News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

[CJ] Clujul nou

Started by elphax, October 01, 2019, 05:24:19 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

elphax

Am gasit o stire interesanta :
"zgârie-nori cu 40 de etaje, la pachet cu funcțiuni de wellness și agrement.[...]Perimetrul este delimitat de Bd. 1 Decembrie 1918, de Șomeșul Mic"

link

Este undeva in zona Cora, probabil adiacent cu viitoarea centura metropolitana. Vor fi 2 turnuri mari la intrarea de vest a orasului, deja blocul de 25 de etaje de pe Calea Floresti e ridicat, se fac finisajele

Io

#1
In theory there is no difference between theory and practice. In practice there is.

elphax

asta e cel de 25 de etaje aproape terminat
ce am pus eu, si nu e chiar nou articolul, va fi un complex cu cladirea centrala de 40 de etaje - intre Cora si strand

StefanCelMare

Da, am auzit și eu de blocul ăla, nu mai rețin unde.
Va fi o distracție, le plantează ăștia fix pe intrările importante în oraș.
La Cora ar urma să vină centura, sunt curios cum ar arăta un plan al zonei cu ambele construcții.
Iar de la Cora spre nodul N, centura urcă pe piloni (!)
Distracție, nu glumă, să bagi acolo ditamai blocul cu zeci de etaje... o să aibă tot traficul sub nas, cu zgomot și noxe.

Ionut

V-am facut thread dedicat pentru cladirile noi de birouri/rezidentiale din Cluj-Napoca (din oras si imprejurimi).

StefanCelMare

#5
Se pare că articolul are răspunsul.
Vor trânti 40 de etaje între două clădiri mai mici.
Iar lângă centură va mai fi un bloc mai mic, de 12 etaje.
De văzut acest proiect, care are în spate Cora HQ, deci are finanțare destul de serioasă.
8) Că tot voiam să îmi cumpăr ceva apartament nou la Cluj... dacă e sub 1500 euro pe mp, poate mă bag.
Zona nu e rea, decât te miri pe unde, prin zona industrială, sau pe lângă Cimitirul Mănăștur...



Powered by API/PUM imgur uploader

klax187

E cam flancat din 3 parti de viitoarea "autostrada" urbana...

Totodata, ma bucur ca apar proiecte indraznete. Sper sa vina si cu o valoare arhitecturala, deoarece fratele mai mic (dar mai in varsta) e o dezamagire totala.

StefanCelMare

Mda, poate dacă pun panouri fonice, oblice, nu mai vezi/auzi așa tare centura.
Ceva de genul:
   ____
  /
|
|

Mai cu un termopan cu 5 camere, cred că ar fi OKish.
Cu excepția a câteva ore pe zi când ai navetiștii fără DPF la diesel, cred că ai putea deschide și ferestrele  8)

yetiman

 :lol: ca sa fie perfect ar trebui sa fie cilindric cel de 40 de etaje si sferice celelalte doua mai mici....  (scuze, dar nu m-am putut abtine)

@Ionut - dca crezi ca e nepotrivit, poti sterge...
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

elphax

La West City ajung la 2000 EUR pe mp la etajele superioare 23-25. Posibil sa fie și mai scump la Cora

StefanCelMare

Bine, sus de tot cine are bani, clar.
Era o lipsă pe Cluj la apartamente Penthouse.
Pe turnul ăsta scrie clar etajul de sus e al vreunui patron bogat de firmă IT.
Își face și helipad :D

rocklee

am si eu o intrebare .... ne fiind din cluj ...ce cladire este aceasta .... :o :o


StefanCelMare

Este West City Tower.
25 de etaje, cel mai înalt bloc de locuințe din România.
http://www.westcitytower.ro/

RobertH

Ca si proiect , mie imi place mai mult Wings Cluj. Pacat ca nu s-a fotografiat inca ... poate cand mai trec prin Cluj si am vreme , am sa fac eu ceva poze.

StefanCelMare

#14
Wings s-a mai ridicat de la nivelul solului, dar nu este încă dincolo de 4-5 etaje.
Plus că mai are și un litigiu trecut în CF.
Aud și că cer avans mare.

PS - am citit săptămâna asta despre litigiul Wings, cu ceva proprietari de terenuri din zona dinspre pădure.
Articolele care făceau referire la asta, au fost șterse.
Mai că încep să nu fiu sigur că despre ei era vorba.

PPS - mi-am adus aminte, era un articol despre giratoriul de pe Frunzișului.
Articolul îl ataca pe Boc că nu a mai presat Lidl pentru acel giratoriu, și apoi vorbea despre ansamblurile imobiliare care apar acolo.
Surpriză, nu mai este nicio știre recentă pe tema giratoriului de pe Frunzișului pe google...
Ori a fost eronat articolul (articol de șantaj), ori a plătit bine cineva să dispară.

PPPS - ... și... l-am găsit.
https://media9.ro/hai-cu-scandalul-nu-mai-trimiteti-o-scrisoare-la-lidl-domnule-boc/

Proiectul Wings – se mai termină el? PUZ atacat în instanță
Dacă vreți să vă cumpărați apartamente în Wings, trebuie să fiți circumspecți. Planul urbanistic zonal (PUZ) a fost atacat în instanță și este decizia judecătorului dacă va opri sau nu lucrările de pe Frunzișului.

Eugenia Moraru a înregistrat, în aprilie 2018, la secţia mixtă de contencios administrativ şi fiscal, de conflicte de muncă si asigurări sociale, o acțiune împotriva Primăriei prin care cere anularea PUZ pentru Wings. Doamna Moraru reclamă că proiectul de drum care apare în PUZ-ul lui Bob a fost modificat față de traseul din planul urbanistic general (PUG) și trece astfel peste terenul dânsei.

Procesul apare pe portal.just.ro AICI (http://portal.just.ro/117/SitePages/Dosar.aspx?id_dosar=11700000000137182&id_inst=117) și are termen de judecată în 4 noiembrie 2019. În dreptul la replică trimis redacției, George Dorin Bob arată că ,,instanța s-a pronunțat deja asupra cererii formulate de dna Eugenia Moraru în legătură cu Planul Urbanistic Zonal aprobat prin HCL nr. 336/2015, in sensul respingerii acesteia (părțile procesului fiind Eugenia Moraru – reclamant, Municipiul Cluj-Napoca, Consiliul Local și Napopark SRL – pârâți). Informația este accesibilă publicului la o simplă căutare, prin urmare aceste afirmații false nu pot fi făcute decât cu scopul de a afecta proiectul ,,Wings". Ia mai uitați-vă o dată pe linkul de mai sus, domnule Bob. Ce informația vă e accesibilă?