News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

[B] Esplanada | Cartierul Justitiei

Started by rota, April 01, 2019, 10:52:41 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

elcraft

Da, trebuie tramvai. Dar 1) la ce e acolo, nu e suficient, 2) nu se va face in perioade "rosii", si probabil va mai fi rosie pentru inca cel putin 1-2 mandate de primar. Pana atunci nici macar nu e cineva care sa vehiculeze ideea de a face vreun tramvai pe acolo. Dar problemele de trafic sunt date si de densitatea populatiei. De ce sa scoatem asta din ecuatie, cand e o cauza directa? Avem printre cele mai mari densitati de populatie din Europa, nu se poate scoate asta din ecuatie. Se construieste haotic, oriunde, oricat. Nu e nici o imposibilitate sa se faca parc acolo daca s-ar vrea.

RobertN

Hai, că s-au apucat de treabă  :lol:  :lol:  :lol:

"Guvernul va aproba, în ședința de azi, schimbarea denumirii amplasamentului cunoscut drept Esplanada în Cartierul pentru Justiție."

preluat de aici.

(nimic altceva nou în articol)

rota

Guvernul se reuneşte în şedinţă; pe agendă - scrisoarea de înţelegere între România şi BIRD privind 'Cartierul pentru Justiţie'

Prin această Scrisoare de înţelegere s-a contractat un avans în valoare de 2,5 milioane de dolari care este destinat realizării activităţilor preliminare investiţiei efective (Proiectul de dezvoltare Cartierul pentru justiţie) şi determinării coridorului de expropriere.

Sursa
Bucovina sustine autostrada A7
Pariu 500 lei: UMB termina tot Buzău - Focșani, 4 loturi, 82 km pana in 5 iulie 2025!

Goldmund

Mai ramane in picioare "Cartierul pentru Justitie" dupa ce s-a schimbat guvernul, iar corona aduce in recesiune intreaga UE?(vroiam sa scriu masurile impotriva virusului au adus UE in pragul falimentului)
Sau acest teren scump va ramane pentru ani multi un teren viran, iar actuala denumire este un foc de artificii precum "Esplanada"?

Ce ma mira este altceva:
oriunde, cand exista posibilitatea ca un teren mare din centrul unei capitale sau a unui oras mare isi schimba total aspectul si functiunile, sunt chemati locuitorii orasului sa participe cu propuneri, chiar cu un referendum pro sau contra acelui proiect. Aceste proiecte schimba radical o parte din orasul ....oamenilor, cetatenilor locului. De ex. un proiect mult mai fiabil, finantat privat(de aceea cred ca se va face mai curand decat aici) este proiectul "Romexpo", unde se incearca pentru a "n" oara schimbarea radicala a locului(fostul Hipodrom al Bucurestiului, mutat, confiscat de regimurile comuniste care au construit acolo Centrul Expozitional al unei metropole in devenire...).
Acum aflu ca nici Romexpo nu va mai fi acolo(dar unde? - trebuie, trebuie sa fie undeva aproape de capitala, de aeroportul OTP, undeva unde mijloacele de transport in comun ajung rapid in centrul orasului) si nimeni nu intreaba cetatenii urbei daca ....sunt de acord cu asa ceva.

Aici cel putin pentru "Esplanada" s-a creat un forum international de arhitecti, urbanisti, sociologi si care au scos si o carte cu toate proiectele viabile prezentate, iar Primaria si expertii ei(?) trebuiau sa ia o decizie...Zeci de ani nu s-a intamplat mare lucru, apoi un guvern suparat pe Justitie a adus in discutii acest nou proiect "Cartierul pentru Justitie"(doar denumirea si mi se pare putin a la Phenian)
Cum ramane in continuare?

rota

O foreza pe blv Unirii aproape de hotel Union pe partea cu viitorul cartier :)


Imagine publicată sub licența Creative Commons Atribuire-Distribuire în Condiții identice 4.0


Powered by API/PUM imgur uploader
Bucovina sustine autostrada A7
Pariu 500 lei: UMB termina tot Buzău - Focșani, 4 loturi, 82 km pana in 5 iulie 2025!

Harry


roata

Viitorul pasaj subteran rutier Alba-Iulia - Unirii ?   :rolleyes:
Nu de alta, dar la cate promisiuni au fost facute cu acel spatiu, imi este foarte greu sa cred ca se va apuca cineva in sfarsit de a construi ceva, orice, acolo.

dr4qul4

nu zici rau. Ar fi cea mai buna idee. masini si parcari in subteran. Pietoni si velo deasupra.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

rota

Bucovina sustine autostrada A7
Pariu 500 lei: UMB termina tot Buzău - Focșani, 4 loturi, 82 km pana in 5 iulie 2025!

Xenos

Aceasta randare ieftinuta e o noua mostra de incompetenta a Ministerului Justitiei, care in 6 ani a produs...o randare. Oricum se ridica multe intrebari: se vor a fi inghesuite nu doar 8 instante  dintre care 2 imense (Curtea de Apel si Tribunalul) intr-un spatiu relativ mic (o jumatate din areal - restul e doar schitat, dar nu ni se spune ce va fi acolo....), ci si Institutul de Magistratura, Scoala de Grefieri, Ministerul Justitiei, toate parchetele (!). Va fi o inghesuiala maxima, deci tot la minima rezistenta si cu spatii insuficiente se construieste.
Suntem luati la misto, cred, de toti ministrii justitiei care au vehiculat powerpointuri pe tema asta (Cazanciuc, Toader, Predoiu).

Harry

Eu as fi mers pe un prj mai masiv: un corp comun 5S(parking) +P + 2E (retail) si in sus turnuri multifunctionale (minim 18 etaje - office, tribunale, hotel, sky bar etc)

RobertN


rota

eu speram la un parc imens, pe modelul Central Park :)))
Bucovina sustine autostrada A7
Pariu 500 lei: UMB termina tot Buzău - Focșani, 4 loturi, 82 km pana in 5 iulie 2025!

TibiV

@rota,
+1

Centrul orasului este sufocat de betoane.
Daca tot avem un petec de teren (inca) disponibil, nu ar fi mult mai bine sa "bagam" niste copaci si iarba verde intr-o zona oricum aglomerata si poluata?...
Ca de betonat si construit - asta s-a facut deja pe orice petic disponibil. Cu rezultate urbanistice dezastruoase...

Harry, sa imi fie cu iertare, dar fix "minim 18 etaje etc." ne mai lipseste intr-o zona a orasului care este ambuteiata 10 ore/zi...  :(
Un parc mi se pare muuult mai util - si va fi util inca o suta de ani de acum incolo.
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

bukresh

Quote from: Harry on September 28, 2020, 03:09:35 PM
Eu as fi mers pe un prj mai masiv: un corp comun 5S(parking) +P + 2E (retail) si in sus turnuri multifunctionale (minim 18 etaje - office, tribunale, hotel, sky bar etc)

Adica o fortareata imensa rupta de restul orasului, zero spatiu public pietonal, mall masiv care sa omoare tot comertul stradal din centru. :lol: Astfel de idei sunt bune pt China si Asia de SE. Nu au ce cauta pe aici.

Mie propunerea cu care a venit Gensler imi pare ft buna, pare prietenoasa cu pietonii, lucru ce lipseste din majoritatea proiectelor moderne din Bucuresti.

Quote from: Xenos on September 28, 2020, 03:02:44 PM
Aceasta randare ieftinuta e o noua mostra de incompetenta a Ministerului Justitiei, care in 6 ani a produs...o randare. Oricum se ridica multe intrebari: se vor a fi inghesuite nu doar 8 instante  dintre care 2 imense (Curtea de Apel si Tribunalul) intr-un spatiu relativ mic (o jumatate din areal - restul e doar schitat, dar nu ni se spune ce va fi acolo....), ci si Institutul de Magistratura, Scoala de Grefieri, Ministerul Justitiei, toate parchetele (!). Va fi o inghesuiala maxima, deci tot la minima rezistenta si cu spatii insuficiente se construieste.

Nu cred ca analizand vizual o randare putem sa ne dam cu parerea asupra suprafetelor alocate institutiilor. Proiectul e facut in parteneriat cu Banca Mondiala, nu e chiar vreun proiect facut de vreo primarie cu vreo firma de partid.

Niste documente interesante, legate de suprafete pot fi gasite aici:
http://www.just.ro/advance-agreement-for-preparation-of-proposed-justice-district-development-project-cs-1-1-consulting-services-for-design-and-feasibility-study-for-the-proposed-justice-district/