News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Drumurile Europei

Started by iuli, August 27, 2013, 07:23:53 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

reed

A4 Franta,undeva intre Metz și Paris.Imi plac sensurile decalate.Rar mi-a fost sa văd vreodată Parisul atât de gol.Francezii iau în serios criza actuală.Se cer declarații că și la noi.
(GPS)


Și A9 Austria,direcția Graz,absolut o salba "nesfârșită" de tuneluri.


(GPS)


(GPS)


(GPS)



Powered by API/PUM imgur uploader

bogdymol

#1426
Quote from: reed on April 29, 2020, 09:38:18 PM
Și A9 Austria,direcția Graz,absolut o salba "nesfârșită" de tuneluri.

(GPS)

A9, Austria, 2013, exact zona asta, conduceam prin tunelurile alea si discutam cu sotia (prietena pe vremea aia): ce faina e zona asta, ar fi fain de locuit pe aici. Aia a fost singura data cand am avut o discutie de genul. Fara nici un gand de mutat din Romania.

A, si sa raman on-topic, poza mea din 2013 din lantul ala de tuneluri (din sens opus fata de poza ta):



PS: un an mai tarziu se iveste ocazia sa ma mut la vreo 30 km de locurile alea, unde stau si acum. Ai grija ce-ti doresti, ca poate ti se intampla...
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

reed

 :o uite că va trebui să mă reîntorc în Leoben,si mă voi gândi la tine Bogdymol.Stiu de username-ul tau de vreo 10 ani de pe SSC.Mica lumea.Stai într-o zonă superbă !

Dominik

Wow !!! sunt din alt film ei  :)
You're in Steelers Country

bogdymol

Quote from: reed on April 29, 2020, 10:13:22 PMStai într-o zonă superbă !

Da, nu ma pot plange. Poza de pe geam de acum vreo 3 ani:



Si sa ramanem on-topic, poza tot din Austria, cu autostrada A10 la sud de Salzburg:



Stai ca nu se vede autostrada, bagam un pic de zoom:



Si mai mult zoom:



PiSi peste 10 ani:

Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

Dragosdimitrescu

Am gasit un clip despre un pod din Norvegia, dar ce m-a impresionat cu adevarat au fost cele doua giratorii din tunele.

reed

#1431
 :lol: si ăștia tot nebuni,tot cu giratorii  :o pacat sa pui tunel unde poti tăia dealul. WOOAW! Mi s-au facut pielea de gaina la ntrarea in al 2-lea tunel,genul Lord of The rings... Cred ca nu am vazut ceva mai impresionant

Morosanu

#1432
Peljesak...



Iar Strabag se pare ca prin alte parti lucreaza si inca bine si cu pofta....

Politica distruge tot ce atinge.

voicul

Concurs!!!!
Care pod va fi primul izolat: cel de la Peljesak sau cel de peste Mures de pe ST1?  :lol:

rota

Italy's incredible 'floating ship' bridge reaches for the sky

The new bridge was built by Salini Impregilo, an Italian construction company, and Fincantieri, a state-owned shipbuilder. The project cost 200 million euros, about $220 million, not considering the cost of demolition of the Morandi bridge, which cost another 90 million euros, or about $98 million.
"Normally it would take three to three and a half years to design and build a bridge of this size. This one took a little over a year," says construction manager Stefano Mosconi, who added that up to 1,000 people were working on the project at the same time.
To speed things up, construction took place less than 20 meters south of the fallen bridge, so that it could start while the cleanup work was still in progress.

Sursa
Bucovina sustine autostrada A7
Pariu 500 lei: UMB termina tot Buzău - Focșani, 4 loturi, 82 km pana in 5 iulie 2025!

Dominik

^
In Iulie se anunta deschiderea podului.
You're in Steelers Country

Morosanu

#1436
Iulie 2021 este termenul pentru pod. Dar pentru drumurile de acces lucrarile au inceput cu Strabag in noiembrie 2019 (termen 33 de luni pentru 12 km incluse 2 tunele de 499 si 2467 m)  iar cu Avax (greci) in decembrie 2019 (termen 28 luni pentru 18 km incluse 2 tunele de 1242 si 1290 m si un alt pod peste mare de 486 m) cred ca se va ajunge in 2022. Deci podul va sta nefolosit cel putin pana cand termina Strabag. Oricum vor trebui sa termine tot pana in 2023, altfel vor trebui dati inapoi banii europeni (85% contributia UE).
Politica distruge tot ce atinge.

voicul

Cum se circula prin Europa zilele astea

Cum am traversat Europa în plină pandemie - Dacian Ciolos

https://www.facebook.com/watch/?ref=external&v=4116747258398624

RaduC

Din experienta Irlandei cu PPP.

Până la 200 de milioane de euro, factura aditionala pentru un tunel construit prin PPP pentru a scoate traficul din orașul Limerick, dar care nu are parte de suficient trafic, oricum nu doar de covid19.

Link eng.
https://www.irishtimes.com/news/ireland/irish-news/taxpayers-face-200m-bill-for-underused-toll-road-1.3437169?mode=amp

rocklee

ponte genova ...au trecut la alt nivel... 8)