News:

Regulă nouă (#6)! Se primește ban pentru
fake news, minciuni și dezinformare.

Main Menu

Drumul Expres DEx4 Turda-Dej

Started by danpandrea, August 26, 2019, 11:47:19 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

tom_sawyer

#1125
^
Tot astăzi am aprobat în CTE Proiectul Tehnic al Drumului Expres care va asigura conexiunea între A3 (zona Turda) și DN1 (zona Tureni), in Transilvania.

Pe drumul cu o lungime de aproximativ 5 km vor fi construite două noduri rutiere și 9 poduri și pasaje.

Urmează lansarea în licitație a contractului pentru execuția acestui nou drum de mare viteză.


facebook Pistol





Powered by API/PUM imgur uploader

ijwtsh

Deci DX-ul Turda - Dej va fi de fapt Tureni - Dej?

pasadia

Ai fi vrut sa inceapa DX-ul exact din Turda?

ijwtsh

Nu, sunt de acord ca n-are rost, dar mi se pare ca denumirea "Turda - Dej" e incorecta.

pasadia

Nu te supara, dar cred ca exagerezi. Inseamna ca A2 e Bucuresti - Agigea? Sau de fapt Catelu - Agigea? Pitesti - Sibiu ar trebui redenumita Bascov - Selimbar?

ijwtsh

Nu, ar crea confuzie. Dar si in cazul asta mi se pare confuz Turda - Dej pentru ca pentru cineva care nu e din zona il poate face sa creada ca este o legatura directa. Dar probabil e o alternativa mai buna decat sa pui numele unei localitati de care chiar n-a auzit nimeni.

gsimon

Dat fiind ca se aproprie licitatia de executie, intrebare catre colegii mai cu experienta:
Care dintre constructorii de DX-Uri/A-uri au sanse mari sa se bage aici in licitatie si pentru executie?

Posibil sa vedem turci/nea Beni si pizzeri/actori la licitatie?  O:-)
As spera la un Strabag, mai ales ca au santierul de la A3 in apropiere.
Nu de alta, dar daca castiga Pizza, mai stam 5 ani fara drumul asta..

paullie

Pizza ca Pizza dar daca câstiga nea Beni?

mirceaeliade

cred ca un tribunal a cam confirmat ca nu are voie 3 ani la licitatii, adica inca vreo 2 de acum

ijwtsh

Din cum arata centura Alesd, cat timp nu exista probleme la bani nu cred ca nea Beni nu ar face o treaba buna. Nu e de preferat ca si constructor, dar de dus o lucrare, poate.

elphax

ma poate ajuta cineva care intelege mai bine plansa, daca vreau sa ma duc la Petresti, este legatura in zona nodului cu A sau tot prin Tureni trebuie sa ma duc? adica ocolesc vreo 11-12 km?

dr4qul4

iesirea e doar in DN1, asadar va trebui sa te duci pana la Tureni, si de acolo pe DJ.
S-ar putea insa sa-si lase intrare pentru deszapezire in zona subtraversarii A3. Interzis pentru toti, dar folosita de localnici (cum avem si la Ghighiu langa Ploiesti)
Pariu cu Radu_A. 200 lei  (la API). El zice ca UMB pana la sfarsit de 2025 termina: A7 pana la Bacau, Dx6, A0 si DX12 T4. Eu sunt mai pesimist

NGC

Quote from: paullie on January 15, 2023, 08:55:59 PMPizza ca Pizza dar daca câstiga nea Beni?

Quote from: mirceaeliade on January 15, 2023, 11:08:13 PMcred ca un tribunal a cam confirmat ca nu are voie 3 ani la licitatii, adica inca vreo 2 de acum

^ Poate au cei de la "economedia" si/sau "economica" posturi vacante si le-ar prinde bine putin ajutor. :D

Nu exista inca o hotarare definitiva a vreunei instante privind anularea sau nu a acelui document constatator.

ionescu63

Dar nici nu este suspendat  deci produce efecte  :)

NGC

Produce efecte, dar asta nu inseamna automat excluderea de la proceduri. Este la latitudinea autoritatii contractante si operatorul economic se poate apara.