News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

[B] Discuții, lucrări şi proiecte diverse în Bucureṣti

Started by Ionut, September 20, 2011, 07:56:58 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

Cristi N

Zona se evita folosind orice alt mijloc de transport in afara de masina. Cred ca as innebuni sa trebuiasca sa stau zilnic in cozile alea.

voicul

Eu nu ziceam de zona cu totul ci strict de partea aceea de BV intre Petricani si FDG.

Poate ajuta poza asta mai mult:





Powered by API/PUM imgur uploader

Lyvyoo

Se pare ca strapungerea Electronicii - Ziduri Mosi a intrat in linie dreapta, iar lucrarile sunt din ce in ce mai clare. Am trecut azi pe langa santier, dinspre Sos Electronicii si pana spre Ziduri Mosi. Pe panou apare si Straco implicata.


























Powered by API/PUM imgur uploader

minisoferul

In dimineata asta am vazut pe calea 13 Septembrie vis a vis de Marriott pe portiunea dintre trotuar si carosabil un utilaj de forat care parea ca lucreaza pentru studii geotehnice. Oare se are in vedere ceva pasaj pietonal ?
In zona aceasta: https://goo.gl/maps/V82xJ1oajtY9C9YU9

voicul

Romanii sunt artisti. Drept urmare orice proiect care presupune o pensula are prioritate maxima.





Powered by API/PUM imgur uploader

Cristi N

Nu am gasit vreun topic despre infrastructura pietonala din Bucuresti asa ca o sa postez aici.

Filmarea are aproape 2 ani dar din pacate este la fel de actuala. Eu unul recunosc ca nu mi-am pus problema ca e atat de dificil orasul pentru o persoana in scaun cu rotile.


__dir


rota

^ Se ocupa Administratia Strazilor, poti sa faci o plangere prin aplicatia Panoul de Bord si in 2-3 luni se rezolva  :lol: :lol:
Bucovina sustine autostrada A7
Pariu 500 lei: UMB termina tot Buzău - Focșani, 4 loturi, 82 km pana in 5 iulie 2025!

Cristi N

Teoretic ei ar trebui sa se ocupe dar nu stiu daca la Administratie mai sunt oameni, citisem un articol mai demult ca au fost dati afara in ideea sa fie angajati la Compania Municipala Managementul Traficului Bucuresti.
Daca vrei sa ai sanse mai mari de reusita trimite un mail la toti: Politia Rutiera, Administratia Strazilor si Compania Municipala Managementul Traficului.

elcraft

Chiar se rezolva in 2-3 luni prin acea aplicatie? Ca sunt strazi si chiar bulevarde unde n-am mai vazut marcaje de 1-2 ani.

voicul

Ei marcheaza (salariu) periodic, doar ca vopseaua e deja stearsa imediat ce e mazgalita pe asfalt.
La prima ploaie si cum se ascunde marcajul ... nimeni nu il mai vede pana la primvara/toamna.

elcraft

Exagerand putin, e adevarat, dar in zona giratoriului Valea Cascadelor x Strada Preciziei, si imprejurimi pana la Iuliu Maniu, s-a reasfaltat de vreun an si as paria ca nu s-a mai trasat niciun marcaj de atunci. Desi sunt si 3 benzi pe sens pe acolo.

RobertN

Salutare,

Sper că este topicul potrivit:

"Primarul Capitalei, Gabriela Firea, a semnat miercuri contractul de execuție a lucrărilor pentru reabilitarea casetei Dâmboviței (canalul colector de sub râu) pe un tronson de 10 km, sectoarele Ciurel – Unirii (LOT 1). Licitația a fost câștigată de asocierea Construcții Erbașu SA - GEMITE RO SRL, valoarea contractului fiind de 83,5 milioane lei fără TVA , iar termenul de execuție 24 de luni. Banii vin în principal din fonduri europene nerambursabile prin programul POIM."

sursa

Mulțumesc.

Earthchild

N-ar fi rau daca PMB ar fi preocupata si de estetica canalului Dambovitei, peretii betonati arata tot mai rau, poate acoperirea cu un soi de planta agatatoare ar rezolva ceva.

RobertN

^

Parcă se începuse un proiect de genul acesta acum câțiva ani, oare în ce stadiu o mai fi..?