News:

Tur de forță API 27-28 iunie, DEx12 și A7.
A7 Focșani-Buzău și Dumbrava-Mizil. DEx12 Pitești-Colonești și Balș-Craiova.

Main Menu

La cheu

Started by Ionut, May 23, 2019, 12:16:13 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

kitsune

Qatar. 13:30 parcă
Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

miahi

^Inseamna ca erau alti colegi, era pe la 15:30 - 16:00 ...

kitsune

Am ratat șansa să devin miliardar in dolari (zimbabwieni):





Powered by API/PUM imgur uploader
Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

Harry


kitsune

Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

tom_sawyer


kitsune

Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

Earthchild

#1057

Earthchild

#1058
Quote from: kitsune on April 27, 2021, 10:41:09 PM
Am ratat șansa să devin miliardar in dolari (zimbabwieni)
Bine ca nu in valuta botswaneza.

kitsune

Să știi că am întrebat în magazin, dar nu aveau. Oricum, nu era relevantă moneda aia decât pentru români.
Referitor la containerele căzute peste bord, e mult mai mult de spus, chiar așteptam să vadă cineva articolul. E scris cu picioarele. Cu piciorul stâng de fapt.
Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

Earthchild

#1060
"Uriaşul val de infectări cu coronavirus înregistrat de India a lovit în plin industria internaţională de transport maritim care se bazează pe această ţară pentru navigatori, în condiţiile în care echipajele se îmbolnăvesc în masă, iar porturile interzic intrarea navelor."

Criza din India lasa transportul maritim fara navigatori

kitsune

Și nu numai navigatori. Sunt multe domenii în care indienii sunt "indispensabili", aș menționa call-center, customer support, etc. Vina e a noastră, a tuturor, pentru că ne-a plăcut ieftineala. Acum nu mai știm nici să facem măști, nici să facem vaccinuri, nici să marțagonim puntea. Din cauza asta liceul Navrom umblă cu țoalele in sacoșă, i-au scos bacterii din sediul lor ca să facă neo Liceul Agricol Coiciu acolo.
Nu vreau să intru în stereotipuri, dar după chinezi, indienii sunt cei mai praf. Buni la birocrație și bifat checklist-uri, dar în rest e greu tare.
Caz real de curând, când un superintendent indian de la o companie mare făcea interviuri prin Skype cu potențialii angajați. Le spunea că totul e bine, dar apoi raporta mai sus că românii (poate și alții, dar eu de români știu) sunt incompetenți, au picat interviul. Și apoi băga de-ai lui, avea mereu un izvor nesecat. Până când a înregistrat un român interviul și l-a trimis mai sus.
Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

subway

Normal, aia cotizau nu ca voi!
:)

Earthchild

Gradul de coruptie e direct proportional cu cel de birocratie.

kitsune

#1064
Cumva filmul Martha a apărut pe YT, probabil că e public domain, nu știu. Cert este că am tot pomenit despre el și nu am reușit să trimit un link până acum. În subsolul postării câteva detalii despre film și vaporul folosit. Așadar, enjoy:



Afișul filmului:



Vaporul folosit în film este SS Aslaugh

QuoteS/S ASLAUG.

Built in 1927 by Kjøbenhavns Flydedok & Skibsværft, Copenhagen, Denmark.

Ship number. 185.

Dimensions. 75,09 x 11,79 x 5,12 m.

Brt / Nrt / Dwt. 1599/1022/2400.

Machinery. A triple expansion steam engine.

Power. 760 hp.

Max speed. 10.0 kn

Swedish RN. 9231.

IMO. 5522183.

1927 07 15. Launched.

Delivered in August 1927 to D / S Torm, Copenhagen, Denmark. The maiden voyage went from Copenhagen to Finland, where they loaded wood for England. The captain on the first voyage was Captain H. Jansen.

1951. Sold to Rederi AB Resurs (CH Swensson), Helsingborg. Renamed SINGORITA . Trafficked Northern Europe, the Mediterranean and West Africa.

1956 12. Sold to Reederei & Transport GmbH, Hamburg, West Germany. Renamed to KORMORAN .

1958. Sold to Roussos Bros, Piraeus, Greece. Renamed MARGARITA .

1960. Re-flagged to Lebanese flag, home port of Beirut.

1966 07 31. Damaged after a fire on board, when it was in Aqaba. The voyage could continue towards Suez and Piraeus, where the ship was docked.

1967. The ship was given the name MARTHA in the Danish film S / S MARTHA.

1967 11 14. Arrived at Sveti Kajo to be dismantled by Brodopas, Yugoslavia.

Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence