News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Drumul Expres DEx4 Turda-Dej

Started by danpandrea, August 26, 2019, 11:47:19 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

Ionut

La revedere 2024, este clar. Ne vedem la primăvară. :cheers:

ncb

DEx4 Drum expres Turda - Dej | A3 - DN1 (Tureni) | 12.07.2024


Multumirile pe canalul lui Raducu!

alexV

Spre deosebire de @Ionut, mie nu mi-e clar ca imping deschiderea in 2025. Inca sunt rezervat si am zis ca putem da un pronostic dupa ce trece vara.
Pana atunci, mi-au atras atentia doua detalii din filmarea lui Raducu - caruia ii multumesc pt video, stiu ca vine de la mare distanta de "baza".


Primul detaliu, piatra asezata cu mana in spatele culeii. E prima oara cand vad asta. Cred ca e datorita proiectantului, pe FIDIC rosu.




Al doilea, capacitatea de organizare cu asternerea stratului de balast stabilizat(BSC) in conditiile in care nu au statie in santier, deci aprovizioneaza de la distanta. Aici bila alba constructorilor.


reed

totuși ce ar fi mers un pod în arc peste debleul ăla.Insa mno, grinzile-s miezul la noi.

ovicor


raulbogdan23

ar fi mers un cut & cover acolo in debleu

TibiV

Exact! Mai simplu, mai rapid si probabil mai ieftin...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

andreita

am trecut in dimineata asta pe la Tureni. la bretelele dx -> dn, pare ca au mai lucrat ceva, dar la podul pt DN pare progres foarte mic in 2 saptamani.

in rest am vazut (cred ca bine) ca au relocat o parte din retele (?)

Vol

#1808
Mai stie cineva ce se intampla cu drumul expres Dej-Cluj? Conform SEAP ar trebui dat castigatorul proiectarii pana Luni 29-Jul-2024 ora 18:00.
Am vazut ca acum in Iulie CNAIR a miscat ceva si a "a depus o cerere de finanțare pentru elaborarea studiului de fezabilitate"
L.E: evaluarea financiara, dar oricum ar trebui sa se miste lucrurile

Ionut


andreita

maine dau si eu o fuga din nou la cluj. sa vedem ce mai lucreaza baietii.


oare stie cineva de ce nu se misca mai repede cu relocarea DN1 pe pod ? Adica in opinia mea i-ar ajuta mult cu bretelele si accesul.

ovicor

Da, e mult terasament in zona culeelor, necesită timp compactarea corespunzatoare.

Ionut

Drumul Expres DEx4 A3-DN1 lângă Tureni - 26.07.2024 - Dimex & CON-A - filmare completă iulie 2024


Ionut

API pe Facebook

DEx4 lângă Tureni, ne vedem în 2025!

Din păcate, la cum au evoluat lucrările în primele 11 luni de contract, este o certitudine că mini-lotul de nici 5 kilometri de pe drumul expres care face legătura dintre A3 și DN1 pe lângă Tureni nu va fi deschis în 2024. În acest ritm, inaugurarea este fezabilă doar în primăvara lui 2025.

Aflați la primul lor proiect rutier major, Dimex (terasamente) și CON-A (structuri) nu demonstrează că au forța să termine în decembrie, puțin înainte de termenul contractual care este februarie 2025.

Lung cât un strănut, tronsonul e totuși dificil: consolidări serioase cu ziduri de sprijin impresionante la care încă se forează piloți, numeroase structuri (două noduri rutiere plus câteva văi), relocări drumuri existente, relief pretențios.

Este un ciot minuscul dar cu un impact extrem de mare în trafic, fiind așteptat cu sufletul la gură atât de șoferii aflați în tranzit, cât și de localnicii din Turda.

andreita

Quote from: ovicor on July 28, 2024, 12:43:51 PMDa, e mult terasament in zona culeelor, necesită timp compactarea corespunzatoare.

imi poti zice oare mai multe? daca stii procesul ? sunt curios sa aflu mai multe :))