News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Drumul Expres DEx4 Turda-Dej

Started by danpandrea, August 26, 2019, 11:47:19 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

elphax

astia chiar doresc sa isi bata joc de cel mai important si asteptat proiect din judet ? adica autostrada aia nu trece exact pe limita celor 2 zone de SIT ? Si acest DX este dincolo de autostrada si se indeparteaza de ea si de SIT ?

calino

#751
Doar din prostie sau exces de zel se poate ajunge la SEA din cauza proximitatii zonei natura 2000 fiind deja o autostrada intre cele doua.
P.S. Singura situatie logica ar fi cea in care A3 incalca normele de mediu si prin urmare ar trebui relocata.

nicolaem

pai la cat de mare e viaductu ala pasarile pot trece pe dedesupt. deci unde e problema?
primul DX din lume cu subtraversare pentru pasari. :lol:

alin2pas

La avioane se mai întâmplă să lovească stoluri de păsări. Acum câțiva ani pe A1 Timișoara - Arad mergând pe banda 1 spre Arad am lovit cu mașina o cioară care a coborât prea brusc spre un leș de animal de pe banda 2.  Vor impune oare ca viaductul să fie acoperit pentru a evita lovirea păsărilor de către mașini? Poate vor cere un tunel cut & cover pe toată lungimea drumului  :headbash:

mihaihedes

Nu pot lua SEA care a fost la A3 ( dacă a fost)?

radupe

Quote from: qionescu1 on April 07, 2021, 08:11:38 PM
....
Poate fi si o problema politica asa cum zici tu dar subestimezi incompetenta administratiei romanesti. Segmentul Tureni-A3 care ar ocoli Turda se tot pregateste de 10 ani... Si la Turda, din cate stiu, am avut primar PSD iar cand nu era PSDul la guvernare erau ceilalti.


Guvernare PSD - primar PSD, guvernare PNL - primar (acelasi) migrat la PNL ... deci mai degraba incompetenta CRASA a administratiei, ai mare dreptate!

gicu

Deși nu are legătură cu acest DX, scriu aici sfatul de mai jos, pentru că e de interes pentru cei aflați în targetul DX-ului.

Având în vedere lucrările și aglomerația din Turda din perioada asta, cu închiderea podului, devine de interes traseul ocolitor din linkul de mai jos:

https://bit.ly/3gc0vWt

Traseul merge de la ieșirea de pe A3/A10 prin Mihai Viteazu, Cheia, Săndulești, Tureni și DN1. Drumurile sunt bune, însă se pretează doar pentru autoturisme, fiind pe alocuri înguste și virajate. E cu 9km mai lung decât varianta directă, dar în perioada asta în care se stă și câte o oră în Turda, timpii sunt semnificativ mai mici.

caveman

@gicu Multumesc, nu stiam de varianta asta. O voi incerca.  :thumbsup:
In Olanda un pasaj sub autostrada se construieste intr-un weekend. Noua cat ne-ar lua si cat ar costa?

Hercule

Totusi, va rog atentie mare! Din ce stiu eu drumul intre Cheia si Sandulesti NU este asfaltat! Ultima data am fost pe acolo inainte de pandemie (aprox sept 2019) si nu am cunostinta sa se fi facut ceva. Asfaltul se termina fix in mijlocul localitatii Sandulesti.

Scuze de off-topic!
Deșteaptă-te române!

gicu


prd.marius

Mersi mult gicu, chiar de foarte mare ajutor.

voyageros

Confirm si eu inca odata. Am fost saptamana trecuta pe acest drum (deh cunosc zona cat de cat) si este foarte bun. In plus o sa aveti si ce vedea, este un drum turistic cu iesire la Cheile Turzii...Asa e, ceva mai lung dar nu trebuie sa stati nicaieri in trafic. Turda este pur si simplu sufocata zilele astea si nu doar din cauza inchiderii acelui pod ci si din cauza lucrarilor de infrastructura incepute concomitent pe mai toate arterele importante si care nu ne permit nici macar noua localnicilor sa folosim diversele trasee alternative si sa nu aglomeram DN principal

cristi5

Ceva problema la Tureni, DX desparte Tureni de satul Comsesti. Dar 800m mai la sud exista supratraversare peste DJ Tureni-Micesti...

Pe Fb zice cineva ca primarita din Tureni a dat aviz negativ, nu stiu daca se confirma

https://www.refleqtmedia.ro/featured/cnair-isi-bate-din-nou-joc-de-comuna-tureni/

Quote
,,Proiectul drumului expres rupe, practic, comuna în două. Asta deoarece drumul expres se intersectează cu drumul comunal dintre Tureni și Comșești. Le-am solicitat celor de la CNAIR să facă un viaduct peste drumul comunal, însă aceștia nu au ținut cont de solicitările noastre. Le-am solicitat să facă un studiu privind zgomotul atât pe A3, cât și pe DN15, cât și pe drumul expres ... nici de asta nu s-a ținut cont. Pe de altă parte, în zona drumul comunal de legătură cu satul Comșești este proiectată și rețeaua de apă și canalizare, pe care CNAIR ne obligă să o deviem cu 2,5 km, la fel ca și drumul comunal. Așa ceva nu se poate.", spune Daniela Mănăilă.

dr4qul4

trebuie spus ca asa-zisul DC e doar un drum agricol si la 1 km spre sud avem pasaj peste un alt DC (asfaltat cel putin partial) iar la 500 m spre nord avem viaductul peste Valea Racilor, pe sub care va trece un alt drum agricol.
Pariu cu Radu_A. 200 lei  (la API). El zice ca UMB pana la sfarsit de 2025 termina: A7 pana la Bacau, Dx6, A0 si DX12 T4. Eu sunt mai pesimist

RobertH

A trebuit sa ma uit pe harta de cateva ori pentru ca nu mi-a venit sa cred nerusinarea in a pretinde ca legatura intre Tureni si Micesti va fi "rupta".:o