News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

[CJ] Clujul nou

Started by elphax, October 01, 2019, 05:24:19 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

vasile.silion

Cm ăsta e stadiul la Wings:




Powered by API/PUM imgur uploader
,,România are un sens întrucât o începem. Trebuie s-o creăm lăuntric, pentru a putea renaște în ea. Plăsmuirea acestei țări să ne fie singura obsesie." Emil Cioran

florin74

Foarte incep se misca....
Si au problema cu sensul giratoriul si drumul de acces. Complicat.

RobertH

Cam asa ar trebui sa arate la final :


Da, stiu de problema cu giratoriul. Am impresia ca pe cand s-a dat drumul la constructie, cei de la primarie erau sceptici ca vor face ceva in legatura cu centura si sa o lege de Frunzisiului pentru ca de cum au inceput lucrarile la SF, au aparut si problemele pentru Studium Green.

StefanCelMare

Și cei de la Maurer Panoramic au postat ceva despre fundații speciale pe Facebook:

La Maurer Panoramic, lucrările pentru fundații speciale continuă, cu etapa de sprijiniri și excavații.










Powered by API/PUM imgur uploader

StefanCelMare

Proiectul de la Cora are un twist neașteptat.
Se pare că terenul de la Cora este parțial concesionat de primărie... pam-pam!
Altfel spus, se dorește construirea acum, pentru că mai apoi nu s-ar mai putea.

Bob & Iancu show. Voiau să ridice un bloc de 40 de etaje pe un teren care revine la Primărie peste 29 de ani

https://media9.ro/bob-iancu-show-voiau-sa-ridice-un-bloc-de-40-de-etaje-pe-un-teren-care-revine-la-primarie-peste-29-de-ani/?fbclid=IwAR0bMqgx6EIwL2hrATqY8Lb3IyW1REgcrwmF7L54fxa6nPFJej9QS2ImLwQ

qionescu1

#20
Oare e in regula un bloc de 22 de etaje intr-o zona semicentrala? Chiar s-a facut studiu de trafic acolo?

StefanCelMare

Zici de Maurer?
Nu știu, dar mai bine să schimbi zonele industriale pe rezidențial, decât să extinzi construcția în satele din jur, unde deja ești peste capacitatea drumurilor.
Zona străzii București spre Iris se va dezvolta rezidențial puternic, presimt, exact pe principiul conectivității mult mai bune cu restul orașului, raportat la satele din jurul Clujului.
Legat de Maurer, se face și podul de pe Răsăritului acolo spre gară, nu departe, deci asta va mai fluidiza din trafic poate.

prd.marius


Bogdan_Cluj

Quote from: qionescu1 on November 25, 2019, 09:10:30 PM
Oare e in regula un bloc de 22 de etaje intr-o zona semicentrala? Chiar s-a facut studiu de trafic acolo?


(probabil am eu o viziune mai ciudata dar...) Ce stiu de trafic sa faci in centru? Oricum totul e blocat, ce facem, nu mai construim nimic ca studiul zice ca "strada nu mai duce"?
Oricum cei din centru au optiuni mai multe de deplasare "alternativa" (CTP, bicicleta, trotineta, pe jos, taxi, uber, etc) decat cei de pe la periferite (Sopor, Borhanci, etc).
Oare nu e mai logic sa ii lasam sa faca blocuri mai inalte in centru (unde ai statia de bus si 1000 de linii de bus cum iesi din scara blocului) decat sa ii obligam sa mearga la X km si sa ii facem sa revina in centru in fiecare dimineata?

