News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Turism rutier prin Romania

Started by panda80, May 13, 2020, 05:38:40 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

panda80

Un drum de munte cu peisaje foarte frumoase, DN7A intre Petrosani si Obarsia Lotrului. Am inserat si cateva poze din Petrosani in timpul filmului. Trecem peste Pasul Groapa Seaca (1575m), ce face legatura intre Muntii Parang si Sureanu:



Io

Multumesc mult. Arata mult mai bine decit ma asteptam. L-am trecut pe lista drumurilor de parcurs la vara  :)
In theory there is no difference between theory and practice. In practice there is.

dr4qul4

Arata exact ca acum 6 ani.  Daca poti, te rog sa semnalizezi exact bucatile cu roz si rosu pentru harta proiectelor.
Din lipsa de informatii in OSM, drumul apare galben si nu e prea bine.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

sorinelbulceag

Salutare tuturor,

vreau sa ajung prin Delta Dunarii anul acesta.
Ce imi puteti recomanda atat la capitolul hoteluri si si la locuri de vizitat?
Sunt din Suceava, o sa trec cu bacul pe la Galati si apoi spre Tulcea.

Mersi,
Sorin 

panda80

Turism rutier pe cel mai inalt drum asfaltat din Romania, Transalpina (Drumul Regelui). Vizionare placuta!

P.S.: Daca va plac filmele, m-as bucura mult daca puteti aprecia, comenta filmul si pe youtube, sau daca va puteti abona la canal. Multumesc mult!



panda80

Quote from: dr4qul4 on May 26, 2020, 12:07:30 AM
Arata exact ca acum 6 ani.  Daca poti, te rog sa semnalizezi exact bucatile cu roz si rosu pentru harta proiectelor.
Din lipsa de informatii in OSM, drumul apare galben si nu e prea bine.

Si eu am fost acum ceva timp, 4 1/2 ani. Ar fi bine sa avem si confirmarea cuiva care a fost pe acolo recent.

dr4qul4

Nu prea merge nimeni pe acolo asta e problema. Pana la Salatrucu (si mai departe spre Negoiu) am mai fost (si stiu pe cineva care a fost de 2 ori pandemia asta), dar spre VO nu prea vezi masini.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

panda80

 Turism rutier pe plaiuri gorjene. Calatorim pe DN67D, intre Targu Jiu si Manastirea Tismana, cu poze din aceste puncte. Manastirea Tismana este considerata cea mai veche din Tara Romaneasca, iar calatoria in sine este una interesanta, combinatia de paduri cu zone deschise cu vederi largi, privelistea Muntilor Valcan, faptul ca nu sunt sate prea lungi pe parcurs fac acest drum sa fie una placuta.



panda80

Sa calatorim si prin Sudul Romaniei, o zona relativ ocolita de turisti, dar deloc neinteresanta. Mergem pe DN6, intre Rosiori de Vede si Alexandria (poze integrate in film). Pe drum trecem prin satul Buzescu, faimos la nivel national pentru imensele case cu turnulete :)




panda80

Continuam calatoria prin zona de sud a tarii si mergem pe DN52, Alexandria - Turnu Magurele. In cadrul filmului am integrat si poze din aceste 2 locatii.



panda80

#25
Calatorie prin Lunca Dunarii intre Turnu Magurele si Corabia:



panda80

Iesim din Lunca Dunarii si ne indreptam spre nord, prin Campia Romanatilor, pana in Caracal. Filmul cuprinde si poze din Corabia si Caracal, si ceva informatii despre zona si localitatile traversate:



panda80

Din Caracal ne continuam drumul spre Craiova, pe DN6. Chiar mi-a placut micul centru vechi din Craiova, recunosc ca nu ma asteptam sa fie asa placut. Ar trebui poate mai bine promovata turistic si zona de sud a Romaniei. In cadrul filmului am integrat catre final si poze din Craiova:



panda80

Schimbam zona si mergem in Banat, pe DN6 Lugoj-Caransebes. Lugojul are un centru istoric ce merita o oprire, macar de cateva ore daca nu chiar 1-2 zile pentru a explora si zona din jur.



panda80

#29
In continuare ne indreptam dinspre Banat spre Transilvania, pe DN68, peste Pasul Poarta de Fier a Transilvaniei. Catre final poze din Ulpia Traiana Sarmizegetusa.