News:

.

Main Menu

La cheu

Started by Ionut, May 23, 2019, 12:16:13 PM

Previous topic - Next topic

1 Member and 2 Guests are viewing this topic.

kitsune

Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

kitsune



Da, știu, e "portrait mode", da' e intenționat filmat așa, să se vadă scara de pilot. Eu filmez, nu sunt cel de pe scară  8)
Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

dan tm

E la fel si in UE? sau coana Europa are ceva,,norme"?

pai daca  te dezechilibrezi si cazi intre nave.... O:-)

kitsune

Păi... nu prea ai alternative. De aia ne-au dat veste de salvare. Singura îmbunătățire ar fi un "fall arrestor", dar cred că mai mult încurcă in cazul ăsta.
Ce e nașpa e faptul că la coborâre ești cu spatele și nu prea vezi ce se întâmplă. Scara e de funie, flexibilă, deci nu poți să te bazezi că e o platformă stabilă (chiar dacă e asigurată ca lumea, nu știu dacă se văd magneții in filmare).
La urma urmei, asta e meseria, iar abilitatea de a face acrobații din astea se dobândește. Nu spun că nu există un risc, dar nu prea ai cum să îl reduci. Când e nava încărcată e mai simplu.
Mișto a fost după ce am ajuns cu toții în barcă și ne-a zis agentul că mai are două pachete de livrat la altă navă, "durează doar 5 minute" :bash:
Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

kitsune

Un pic de mândrie națională...

(GPS)



Powered by API/PUM imgur uploader
Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

TibiV

Ai ajuns la 1,6k like-uri...

Mult prea putine pentru ce ne-ai oferit ( :captain: :cheers:) , dar deh, sunt unii care nu cunosc decat butonul dislike...  :fence:

Sanatate maxima, si sa vedem cat mai multe postari de la tine!
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

bgd77

Timelapse din cabina unui vapor prin stramtoarea Bosfor: https://9gag.com/gag/arMyjQB

kitsune

Mersi @TibiV.
Acuma, ce să zic, PCR-ul e negativ, de carantină am scăpat, trebuie să mă programez la vaccin... Sper să nu fi agățat vreo variantă africană zilele astea, cât am stat la pușcărie.
Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

TibiV

"pușcărie" la figurat?....
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

kitsune

La propriu. Hotelul in care am stat a fost construit drept pușcărie, apoi convertit de mai multe ori. Azi e universitate și hotel. Dar mai sunt ferestre cu bări groase pe alocuri.
Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

subway

Crezi ca numai voi aveti drapelul la catarg?
Avem si noi la pod la Braila!!!
:)

kitsune

Din păcate @subway, noi nu mai avem (cel puțin eu, dar sigur nici alții) drapelul românesc la pupa. Tricolorul nostru, dar cu stema moldoveană flutură pe mările lumii, din păcate (iarăși) pe toate gioarsele ex-sovietice (nu e de mirare că este pe "black list" la Paris MoU).
Am fi putut avea, acum vreo 7-8 ani, dar au fost multe interese. Știu din sursă sigură de la noi din companie că s-a vrut, nemții mei erau presați de timp să schimbe vreo 20 de nave de pe Liberia pe pavilion european. Dar... negocierile au eșuat. Pe lângă faptul că se cerea de către partea română scoaterea a mult aer din niște buzunare, se mai cerea și înregistrarea companiilor-navă drept srl-uri in România (cu proprietari in acte români, adică "cine trebuie"). Așa că nemții s-au dus până la urmă la vestita putere maritimă - Luxemburg. No further comment.
Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

subway

#1047
Vei veni acasa?...pentru reportajul planuit pe Dunare?
La sfarsit de mai e planificata inceperea intinderii cablurilor la pod!
La voi la vaporeni cum sta treaba cu carantinarea la intoarcere, ca voi sunteti carantinati pe vapor de va creste iarba de mohor pe sub mustata!

kitsune

Sunt acasă de ieri. In ce privește a doua întrebare:

(GPS)



Powered by API/PUM imgur uploader
Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

miahi

#1049
^Intrebare un pic personala, ai venit acasa via Zurich sau Viena la OTP. Sambata la coada la DSP, la carantina pe Otopeni, am auzit niste "baietii" de vorbeau de contracte noi pe vapoarele lumii :)  si exceptii de carantina .