News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Turism rutier prin Romania

Started by panda80, May 13, 2020, 05:38:40 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

panda80

Pe acest thread voi posta filmari de pe drumurile parcurse de mine in Romania. Filmele sunt in timp real, si contin informatii legate de locurile vizitate.

Voi incepe cu un drum superb, DN57 prin Cazanele Dunarii, intre Orsova si Moldova Veche:


panda80

#1
Sa calatorim virtual si printr-o zona relativ subapreciata turistic, dar deloc neinteresanta, Baraganul.

DN22, intre Braila si Ramnicu Sarat. La finalul video-ului am inserat si cateva poze din zona centrala din Ramnicu Sarat:


panda80

Va propun in continuare o calatorie virtuala pe DN2, in zona de trecere dintre Muntenia si Moldova. Desi este vazut de multi ca un drum ce necesita concentrare maxima la volan si fara valente turistice, incerc prin filmele urmatoare sa demonstrez ca poate fi privit si altfel. Ca de obicei, in interiorul filmului am prezentat in cateva cuvinte zona prin care trecem, iar la sfarsit am pus cateva poze din Focsani. Enjoy!



panda80

Continuarea drumului, pana la Adjud, cu popas la Mausoleul Marasesti (poze):



panda80

Un drum scurt, urcarea din Orsova pana la Manastirea Sfanta Ana. De sus pot fi admirate privelisti superbe spre Cazanele Dunarii:



panda80

O plimbare pe dealurile din vestul Bacaului, cu fotografii din oras la final:



panda80

Un traseu printr-una dintre zonele cu cea mai mare intensitate de obiective turistice din Romania. Vizitam Castrul Arutela, Manastirea Cozia, Statiunile Caciulata si Calimanesti si, in final Ramnicu Valcea (+Muzeul Satului Valcean):



panda80

Ramanem pe meleaguri valcene si ne indreptam spre alta statiune turistica din zona, Baile Olanesti. Enjoy!




panda80

Un coridor ce trebuie neaparat modernizat, in contextul finalizarii loturilor de autostrada dinspre Pitesti (A1). Atunci acest drum ar putea deveni o alternativa, cel putin pentru autoturisme, intre Curtea de Arges sau Suici si Sibiu. Drumul traverseaza peisaje foarte frumoase, am calatorit in toamna pe acolo, asa ca am prins culori frumoase pe dealuri. Enjoy!


dr4qul4

trebuie spus ca doar de la minutul 22 ar trebui modernizat. Pana acolo exista o varianta mai buna care ar trebui modernizata.
Din capatul PiSi5 ai mers pe Valea Danului spre Suici, nu pe Tigveni.
Filmarea este la viteza reala? Adica ai traversat portiunea nasoala (Suici-Stoenesti) in doar 22 de minute? Pot sa te intreb cu ce masina?
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

panda80

Intre Curtea de Arges si Suici e totusi mai scurt prin Valea Danului, asa ca modernizarea acestui sector va aduce cateva minute timp economisit. Nici nu este foarte greu, doar o portiune scurta in varful dealului e neasfaltata, si latimea drumului permite o modernizare astfel incat drumul sa fie decent pentru autoturisme. Cat despre cealalta zona, intre Suici si Stoenesti, e mult mai greu. Eu am multa experienta de condus offroad cu masini obisnuite si conduc mult mai repede decat majoritatea soferilor pe astfel de sectiuni. Am mers cu o Skoda Rapid, si nu am avut vreo problema apoi.

panda80

#11
Mergem iar prin Banat, pe o portiune scurta din DN6, intre Baile Herculane si Orsova, cu informatii si poze din Orsova catre final:


dr4qul4

Intre nodul A1 Curtea de Arges si Suici e mai scurt prin Valea Danului cu doar 500m, dar treci prin oras, asa ca vei ajunge mai tarziu cu 15 minute.
Valea Danului are o alunecare activa. Una mare de tot. De vreo 20 de ani tot aluneca la ploi puternice.
Era una si pe DN73A inainte de Tigveni exact in varf (Dealul Momaia), dar au rezolvat-o acum 15 ani (nu am cum sa uit ca a trebuit sa o iau pe de-a dreptul peste iarba desi aveam lamaia in geam si motor de 1.0)
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

panda80

#13
Un drum care personal imi place foarte mult, pentru ca trece peste foarte multe culmi de dealuri pe o distanta relativ redusa, DN73C intre Campulung si Curtea de Arges. Din pacate drumul este de o calitate proasta. In timpul filmului am inserat poze din Campulung, Castrul roman Jidava si Curtea de Arges:


panda80

Mergem pe partea sudica a Transfagarasanului, cu opriri de poze in Curtea de Arges, Cetatea Poienari si Barajul Vidraru: