[HD] Propunere pentru realizarea unui drum intre A1 in, Deva si Santuhalm

Started by Vlad94, April 29, 2019, 12:37:06 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

elphax

rocklee are dreptate - evident ca nodul nou nu poate fi fara drum de legatura.
eu eram curios de ce nu se vrea si o legatura rapida cu municipiul Hunedoara daca tot facem iesire

mircea

De la Sântuhalm la Hunedoara sunt 2 benzi pe sens. Ce altă legătură rapidă mai trebuie?  :o

dr4qul4

Ca se face acum de la Hunedoara la A1 Soimus si de la Hunedoara la A1 Simeria?
Si cat se va face daca ar exista nod la Santuhalm? + cat costa un nod acolo?

Scutim mai mult de 1 minut pentru fiecare milion de euro cheltuit?
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

Vlad94

Intre nodul Soimus si Hunedoara pierzi foarte mult timp. Gps-ul zice 13 minute intre nodul Soimus si intrarea pe DJ687 si inca 10 minute pana in Hunedoara. Pierzi mult timp la semafoare si in giratorii. In momentul de fata, la Santuhalm s-a facut un mare depozit logistic. Un astfel de nod este vital pentru dezvoltarea zonei.

dr4qul4

Sunt totusi vreo 10 km. Si fiind nod, vor fi macar 7-8 minute pana la intrarea pe DJ. Asadar, se vor scuti 5-6 minute? Cat costa nodul +podul? Si daca vad eu bine, la Santuhalm avem pod + CF + aerodrom + statie de tratare a apei?

13 min pt 10,7 km (sau 12 min pt 10 km cand te duci de la HD la Soimus, ca nu mai ocolesti la DN76), chiar nu pare mult. Dar eu stau in Bucuresti. Aici, orice sub 30 min pare o nimica toata pt 10 km.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

TibiV

@dr4qul4,
am fost asta vara la Deva si Hunedoara (cu rocklee pe post de indrumator...)

Crede-ma, o astfel de legatura "se merita"!....  :lol:

La un moment dat am ajuns in Hunedoara, m-am cazat la hotel, si am asteptat cu sufletul la gura sa ajunga si fi-miu, care venea din Bucuresti, si a ajuns la miezul noptii... L-am dirijat cat am putut "de la distanta", dar tot mi-a fost teama...

Acum, daca vrei spre Hunedoara iesi fie la Simeria, fie la Deva, si "incarci" inutil DN7, desi nu ai nici o dorinta sa treci prin localitati pe 1+1 (Santuhalm-Hunedoara este 2+2, super-decent, chiar daca "se resimte" de la basculantele UMB care au carat zgura pentru LD4...)

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

dr4qul4

@TibiV, orice proiect are un cost de oportunitate. Vreau sa-mi explice cineva de ce "se merita" ?
Daca era vorba de un simplu nod, nu ma interesa prea tare (nu cred ca se pot face dopuri din cauza lui).
Dar vorbim de un drum de legatura de 4 km+, ce include un pod peste  Mures si un pasaj peste CF.  Asadar, costul nu va fi deloc mic.
7 minute, pentru doar 1 din directii (ca spre est e mai mic castigul), pentru un oras de 60k locuitori, chiar nu pare un castig atat de mare.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

mirceaeliade

Scopul masterplanului de transport e sa lege toate orasele resedinta de judet la reteaua de DX/A.  Hunedoara e aproape resedinta.  Nu mi se pare o idee rea pentru investitii viitoare ca toate centrele cu potential sa fie legate la reteaua de mare viteza

dr4qul4

"aproape resedinta" insemana ca NU Este. Si cu acest proiect, s-ar lega Santuhalm de A1, nu Hunedoara, care oricum e doar o fundatura.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

mircea

Dacă autoritătile locale au banii și vor să-l facă, din partea mea facă-l!

Vlad94

Hunedoara si Deva sunt lipite si functioneaza in legatura. Doar lipsa viziunii a facut ca aceste doua orase sa nu se unifice. Cu tot respectul, dar in fundatura de care zici tu se afla cel mai mare contributor la venitul judetului, castelul Corvinilor. Zona Santuhalm se contureaza ca un adevarat hub logistic, iar Hunedoara ofera spatii industriale foarte atractive.
Sunt de parere ca CJ Hunedoara putea sa se ocupe de un drum de legatura intre Santuhalm si Harau, urmand ca CNAIR sa faca nodul.

gruiarew

Mă bag și eu în discuții deși nu-s din zonă și nu prea am treaba pe acolo...

De câte ori am trecut de la nodul Simeria spre Deva a fost circ. Nu știu care-i treaba în zonă dar acolo tot timpul este foarte aglomerat. Dacă se poate face fără deranj prea mare de ce nu? Cu toate că eu-s puțin rezervat la un nou pod peste Mureș...
'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis

rocklee

Cateva imagini din sensul giratoriu care este in constructie .....din zona loc SANTUHALM intersectia DN 7 -DJ 687 CE leaga municipiul HUNEDOARA de DN 7.... 8) :D

(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)



Powered by API/PUM imgur uploader


gruiarew

Ce rol au bordurile alea pe exterior? De ce peste tot trebuie borduri?  :o :o
'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis