate. Am un var care sta in Roman si tot timpul cand are treaba prin Ardeal pe aici o ia, desi e mai lung, e la fel de rapid si nu la fel de obositor.

pasadia

Pe Toplita, fara nici un fel de dubiu. Poiana Largului - Targu Neamt e acceptabila, chiar daca nu e grozava. Putin trafic, foarte putine sate, se merge decent.

CataOT

Pentru colegul Ashbird , ii recomand o parcare putin mai departe de zona unde doreste , chiar daca va fi de dimineata in zona . Conform comunicatului Politiei Rutiere a Municipiului Bucuresti de astazi ''Potrivit Brigăzii Rutiere a Capitalei, în zilele de 5, 6 şi 7 iunie 2015, în intervalul orar 17.00 - 1.00, se va închide traficul rutier pe Bulevardul Unirii pe ambele sensuri, între Bulevardul I.C. Brătianu şi Bulevardul Libertăţii şi Bulevardul Libertăţii, pe ambele sensuri, între Calea 13 Septembrie şi Bulevardul Naţiunile Unite. ''.
Concertul se va desfasura 5-7 si 11-14 iunie . Multa bafta .

ashbird

#190
^
Salut,
tinand cont de concertul lui A.Rieu. Sa aleg parcarea de la Universitate/Intercontinental(cat costa toata ziua)? Sau cea de pe Splai langa detasamentul de Pompieri ?
Fie sa renasca numai cel ce har/Are de-a renaste, curatit prin jar,
Din cenusa-i proprie si din propriu-i scrum,/Astazi ca si maine, pururi sï acum!

Ionut

^ Splai. La Universitate este 4 RON/h si NU este redus pentru o zi intreaga. 4 RON/1h, 8 RON/2h ... 40 RON/10h. Zona Universitate este cea mai proasta alegere in materie de parcare (scump, ingust, aglomerat).

dr4qul4

la Cocor e 2 lei ora! la Universitate e 4,5!

la intersectia Calea Mosilor cu Sf Vineri sunt 3 parcari de la primarie, cu aproape 100 de locuri in total, unde ora este 1,5 lei, iar in weekend e gratis. La fel si langa Cismigiu, pe Schitu Magureanu.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Deschideri 2024: Intaia Cocoasa + L3, Lotul Coni , T1DX12, A0L3,

rocklee

am si eu o intrebare ???
Maine dimineata vreau sa merg pana la cluj ....cum e traseul intre lancram si A3...este aglomerat la ora 7 dimineata ....pe unde sunt radare  :D

va multumesc !!! :)

horatiu.cosma

Eu am fost intr-o zi de joi de la Turda(7) la Alba Iulia(7:50) si a fost liber in ambele sensuri. Exista grup de facebook pentru radare pentru judetul Alba, sau pentru Cluj , eu te pot adauga pe cel de Cluj, poate stie cineva de grupul de Alba si te ajuta.