[GR] Centura Giurgiu

Started by NGC, May 09, 2018, 11:04:36 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

EugenRo

#135
^Ce indicativ are centura?

LE: Am aflat din filmarea de inaugurare CNAIR, unde constructorul mentioneaza indicativul DN 5D  O:-)

survola


rhemaxo





Powered by API/PUM imgur uploader

Ca sa nu creadă cineva ca e teleportat in alta țară pe această "autostrada nemțească"  :lol:

Ps: filmarea e de la Ionel Scriosteanu.


Feri

^^ @rhemaxo

Acolo se vede din pacate dezavantajul jersey-ului median la noi. Adica problema imprejmuirii si limitarii pe cat posibil a accesului animalelor pe carosabil, deoarece odata ajunse in zona mediana cele de talie mica nu pot traversa.


TibiV

Este totusi uimitor ce a reusit sa faca constructorul Porr in doar doua saptamani, in decembrie...

Aruncati un ochi pe filmarea API din 5 decembrie: https://forum.peundemerg.ro/index.php?topic=2301.msg370967#msg370967
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

JohannDB

#141
                            Am trecut ieri, pe înserate noua variantă spre Giurgiu/PTF, DN 5D...... Suprafața din beton, ireproșabilă (îmi aminteam de "betoanele" germane !!), însă la vederea parcărilor, nu mai am cuvinte..... Parcarea de pe stânga, mergând spre frontieră este betonată 80% iar cea de pe dreapta are abia o fâșie/bandă de cca 4/5m în apropierea carosabilului; în adâncime, pauză..... Grupurile sanitare, abia la stadiu de armătură pentru stâlpii de rezistență, pe dreapta mergând spre graniță și "la roșu" pe stânga.......

        Mai jos, din giratoriul cu DJ 507 (spre Oinacu) și str 1 Decembrie 1918/DN5 (numele de stradă e suprapus pe DN fiind "în oraș")... Însă muntele de pământ, "pare" a fi rămășița unei foste gropi de gunoi.....







        Aici, jos, parcarea de pe stânga, spre frontieră (cât am stat la coadă, am făcut o nouă trecere în revistă)





Powered by API/PUM imgur uploader


jonny

𝗗𝗿𝘂𝗺𝘂𝗹 𝗱𝗲 𝗶𝗻𝘁𝗿𝗮𝗿𝗲 𝗶𝗻 𝘁𝗮𝗿𝗮 𝗱𝗶𝗻𝘀𝗽𝗿𝗲 𝗕𝘂𝗹𝗴𝗮𝗿𝗶𝗮 𝗮𝗿𝗮𝘁𝗮 𝗰𝗼𝗿𝗲𝘀𝗽𝘂𝗻𝘇𝗮𝘁𝗼𝗿 𝗮𝗻𝗶𝗹𝗼𝗿 𝗶𝗻 𝗰𝗮𝗿𝗲 𝗻𝗲 𝗮𝗳𝗹𝗮𝗺
𝗗𝗲 𝗮𝘀𝘁𝗮𝘇𝗶 𝗲𝘀𝘁𝗲 𝗱𝗼𝘁𝗮𝘁 𝘀𝗶 𝗰𝘂 𝗽𝗮𝗿𝗰𝗮𝗿𝗶, 𝗽𝗲 𝗮𝗺𝗯𝗲𝗹𝗲 𝘀𝗲𝗻𝘀𝘂𝗿𝗶 𝗱𝗲 𝗰𝗶𝗿𝗰𝘂𝗹𝗮𝘁𝗶𝗲


QuoteAm ținut să particip la recepția lucrării, pentru că am avut o colaborare foarte bună cu toți cei implicați. Acesta este un exemplu de cum se poate derula un contract de execuție de drum, de bună calitate, înainte de termen. Mulțumesc, PORR CONSTRUCT, pentru seriozitate și implicare, mulțumesc proiectantului East Water Drillings, dar și responsabililor din partea beneficiarului #CNAIR,  precum și autorităților locale, respectiv Consiliul Județean și Primăria #Giurgiu.
𝗣𝗮𝗿𝗰𝗮𝗿𝗲 𝗽𝗲 𝗮𝗺𝗯𝗲𝗹𝗲 𝘀𝗲𝗻𝘀𝘂𝗿𝗶 𝗱𝗲 𝗰𝗶𝗿𝗰𝘂𝗹𝗮𝘁𝗶𝗲, 𝗹𝗮 𝗸𝗺 𝟮+𝟱𝟬𝟬, 𝗶𝗻𝗰𝗹𝘂𝘀𝗶𝘃 𝗱𝗼𝘁𝗮𝗿𝗶𝗹𝗲 𝗮𝗳𝗲𝗿𝗲𝗻𝘁𝗲
Cei care intră și ies din țară au la dispoziție, de astăzi, și aceste două parcări, dotate cu grupuri sanitare, cu o suprafață de cca. 17.500 mp:
➡️ 33 spații de parcare pentru camioane și tiruri
➡️ 35 spații de parcare pentru autoturisme
➡️ Spații protecție
➡️ Post trafo
➡️ Puț forat cu cabină și rezervor de apă
➡️ Platforme containere ecologice
➡️ Panou de orientare
➡️ Amenajări peisagistice

secretarul de stat în Transporturi Irinel Ionel Scrioșteanu pe pagina de facebook
https://www.facebook.com/IrinelScriosteanu

tom_sawyer

Filmare @R@du

DN5D Varianta de ocolire Giurgiu O "parcare" de 5 km 07.06.2022


Probiu

A fost urcat pe SEAP "Executie a lucrarilor aferente obiectivului ,,VARIANTA OCOLITOARE GIURGIU"
https://e-licitatie.ro/pub/notices/c-notice/v2/view/100147037

survola

#145
^
Traseul variantei ocolitoare se desprinde din DN 5 din sensul giratoriu al obiectivului "Drum de legatura DN 5 km 60+500 - Soseaua de centura - Pod Prieteniei km 61+400" continua pe terenuri agricole, la km 1+000 traverseaza magistrala C.F. 903 Bucuresti - Giurgiu cu un pasaj, dupa care se indreapta catre DC 115 si magistrala C.F. 902 Bucuresti - Videle pe care le traverseaza prin intermediul unui pasaj.
Traseul se continua pe terenuri agricole, intersecteaza pe rand, la nivel, DN 5B, DJ 503, DJ 504 unde sunt prevazute amenajari de tip giratoriu.
Intre DJ 504 si DN 5C se prevede traversarea canalului de irigatii Giurgiu - Razmiresti cu un pod, urmand ca traseul sa se finalizeze in DN 5C - km 3+900, unde se va realiza un sens giratoriu.
Pentru amenajarea in plan a traseului au fost utilizate curbe cu raza cuprinse intre 650 m si 2.500 m.
Traseul variantei are o lungime totala de 12,068 km.

Termen limita pentru primirea ofertelor sau a cererilor de participare: 19.07.2022 15:00
Valoarea totala estimata: 304.168.537,9 RON
Criterii de atribuire: Cel mai bun raport calitate – pret
     Pretul ofertei 90%
     Garantia acordata lucrarilor 10%

RobertH

Lucrez sa-l pun si pe harta. E deja intr-o versiune rudimentara, nu e calibrat inca.

survola

Se întâlnește/ continuă cu Strada Voestalpine în giratoriul din DN5C?

RobertH

E calibrat deja pe harta. Deci raspunsu e nu.





Powered by API/PUM imgur uploader

TibiV

Nu puteau sa exproprieze/mute benzinaria aia Rompetrol?!...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)