News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A13 Sibiu-Bacău

Started by Ionut, March 12, 2014, 10:38:16 AM

Previous topic - Next topic

1 Member and 6 Guests are viewing this topic.

Calin88

Cred ca ocolul pe la N/V de Tg Secuiesc ar putea fi justificat de un viitor drum de viteza intre Miercurea Ciuc si Tg Secuiesc.

dr4qul4

nu cred ca are nimeni cvreo problema cu ocolul pe la Nord de Targu Secuiesc. problema este cu ocolul prin nord de la Marcusa si revenirea spre sud la Tg Secuiesc. Mergea ocolita Marcusa pe la sud fara probleme.
Oricum este un neajuns minor.
Eu nu pot sa inteleg cum le-a iesit traseu pt trafic Est-Vest la nord de Brasov, si la capatul din vest au facut imbeciltiatea aia de la Boita.
Autostrazile trebuie facute pentru a favoriza directiile principale de trafic, nu dupa cum i-a tremurat mana unui senil.
Un ocol spre Brasov l-as fi acceptat mult mai usor, dar asa este cel mai bine. Localitatile ocolite pe la Nord sunt deja "cartiere".
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

Mersul trenurilor

Nu va mai plangeti atat de cocoase, bine ca avem autostrazi, primarii (UAT) sunt de vina ei provoaca cocoase ca au pile cu terenuri.. e chiar simplu sa iti dai seama. Nu mai scapam de coruptie... :(

EugenRo

^^^Nodul original propus A3 X A13 (trifoi) mi se pare incredibil de prost gandit, sursa de mari aglomeratii in viitor.
Am inteles ca nu se doreste un nod gen A2 X A4, dar macar pe jumatate sa se faca corect, pentru a da fluiditate vest-est.
Haideti sa incercam sa gandim pentru viitor  :((

Propunerea de modificare partiala:


vancouver

Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitești. Prioritate zero virgulă zero: A0 centura București. Importante: A7 Ploiești - Bacău - Pașcani - Suceava; A13 Sibiu - Brașov - Onești - Adjud; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiești - Brașov; A12 Pitești - Craiova; A8 Pașcani - Iași; A4 Constanța - Vama Veche. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene. Un NU categoric oricărei forme de taxare la km pe autostrăzi.

bgd77

Categoric asa ar trebui sa arate. Oare API poate sa faca cumva lobby pentru a se schimba acest nod?

hvm

nu ceed ca acel nod o sa fie parte a A13 ci mai degraba ar trebui sa fie parte a A3. Aici e clar ca o sa vina pana in DN. Problema localizqrii nodului ar trebui sa fie pe SF-ulala care daca nu ma insel n-a stabilit inca traseul. Insa ar fi de bun simt sa fie benzi de viteza 2+2 pe directia sibiu - bucurest si sibiu - bacau
Pariuri: A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe - aici

bgd77

Pai, cred ca e clar din ce a aparut public pana acum ca nodul A13 cu DN1 si cu A3 o sa fie facut pe SF-ul A13.

Feri

Quote
Traseul viitoarei autostrăzi Braşov - Bacău, modificat în zona Ozun

Prefectul judeţului Covasna, Raduly Istvan, spune că a intervenit pentru modificarea traseului viitoarei autostrăzi A13 Braşov - Bacău în zona Ozun. ,,Conform schiţelor prezentate, era proiectat la câteva sute de metri de localităţile Ozun şi Sântionlunca. În urma discuţiilor purtate cu proiectanţii, am obţinut îndepărtarea traseului autostrăzii de cele două localităţi, evitând astfel poluarea fonică, respectiv tăierea parcelelor agricole din comuna Ozun", afirmă prefectul Raduly Istvan. ,,Este important ca o autostradă care - incluzând zona de protecţie - are o lăţime de 100 de metri, să nu blocheze dezvoltarea urbanistică a aşezărilor, să provoace cât mai puţine daune şi probleme agricultorilor, şi să perturbe cât mai puţin ecosistemul ariilor protejate", a mai spus acesta, după întâlnirea dintre proiectanţi şi primarii localităţilor de pe traseu.

Potrivit Ministerului Transporturilor, autostrada Braşov - Bacău (A13) va fi lansată la licitaţie pentru execuţia lucrărilor în al doilea trimestru din 2023, fiind, după Sibiu – Piteşti, a doua autostradă peste Carpaţi scoasă la licitaţie pentru construcţie. CNAIR a semnat pe 22 mai 2020 contractul ,,Elaborare Studiu de Fezabilitate şi Proiect Tehnic de Execuţie pentru Autostrada Braşov - Bacău" în valoare de 20 de milioane de lei, finanţarea fiind asigurată din fonduri europene nerambursabile.
https://bzb.ro/stire/traseul-viitoarei-autostrazi-brasov-bacau-modificat-in-zona-ozun-a163817

dumbravaandrei

Daca nu v-a placut cocoasa de la Focsani.... acum o sa avem una si la Santionluca.... marele megalopolis Santionluca-Ozun....

pentium10

ai vreo harta cu afirmatia asta?
Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

RaduG

Aia cu poluarea fonică e poveste, traseul trecea la 571 de m față de limita intravilanului la Ozun, și la o distanță relativ  similară față de Sântionluca. La acea distanță, din calculele mele, o autostradă nu produce mai mult de 50 dB. Arii protejate iar poveste, nu e nici un sit Natura 2000 pe traseul A13 în zonă.
Singura motivație logică sunt ceva interese imobiliare, probabil nu primea despăgubiri cine trebuia, cine cumpărase terenuri prin zonă.




Powered by API/PUM imgur uploader

bgd77

Se mai stie ceva de SF-ul pentru A13 Brasov - Bacau?

Oare API se poate implica cumva pentru cateva sugestii de imbunatatiri in zona Brasov? (bretele dedicate la intersectia A13 cu A3 si un nod + drum de legatura in zona Harman/Prejmer)


user201

#1634
Suuper, încă o lună de amânare! E gata 2021 pentru această autostradă! Să vedem ce mai aduce 2022 și nu mă aștept la multe lucruri bune din păcate.