News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Drumurile Europei

Started by iuli, August 27, 2013, 07:23:53 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 5 Guests are viewing this topic.

voicul

Te muti in California si te dai prin lucrarile "The Boring Company".   8)

Liviu M

Raspunsul tau era pentru mine?  ???
Ce legatura are ce ai raspuns tu cu ce-am scris eu? :o

voicul

Pai nu ai zis ca te gandeai ca autostrazile sa fie "tunelizate"?
Asta face compania respectiva.


Liviu M

Ba am zis, da' un raspuns "normal" la mesajut meu ar fi fost "da, ai dreptate" sau "nu, n-ar fi bine pentru ca...", nu "muta-te".
Uite, pune niste iarba pe tunelul/podul ala de la Wels si s-ar putea sa nu mai arate asa rau. Cel putin din anumite unghiuri.

Liviu M

[Off-Topic] Probabil si pentru ca am destui km pe drumuri europene, am ajuns sa descopar ca autostrazile au si dezavantaje.
Ca se tot discuta pe alte topicuri, da autostrazile prea aproape de case se aud si sunt un factor important de stres. Nu stiu cati dintre voi ati avut ocazia sa treceti pe langa autostrazi cu adevarat circulate. Eu am trecut si le-am auzit si ma bucur ca nu stau langa autostrazi.
Autostrazile sunt un factor perturbator important si in migratia insectelor, nu doar a mamiferelor, cu efecte nocive pentru ecosistemul taiat (plante in pericol ca nu mai are cine sa le polenizeze, de exemplu).
Ma rog, sunt bune, abia astept sa fie si tara plina de ele, da' asta nu inseamna ca trebuie sacrificat orie de dragul lor (mai ales cand nnu ne afecteaza direct).

voicul

Pai nici nu am zis "muta-te", ca nu iti fac programul de viata :)
Am zis "te muti" (cu sens ai optiunea pentru asa ceva, dar nu in UE) si iti indeplinesti dorinta.

Intradevar puteam sa ma exprim mai bine/mai complet si pentru asta imi cer scuze. A fost doar un mesaj scris mai repede.

Liviu M

Pai eu nu vreau sa ma dau in tunele de-astea indiferent unde sunt ele, eu as dori ca cele existente langa mine si care au efecte nasoale asupra mediului sa fie "imbunatatite".  :)
Stiu ca nu se va intampla prea curant (nu zic niciodata :)), da' suntem pe un forum de infrastructura, ma gandeam ca se merge si putina utopie infrastructurala.

voicul

Ideea de tunel pentru protejarea faunei + poluarea fonica este buna, dar nu prea o vad de viitor, pentru ca:
1. Costuri (eterna problema).
2. Sunt sanse mari ca in curand (20 - 30 de ani) sa fie mai simplu sa zburam (masini zburatoare adica) decat sa circulam, ceea ce va schimba radical lucrurile.

Morosanu

#1463
Si o imagine de pe SC Croatia cu al lor Pelješki most:

Politica distruge tot ce atinge.

rocklee


cristi5

#1465
@voicul dimpotriva, cred ca pe masura ce o sa scape romanii de alte griji (ceea ce le doresc), grija mediului va fi tot mai mare. Solutia austriaca de pod-tunel nu e nici pe departe cea optima. Dar cand ai bani si timp pt natura, iti vin idei.

Morosanu

#1466
Si ca tot se apropie sezonul estival, calatoriti spre localitatile de vacanta din sudul Adriaticii momentan virtual, pana cand se termina real noul drum...  :D O:-)

Politica distruge tot ce atinge.

voicul

La cat va costa trecerea peste pod si ocolul (asa imi pare ca va fi) cred ca multi tot prin Muntenegru o sa mearga.

Oricum: spectaculos proiectul!

Bulwyn

#1468
Nu stiu daca a mai fost postat, daca da, se poate sterge.

Harta cu infrastructura rutiera din Cehia:

https://www.rsd.cz/wps/wcm/connect/750816c7-fba2-43af-a2c7-c9b2784f2d56/rsd-mapa-vystavba-2020-02-06.pdf?MOD=AJPERES

Harta cu infrastructura rutiera din Slovacia:

https://www.ndsas.sk/uploads/media/551316c1f633d00b96d63faeb9145edc159164c0.pdf

pasadia

@voicul prin Bosnia. Și nu, nu vei trece prin Bosnia cat timp vor fi controale la frontiera. Și mă aștept să fie, Croația vrea Schengen totuși...