News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A2 București-Constanța

Started by Ionut, September 13, 2011, 03:53:26 PM

Previous topic - Next topic

1 Member and 32 Guests are viewing this topic.

Ionut

Zona Canal Negru Voda si Canal Dunare-Marea Neagra.












Ionut

Inca o zona superba, la final de A2, in apropiere de intersectia cu A4...









Atat cu A2, mai am ceva poze cu A4 insa le voi pune pe threadul A4. Sper ca v-au placut.

BoGDaN


iuli

WOW! Nu ma gandeam ca pe A2 pot fi asemenea peisaje  :jawdrop:
:vroomvroom: Poate o sa fac si eu o tura in extrasezon pe acolo! In sezon nu vreau sa ma apropii de Constanta & Litoral  :nono:
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

Ionut


marius_ar

@Ionut
Multumiri ca l-ai postat. Urma sa pun si filmuletul acesta, dar era prea tarziu si Youtube nu s-a grabit cu procesarea...

cezar-mario2012

Din cate sa vede in film, au cam asfaltat tot segmentul si mai ar trebui stratul de uzura si finisarile, marcaje, parapeti, glisiere.

Ionut

Chiar mai mult... stratul de uzura este pus in mare parte, se observa ca au pus deja pe multi km parapetele laterale pe sensul Medgidia-Cernavoda. Totusi mai este de lucru in sensul ca dupa ce se termina sensul Medgidia-Cernavoda se va muta traficul pe acest sens si celalalt sens, dinspre Bucuresti/Cernavoda, va fi inchis pentru a primi stratul de uzura (acum se circula pe binder) si restul finisajelor.

Deci abia pe la final de noiembrie/inceput de decembrie putem merge full profile intre Cernavoda si Medgidia.

ciprebbe

acum am vazut si eu filmarea lui marius  si as avea o intrebare
Cand am plecat din tara ( pe la inceputul lui august) din filmari sensul Constanta - Cernavoda (full profile) era parca mai scurt.
Acum in filmarea aceasta se pare ca au prelungit acel sens...cu alte cuvinte au scurtat portiunea de 1/2, deci fata de inaugurare au mutat devierea pe celalalt sens mai spre Cernavoda...sau gresesc?
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Ionut

E iluzie optica. :)

Vorbesti despre portiunea harf profile dintre DN3 si Valea Dacilor (nod Medgidia) care face/a facut parte din Medgidia-Constanta. Cand s-a deschis Medgidia-Constanta s-a deschis NU intre nodul actual (Valea Dacilor, vezi indicatoarele din video) si A4, ci intre DN3 si A4 printr-un giratoriu. Portiunea DN3-Valea Dacilor a fost deschisa full profile o data cu portiunea half profile Valea Dacilor-Cernavoda.

Este clar acum? :D

isotech_ro

Quote from: ciprebbe on September 04, 2012, 11:08:45 AM
acum am vazut si eu filmarea lui marius  si as avea o intrebare
Cand am plecat din tara ( pe la inceputul lui august) din filmari sensul Constanta - Cernavoda (full profile) era parca mai scurt.
Acum in filmarea aceasta se pare ca au prelungit acel sens...cu alte cuvinte au scurtat portiunea de 1/2, deci fata de inaugurare au mutat devierea pe celalalt sens mai spre Cernavoda...sau gresesc?

nu gresesti. la momentul deschiderii, circulatia pe un singur fir se facea si pe o portiune de cca. 3km, de la pasajul DJ222 spre Constanta.

Stiri din santier:
- constructorul doreste finalizarea completa a firului DJ222 - Cernavoda, inclusiv parapete, semnalizare si marcaje, pina la max. 15.10.2007, urmind a se deschide acest sens traficul in regim de drum national, ca sa se poata finaliza actualul fir de trafic, respectiv Cernavoda - DJ222, cu toata infrastructura rutiera.
- se doreste ca termen de predare catre CNADNR la 30.11.2012.
- nici in momentul de fata CNADNR nu si-a achitat datoria fata de constructor ( facturi aferente tronson I + II + III ( un singur fir partial)

ciprebbe

ionut m-ai bagat in ceata...pana la urma isotech_ro m-a luminat.
deci fata de initial s-a redus portiunde ade half profile cu 3 km..... ( inca mai vad bine :P)
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

marius_ar


iuli

Frumoase filmari, multumim!  :cheers:
Mi-a placut cum ai condus ;)
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog