[HD] Propunere pentru realizarea unui drum intre A1 in, Deva si Santuhalm

Started by Vlad94, April 29, 2019, 12:37:06 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Vlad94


Vlad94

Am realizat acest topic pentru a va prezenta propunerea mea legata de un drum de legatura intre A1, Deva si Santuhalm, drumul realizand conexiunea intre localitatile de pe celor două maluri ale Mureșului cu autostrada. Drumul are o lungime de aproximativ 11km si este format din mai multe tronsoane, după cum urmează:
1a:Intersectie DN7-Calea ferata M200
1b:pasaj suprateran peste Calea ferata M200
1c:Pasaj CF-Giratie Deponeu Deva
2:Intersectia Strada Haraului cu drumul de acces din zona Grigorescu-Pod Mures
3:Pod Mures
4:Pod Mures-Nod A1
5:Nod A1-Intersectie Est Harau
In ceea ce privește lucrările de artă, acestea sunt următoarele:
-Pasaj suprateran peste CF
-Podet peste raul Cerna
-Pod peste raul Mureș
Proiectul necesita expropieri, in special in cazul tronsonului 5, in cazul tronsonul 2 si partial in cazul tronsoanelor 1b, si 1c(intre Aerodrom Saulesti si Strada Santuhalm)
Drumul poate fi realizat de catre CJ Hunedoara, fie prin fonduri CNAIR realizând doar descărcare autostrăzii.
-nu am reusit sa uploadez imaginea cu traseul propus-
https://imgur.com/a/wXJ2npW

vancouver

Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitești. Prioritate zero virgulă zero: A0 centura București. Importante: A7 Ploiești - Bacău - Pașcani - Suceava; A13 Sibiu - Brașov - Onești - Adjud; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiești - Brașov; A12 Pitești - Craiova; A8 Pașcani - Iași; A4 Constanța - Vama Veche. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene. Un NU categoric oricărei forme de taxare la km pe autostrăzi.

yetiman

,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

ciprebbe

Intre Nod Soimus si nod Simeria avem 15 km, ambele deservesc Deva. Din toamna va fi parfum prin zona aia prin deschiderea loturilor spre Lugoj.
Pentru ce ne batem capu cu un nou drum si nod rutier? Credeti ca nu are ce face cu banii CJ Hunedoara?
Nu se merita o astfel de investitie luand in calcul raportul cost/beneficiu.
Care ar fi utilitatea unei astfel de investitii majore ?
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

@lex

Felicitari pentru initiativa @Vlad94


Mie mi se pare o idee foarte buna. @Ciprebbe o asemenea investitie nu poate fi incadrata ca o risipa de bani, din punctul meu de vedere. Daca ar fi sa vorbim despre exemple de risipa a banului public, cred ca nu mi-ar ajunge o zi sa dezvolt, insa nu este nici momentul si nici locul potrivit sa o fac.
Elementul care lipseste majoritatii autoritatilor publice din Romania este viziunea sau gandirea in perspectiva. Asa cum se poate obseva foarte usor, cartierul acela este foarte slab dezvoltat sau cu alte cuvinte, este cam rupt de restul orasului. Ca si directii de dezvoltare, orasul Deva nu se poate bucura de prea multe variante. Una dintre aceste directii ar fi tocmai inspre raul Mures, iar prin creearea acestor rute, intreaga zona s-ar bucura de o reala sistematizare a infrastructurii rutiere, de o deschidere benefica atat pentru oras in sine, cat si pentru cartierul Grigorescu.  Mai mult decat atat, s-a vorbit mult despre faptul ca Deva nu beneficiaza de o descarcare de pe A1  in adevaratul sens al cuvantului , ci doar asa pe jumate, cum e cea de la Soimus,  impreuna cu improvizatia teribila de la intersectia cu DN 7. Asa cum orasul Sebes are are 3 descarcari, iar Sibiul are 4, asa ar putea avea si Deva 2, cu atat mai mult cu cat,  o iesire in zona Santuhalm ar conferi o varianta directa si spre Hunedoara cu ale sale puncte turistice.  Asadar, sunt destule argumente pentru care, in opinia mea, o asemenea investitie ar fi extrem de benefica pentru zona.

Cetatean

2-3 chestiuni.
- pasaj peste CF se face acum, unde avem linia neagra punctata.
- în zona marcata cu linie neagra este imposibil sa faci un pasaj auto, mai ales după ce se va construi pasarela pietonala pentru cartierul Grigorescu.
- linia marcata cu galben, paralela cu CF, ar intersecta de vreo 3 ori niște drumuri secundare, care vor traversa calea ferata, deci cu prioritate.
- varianta cea mai buna,este un pod cât mai scurt peste Mureș, deasupra cifrei 2, perpendicular pe cele doua maluri, sa înțepe A1, cât mai disn scurt.
- CJH e ocupat sa asfalteze drumuri prin creierii munților, sa creeze cât mai mult asfalt către locuri turistice.
- momentan conexiunea directa Deva - A1, cred ca mai are de așteptat vreo 10-15ani.
- interesant de urmărit cum se va dezvolta zona Grigorescu, după apariția pasajului.

Vlad94

@Dojaalex, stiu de existenta pasajului,de asta l-am trasat cu linie punctata. Pe drumul marcat cu negru nu am propus un pasaj, doar am marcat strada Haraului, pentru a fi vizibila. Traseul drumului intre Saulesti-Santuhalm si Harau nu este atat de ocolit, am ales traseul acesta pentru ca drumul a fost deja expropriat si are latimea necesara. In ceea ce priveste podul, m-am inspirat din proiectul podului intre Pecica si Sanpetrul German, proiect elaborat de CJ Arad pe fonduri europene, deci un consiliu judetean poate realiza un astfel de proiect. Poate o discutie la CJ Humedoara ii va incuraja sa implementeze proiectul.

rocklee

un nod la santuhalm a mai fost propus ...sa lege hunedoara de autostrada ...dar au fost refuzati de doua ori ...o propunere  era de pe vremea cuplului CJ H -PRIM H molot -hada :)....iar a doua propunere  a fost  promovata de primarul DEVEI Marginean ....si fostul ministru sova guvrnul ponta ...si actualul ministru cuc ...au spus acelasi lucru ...devaare nod  la autostrada ...adica ...NODUL SOIMUS .... :) O:-)

Vlad94

Presupun ca daca CJH ar face drumul pana la descarcare, atunci poate MT va fi dispus sa faca descarcarea ulterior. Oricum drumul mai detine si avantajul conectarii celor doua maluri ale Muresului, un argument care le-a permis si Consiliului Judetean Arad sa realizeze proiectul podului de la Pecica pe fonduri europene.

Quest

Quote from: rocklee on May 03, 2019, 04:43:34 PM
(...)
...devaare nod  la autostrada ...adica ...NODUL SOIMUS .... :) O:-)

Si eu spun la fel, dar cei care insista sint hunedorenii.
Ce bine ar fi noi la TM sa avem urcare pe A la doar 7 km, cum are Deva.
Eu spre exemplu de fiecare data cind merg de la Deva catre centrul tari, prefer sa urc la Soimus, decit sa merg pina la Simeria. Pe centura se merge usor, odata ai ajuns la Soimus si esti pe A1.
Common sense will get you far !

AlexxC

^
Pentru tine timpul de mers este similar desi ocolesti 10 km, care se traduc prin 0.5l combustibil/3ron; dus intors = 1l=6ron=1/2shaorma= xxxx grame CO2 si alte gaze nocive.
Deci sunt pro pentru realizarii unui drum nou si pro pentru folosirea celui mai economic traseu existent

mirceaeliade



propunerea asta se apre ca a ajuns cumva intre obiectivele actualului guvern

Vlad94

Ma bucur ca apare intentia realizarii DX Hunedoara-Santuhalm-A1.

rocklee

aici despre ce vorbim ...drum nou intre a 1 si santuhalm ....este vorba de acelasi obiectiv de care se aminteste pe trendul ...noduri noi  pe autostrazile din romania.... nodul care va leaga deva si hunedoara ...
uitativa pe aceasta pagina ....la mijloc.. :)


https://forum.peundemerg.ro/index.php?topic=751.390