News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Turism rutier prin Romania

Started by panda80, May 13, 2020, 05:38:40 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

user201

@panda80
Mi-a plăcut filmarea ta cu Lugoj - Caransebeș și promit că îmi voi face timp să văd mai multe. Mi-au plăcut și pozele de la început și final cu poze din acele localități.
Aș dori să știu dacă ai și vizitat ceva în ele și cam ce crezi că ar fi de văzut/făcut acolo, în afară de admirat arhitectura de sfârșit de secol 19 început de secol 20?

panda80

O plimbare de dimineata prin Judetul Hunedoara, intre Hateg si Deva, cu poze integrate din zona Hateg, Castelul Corvinilor din Hunedoara si Deva. Vizionare placuta!


panda80

Calatorului ii sta bine cu drumul, asa ca vom calatori si astazi, prin Judetul Hunedoara, o zona cu o densitate mare de obiective turistice. Mergem pe DN7 intre Deva si Orastie. In cadrul filmului am integrat poze de la cele mai importante obiective turistice, pe masura ce am trecut prin apropierea lor. Centrul istoric din Orastie m-a surprins in mod placut, merita o plimbare de cateva ore. Vizionare placuta!


panda80

Calatoria de astazi ne duce din Orastie catre Muntii Metaliferi, pana in statiunea Geoagiu-Bai. Mergem pe DN7 si DJ705.



panda80

De obicei atunci cand calatoresc in interes turistic incerc sa merg cat mai putin pe autostrazi, totusi intre Orastie si Sebes am folosit A1, pentru ca am fost de foarte multe ori pe DN7 si cunosc drumul foarte bine. Asadar urmatorul film prezinta A1 intre Orastie si Sebes, cu poze din centrul istoric din Sebes catre final:


panda80

Din Ardeal ne indreptam catre sudul tarii, pentru o calatorie de-a lungul Dunarii, intre Oltenita si Calarasi:


panda80

Mergem in continuare prin intinsa campie a Baraganului, intre Calarasi si Slobozia pe DN21. Drumul este de o calitate foarte buna, singurul lucru care lipseste este un pod peste calea ferata 800 la Drajna.


panda80

Unul dintre drumurile reprezentative pentru zona de stepa a Baraganului, foarte rural, cu multe fantani cu cumpana pe margine si vederi largi in toate directiile. La final vizitam centrul istoric din Buzau, cu cateva cladiri deosebite si o mica dar placuta zona pietonala.



panda80

#38
Revenim in Ardeal pentru o calatorie prin Judetul Alba, intr-o zona cu multe obiective turistice. DN1 este un drum foarte aglomerat, sa speram ca autostrada A10 se va deschide cat mai curand si orasele de pe DN1 vor putea respira si se vor concentra pe promovarea turistica a centrelor istorice si a zonelor naturale din jur. De exemplu Aiudul are un centru istoric care ar merita mai multa atentie.

P.S. M-ar ajuta foarte mult, daca va plac filmele, o abonare a canalului de youtube, astfel filmele vor fi vizibile pentru mai multi si scopul meu de a promova turistic zonele pe unde merg va fi atins. Multumesc mult!


panda80

#39
Drumul nostru continua prin inima Transilvaniei si vom merge la Blaj, centrul Bisericii Greco-Catolice din Romania, oras cu o importanta istorica mare. Calatorim pe DN14B:


panda80

#40
Urmatoarea calatorie ne duce pe drumuri judetene prin Valea Tarnavei Mici, din Blaj catre Tarnaveni. Zona este foarte interesanta, pe drum se pot vizita cramele din Jidvei si Castelul Bethlen din Cetatea de Balta (cateva poze incluse in video). Vizionare placuta!


panda80

Peste dealuri transilvanene intre Tarnaveni si Medias:


panda80

Urmatorul drum ne duce catre Biserica Fortificata din Biertan, sit UNESCO, o locatie deosebita:


panda80

Fiind in zona, nu puteam rata vizitarea centrului istoric medieval din Sighisoara, unul dintre cele mai frumoase din Romania, inclus bineinteles in Patrimoniul Mondial UNESCO. Vizionare placuta:




panda80

Din Ardeal mergem din nou in zona de sud a tarii, de data aceasta in Oltenia, pentru o calatorie pe DN67, intre Rosiuta (Motru) si Drobeta Turnu Severin, cu poze din zona centrala a acestui frumos oras dunarean. Drumul traverseaza o zona de dealuri, chiar m-ar interesa daca s-au rezolvat intre timp problemele cu alunecarile de teren, in special in zona Cocorova-Malovat.

P.S. M-ar ajuta foarte mult, daca va plac filmele, o abonare a canalului de youtube, astfel filmele vor fi vizibile pentru mai multi si scopul meu de a promova turistic zonele pe unde merg va fi atins. Multumesc mult!