Personal dpdv al traficului (si nu sunt arhitect, nu sunt expert, simplu cetatean) nu vad o problema cu blocurile mari, mai ales in zonele centrale (sau cum e Wings langa artera principala si unde nu sunt case). La fel nici cu Maurer dpdv al traficului. Amu nici sa faci 22 etaje langa o casa (mai ales daca e casa noua, sau renovata recent), dar eu vb doar dpdv al traficului.

qionescu1

Cele doua cladiri de pe Dorobantilor de 7 si 8 etaje nu ridica probleme de legalitate. In schimb cladirea Maurer cu 22 etaje cred ca da, sau macar sub aspectul oportunitatii. Ce e interesant la noile cladiri de pe Dorobantilor e ca una va avea accesul din strada Dorobantilor si una de pe str. Episcop Nicolae Ivan. 
De ce nu se face legatura intre aceste doua strazi? Cunosc diferenta de cota dar legatura e de mult asteptata, conectivitatea intre Gheorgheni si Marasti fiind deficitara.


Harry

Nu stiu dar pt 15 etaje, adica va deveni totusi o cladire destul de "marcanta" in zona parca ar fi fost de dorit o arhitectura mai speciala.

Bogdan_Cluj

^^ Pentru cei care nu cunosc zona, sau nu se plimba zilnic pe strazile si stradutele de pe acolo - le-am filmat eu cam pe toate.

Zona unde se propune blocul de 15 etaje este in stanga aleii Gogu (de la secunda 21 ... pe stanga)



Iar zona din spate, unde ar trebui sa ajunga prelungirea aleii Gogu o gasiti in cel de-al doilea clip (la minutul 1:00 cand in dreapta e biserica - aleea ar trebui sa vina din fata)

Bogdan_Cluj

Intre timp a mai aparut un proiect nou, de aceasta daca in spatele garii:

"Pe o suprafață de aproximativ trei hectare, sunt propuse nu mai puțin de șase clădiri noi: două blocuri de locuințe, trei imobile de birouri și servicii (magazine și restaurante) și un corp în care se va amenaja o grădiniță"

ATENTIE: treaba cu gradinitele, cica e teapa. Asa au fost mai toate proiectele mari, initial cu gradinita. Dar se da AC pe portiuni, iar ultima e gradinita, dezvoltatorul nu mai cere AC, sau greseste ceva hartii si pana la urma nu se mai face. Primaria e si ea smechera si nu da AC pe toate deodata si sa faca receptia la toate deodata (deci daca nu faci gradinita, nu primesti OKul final). Daca da AC si receptie partial, atunci la final gradinita nu se mai face. Inteleg ca asa s-a facut pana acum, si prin urmare nu avem nici o gradinita construita in acest fel.

https://media9.ro/dezvoltare-grandioasa-langa-gara-americanii-construiesc-sase-cladiri/?fbclid=IwAR0mjBk3Xml6F2-Id1c_YWl7-m7adkffeQUqEirrW_cH3Q2vwK5G-BQuBcc




kumar

Un nou proiect pe harta Clujului imobiliar: 200 de apartamente și 3000 mp de birouri pe strada Cosaşilor





Ansamblu imobiliar propus în cartierul Mărăști, pe strada Cosașilor 47-49.

Noul proiect de pe strada Cosașilor va aduce pe piață mai multe imobile mixte de locuințe și birouri, cu înălțime variabilă, în zona fostei platforme industriale Clujana Est.

Astfel, potrivit proiectului prezentat în Comisia de urbanism la finalul anului trecut, două dintre corpuri vor avea 8 etaje, iar restul 7 etaje, respectiv 6 etaje + etaj retras. Accesul se va face din trei direcţii: strada Cosașilor, strada Vulturului și strada Fabricii.  Pe parcela de peste 8.000 de metri pătrați se propune și realizarea unei grădinițe. În total sunt în plan 236 de apartamente, 3.000 de metri pătrați de birouri și 1.000 de metri pătrați de spații comerciale. Investitorul, compania clujeană SDC Imobiliare, a prevăzut 300 de locuri de parcare, majoritatea la nivelurile subterane ale clădirilor.

"Grădinița sau creșa pe care o faceți acolo trebuie să fie publică și să aibă minim 300 de locuri", a cerut primarul Emil Boc.

Dată fiind și vecinătatea cu Canalul Morii, arhitecții din comisie au solicitat o amenajare "prietenoasă" în zona cursului de apă, cu respectarea zonei de protecție prevăzute de lege.

Sursa