News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Autostrada A13 Sibiu-Bacău

Started by Ionut, March 12, 2014, 10:38:16 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 5 Guests are viewing this topic.

studentu

Salutare! Sunt nou pe forum si doresc sa-mi spun o opinie legata de aceasta autostrada. Fiind unul dintre multii pasionati de excursii pe munte, pot spune ca sunt putin dezamagit ca in dreptul localitatii Porumbacu nu va fi un nod rutier. Din localitatea Porumbacu se pleaca pe multe trasee montane + sunt alte atractii in zona cum ar fi Castelul de Lut. Cred ar fi folositor un nod rutier acolo, mai ales pentru muntomani.

Thermostat

^
Nodurile Avrig și Cârța/Arpașu sunt la vreo 10-11km distanță.
Poate un semi-nod făcut de CJ Sibiu pe DJ105J ar fi arhi-suficient, altceva nu se justifică.
Driving on the parkway and parking on the driveway.

adrian sibiu

Salutare tuturor,pare că Makyol a intrat în teren !!!


Makyol pare că au intrat în pâine,foraje pe lotul 1 al autostrăzii Sibiu Făgăraș la barajul de la Racovița



Powered by API/PUM imgur uploader

TeoH9

Nu li s-a dat OIL pentru proiectare decat pe lotul 3, dar vad ca nu stau ei dupa birocratia romaneasca. Lucru imbucurator, bravo lor!


Geri

@adrian sibiu - ati fost citat de catre doamna Madalina Podaru pe economedia.ro

Ca dovada ca sunt persoane din presa care urmaresc forumul.




Powered by API/PUM imgur uploader


GIV

interesanta si munca asta de jurnalist.. nici asta nu se mai face din teren. :lol:  cum nici alegerea unor trasee de autostrada :lol:

Sagitarius

Este cumva o greseala sau va fi un pod nou la Talmacel, paralel cu cel existent deja?

danutzu_1069

Cand o sa fie gata proiectul, atunci o sa stim. Ceea ce este acum desenat,, este ceva generat de mintile crețe ale cnair-istilor

Cipi

#2694
Oarescum anonim si fara prea multe explicatii, a aparut pe site un traseu pentru Fagaras - Brasov (ma bazez pe data articolului, poate ca era acolo deja.):

https://brasov-fagaras.ro/traseul-autostrazii-brasov-fagaras/

(Daca are cineva timp sa recupereze atasementele, ar fi interesant... ca sa nu dispara la fel de anonim. :) )

dumbravaandrei

Privire generala traseu propus:



Fisierul .kmz il gasiti aici.
Fisierul .dwg il gasiti aici.

mirceaeliade

^Suspectez ca vor fi tuneluri la km 13 si pe la 25.  Sper ca totusi nu va ramane final traseul de 50 km cu doar doua noduri la km 6 si la 36 (plus unul dupa pe la km 53). Macar de dragul tunelurilor ar trebui sa puna un nod complet si pe la km 20 dupa Dumbravita. 

13 luni a durat de la anuntul investigatiilor geo pana la primul traseu publicat.  Pe un contract de 22 luni SF + 3 luni PT semnat acum 29 de luni.  Nu cred ca traseul trece prin arii protejate, asa ca poate AM-ul n-o sa dureze si el ani de zile.

dumbravaandrei

Nu cred sa fie tunel pe acolo, vad ca s-au dus pe langa calea ferata. La cat de aproape e de CF, nu prea vad de ce ar fi tunel pe acolo. poate ceva gen terasament mai ridicat ca la Deva la dealul liliecilor sau viaducte. 

JohnDoe

Acum sa fiu eu cel mai confuz de pe forum, dar langa Fagaras vor fi un nod de la Sibiu-Fagaras si inca un nod de la Brasov - Fagaras
- Tg Mures?
A6 - Craiova Lugoj si extinderea catre Calafat

Cipi

#2699
Multumesc, Andrei!

Nu sunt inginer in constructii si, dupa cum ziceam - nu stim "ce a vrut sa spuna autorul" - pentru ca e doar un desen.

Dar: pe la km 25 par sa corecteze actualul traseu printr-un viaduct (e o vale acolo!), cred ca acolo ar fi vazut colegul un potential tunel (iar acolo unde CF-ul are deja un tunel nu cred sa mai poata fi adaugat unul de autostrada).

Nici la km 13 nu as pune banii pe tunel daca as fi parior (nu sunt!).