News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Drumul Expres DEx4 Turda-Dej

Started by danpandrea, August 26, 2019, 11:47:19 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

trifrazvan1977


SergiuSerj

Bucata asta e mai asteptata ca unele loturi de autostrada! :o  Mai ales pentru cei ce vin din Mures/Alba/Sibiu catre S-E Cluj-ului si sunt nevoiti sa treaca prin Turda. In urma cu 2 saptamani am reusit performanta de a traversa Turda (de la iesirea de pe autostrada pana la iesirea catre Cluj) in aproximativ 30-35 min.

Stefan01

Și eu aștept ca această bucată să fie finalizată cât mai curând. Un motiv în plus sunt nenumăratele gropi din Turda, un oraș renumit pentru calitatea execrabilă a șoselelor.  :gaah:

ionutpunctro

Eu chiar nu inteleg cum nu s-au gandit sa faca un nod A3-DN1 la nord de Turda precum cel propus la Tureni de la inceput.

bacovia

Nu mai misca nimic pana la campania electorala.

bdragos2

Viorel Baltaretu "bună ziua. Se așteptă semnarea unui document de la Primăria Tureni , in restul toată documentația este completa la minister. Eu încă mai sper și sunt șanse reale că din primăvară să intre utilajele in teren să se apuce de construcția efectivă.
O să vă rog să discutați și dvs (mă refer la comunitatea cetățenilor din Tureni) cu doamna primar pentru a urgenta lucrurile. Din păcate birocrația omoară orice demers bun în România și blocajele apar de unde nu te aștepți."

adiarc

da.."sunt sanse"..."avem" constructor si acesta trebuie numa sa se organizeze putin 
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

SergiuSerj

^^Daca un proiect atat de important stagneaza din cauza unei semnaturi a unei primarii care are 2-3 hartii de facut in fiecare zi inseamna ca e destul de multa neimplicare. Sa fim seriosi, o primarie ca si Tureniul ar trebui sa avizeze imediat hartii de genu care ar ajuta la bunul mers al localitatii (adica scaderea traficului cu 70-80% si scaderea accidentelor cu pietonii datorita minunatelor garduri de pe mijlocul drumului)

qionescu1

Consiliul judetean Cluj are prioritati doar dupa ce situatia incepe a deveni critica... Se pare ca e o varianta in afara DX Cluj-Bistrita si autostrazii Nordului. Vorbim de o varianta de doar 1,6km care ar degreva in mare masura Dejul de traficul de tranzit. Doar 1,6 km plus un pod nou.

Daca vreti ce vedem acum in acest proiect e similar legaturii A3-Tureni, unde 5 km au efecte maxime. La fel si aici, doar 1,6 km si tot de imediat 15 ani asteptam asta.

https://media9.ro/inca-o-centura-ocolitoare-se-asteapta-bani-de-la-bruxelles/

gicu

Dl. Boc declară că la sfarșitul acestei luni va fi lansată licitația pentru drumul de legătură A3 - Tureni. Să sperăm că așa va fi. Mai zice și că drumul va scoate traficul greu de pe B-dul Muncii, dar sunt sceptic. Nu șiu cine merge acum pe A3 Nădășelu - Muncii - Bistrița / Baia MAre.


https://www.monitorulcj.ro/administratie/103179-licitatie-luna-aceasta-pentru-drumul-expres-ce-va-lega-clujul-la-a3-va-scoate-tot-traficul-greu-de-pe-bulevardul-muncii

TibiV

De 3 ani eu am mers A3-Muncii-Dej si invers...

Ca sa scap de Turda. Si sa ma bucur de fiecare cm de autostrada...  ;)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

klax187

S-ar putea impune restrictii de circulatie pt transportul greu de tranzit.
Nu neaparat pt Bld Muncii, dar pt str Garii, Fabricii de Chibrituri si intersectia cu Coposu de la Autogara, care sunt varza (si fizic si moral).

SergiuSerj

Nu stiu voi, dar eu de 2-3 ori pe zi dau refresh la ultima pagina, da de apare o stire noua(si pozitiva!!!)  O:-) 

Nu stiu la care din pasii din acel calendar e proiectul. Din punctul meu de vedere este cel mai important si apropiat(ca perioada de finalizare) proiect al judetului Cluj.

bdragos2

"În consecință, termenul estimat pentru demararea achiziției de lucrări pentru obiectivul de investiții "Drum expres pentru realizarea conexiunii dintre autostrada A3 (zona Turda) și Drum Național DN1 (zona Tureni) este luna ianuarie 2023", a precizat directorul regional al CNAIR/DRDP Cluj, Eugen Cecan, într-un răspuns trimis unui turdean."
Articol

tom_sawyer

De ce nu mai avansează evaluarea financiară la această licitație?

ELABORARE STUDIU DE FEZABILITATE PENTRU ,,DRUM EXPRES CLUJ - DEJ"

https://www.e-licitatie.ro/pub/procedure/view/100158062/